1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

CIN 1

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 29 декември 2009.

  1. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    869
    Допаѓања:
    1.085
    Пол:
    Женски


    Кој е докторот што ти ја преорача оваа опција и каква е таа процедура и кислеина
     
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.584
    Допаѓања:
    151.622
    Се за пари бреејј
    баш ме занима каква е оваа киселина и шо процедура е тоа
    Јас ке те соверувам да си изпратис новбрис во приватна лабараторија св мина скопје кај професор патолог милчо
     
    На no name5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    869
    Допаѓања:
    1.085
    Пол:
    Женски


    имам чуство дека си прават експерименти со нас искрено ,се за пари имам блиска пријателка што правеше ласер за цин 1 после 4 год пак и се појави и на неа и спомнале за некаква киселина , и баш ме интересира каква е таа процедура и кој доктор е , значи кај неа и велеа као ласер и готово, но е теке пак и се врати и хпв и цин а 29 год е нема рагано , и во паника е сега , пробува со исхрана и витаминска терапија
     
  4. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Абе и ја се мислам дека е за пари. Првите резултати кога стигнаа од обичен пап тест ми вика имаш цин 1 и хпв препорака за контрола. Јас цела испотресена а тоа беше трета ден од кога почина мајка ми. Вика бирај ману или приватна. Во ману ќе чекаш месец и повеќе за резултатите и е 1500 а во приватна лабараторија за 2 до 3 дена и е 2800. Викам ај у приватна кој ќе чека толку и вика супер не се плаши може нема да испадне ништо ќе видиме типизација шо ќе каже. После 1 недела ми ги праќа по вибер резултатите и ми вика чисто е нема хпв. Јас среќна скокам од радост и после 15 мин ми се јавува и ми вика немаш хпв ама имаш цин 1.е сеа како првиот пат коа гледаше вика може нема да биде ништо излева хпв негативно и вика имаш цин 1.тоа била некоја посебна киселина 3800 се плаќа за 5 мин е ќе го изгоре делчето и оно само ќе си се обновело. Нормално дека не се нафатив да ми горат. И сеа сум збунета. Пред 10 месеци се породив а во бременоста брисевите немаа никакви знаци на цин и на хпв. Не знам шо да кажам
     
  5. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.584
    Допаѓања:
    151.622
    без хпв ако имаш цин тоа е од пад на имунитет
    ти треба јака витаминска терапаија а не киселина и курци палци
    оди напрај и нов пап по приватните систина ремедика и види шо ке покаже таму
    ако и атаму ти покаже цин ке ти дадат терапја
    секоја жена има цин некогаш во текот на годините е сеа баш тогаш нема да отиде за пап и нема ни да знае у мегувреме самиот иму систем ке се среде и коа ке отидш за пап ке биде чист
    затоа не се секирај него да си го смениш матичниот гинеколог пошто очигледно печале на ваш грб
     
    На pianogirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Се разочарав од него цела бременост поминав супер и го препорачував на сите али јбг. Фала ти на советот. Знаеш ли шо цена се во систина
     
  7. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.584
    Допаѓања:
    151.622
    nez javi se ke ti kazat
     
  8. Anodce

    Anodce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Pravev biopsija na grlo na matka, poradi cin 1 i hpv i 4ti den mi e a jas uste imam krv i kako da me pece nesto vnatre od desnata strana, po internet citav deka e normalno edna nedela da imas krv dodeka zarasnat ranickite, a dodeka doktorkata mi rece za den dva nema da imam nisto i malku sum zbuneta pa sakam da slusnam vasi iskustva
     
  9. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    Девојки ве молам за мислење.
    Препорачајте неконвенционално лечење чаеви некои или домашни лекови.
     

    Прикачени фајлови:

  10. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.070
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    Чисто алое секое сабајле.
    Влошки, чај од тианде.
    Многу овошје, зеленчук и семиња.
    Витамин ц, селен, цинк најбитни.
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Јас и додала и бета глукан од 500мг и вагиналети на база на кантарион (Плантагин мислам се викаа)
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    Благодарам многу. Ќе го променам начинот на живеење дефинитивно
     
    На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.137
    Допаѓања:
    147.304
    Пол:
    Женски
    Девојки совет.
    Др.Димитров требаше да ми прави биопсија и типизација на 5ти, ама не се појави и за него Др Маџункова ми направи биопсија, ама типизација не . Кога прашав зашто добив глуп одговор дека нешто немале (немам поим што) а и немало потреба зашто се ќе покажело на биопсијата ? Не сфаќам и се изнервирав, ребиопсија правам у две недели од кои Димитров нагласува дека и хпв типизација треба и не доаѓа најверојатно нешто се случило, а јас не се третирам сеуште соодветно (имам цин 1 на едната биопсија и не примам вагиналети или сл оти се чекаше и типизацијата да излезе и сега пак не ми направија) освен суплементи што примам. Да земам бар од др. Wolz да пијам ако не. Стварно два пати ме сецкаат, се тормозам еднаш приватно еднаш на ГАК и никој типизација не ми прави?
    Ова е веќе безобразно...
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Зошто правиш два пати биопсија за толку кратко време? Се сомневаш во првиот резултат ли?

    За типизација може и матичната брис да ти земе и однеси го на Микробиологија. За две недели ќе имаш резултат.
     
  15. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.137
    Допаѓања:
    147.304
    Пол:
    Женски
    Оти првиот пат на приватно каналот не ми го провериле и типизација не ми направија а дадов 4000, сега на државно па платив за се, а само ребиопсија добив плус канал проверија. Димитров побара, не знам зашто, ама типизација не добив пак а по негово барање требаше да направат.
    Коментар на докторката беше "немаме моментално.... (не памтам што ) ама и не ти треба оти го видов каналот чист ти е,јас дочистив, плус ако има нешто ќе излезе на биопсијата "
     
  16. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    @LadyC Нека ти земе брис матичната Лејди. Да не го плаќаш приватно, можеш преку нејзе. Имаш цин дијагноза, хпв мора да има, битно е и кој тип е, вака преку здравство ќе ти дојде поевтино
     
    На mal.ecka и LadyC им се допаѓа ова.
  17. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.137
    Допаѓања:
    147.304
    Пол:
    Женски
    Денес ми дојде ќе мора пак да чекам.|(
    Не мора да имаш хпв ако има цин, ама затоа се прави типизација .
    Бар така доктори ми кажаа.
    Е сега ако они ме лажат, јас ве лажам вас. (facepalm)
    Значи скроз ме измалтретираа и наместо јас веќе да примам лекарства јас уште се заеб ... :@
    Идиот до идиот. :@
     
    На mal.ecka и kravce им се допаѓа ова.
  18. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Баш те измалтретирале...

    На извештајот од биопсијата дали пишува дека има присуство на високоризичен тип на хпв?

    Не се паничи само, не е страшно во секој случај.
    Штом веќе ти е потврден Цин1 слободно можеш да си ја примаш витаминска терапија.
    Типизација направи откако ќе ти заврши. На Микробиологија е 250 ден.

    Бета глукан, изопринозин, бета каротен, цинк, селен, витамин ц, алое земај си, можеш и сирупот да си го земеш.

    Не знам само дали доиш. Ако да, консултирај се што смееш да примаш.

    Ако закажеш типизација за брзо не користи вагиналети. Инаку 3 месеци, откако ќе ти заврши се користи бетадин вагиналети 7 дена.
    Ова се мене ми дадоа да користам и во Систина и на ГАК.
    Потоа можеш и вагиналети на база на кантарион и ацидосалус.

    Контролен ПАП и колпоскопија на 4 месеци.

    И пак ќе ти кажам, не паничи само :)
     
    Последна измена: 12 јануари 2021
    На Vincent, kravce и LadyC им се допаѓа ова.
  19. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.137
    Допаѓања:
    147.304
    Пол:
    Женски
    Разбираш ли? Оти ја не разбирам се... Screenshot_20210112-122819_Drive~2.jpg
     
  20. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.137
    Допаѓања:
    147.304
    Пол:
    Женски
    П.с. не се паничам бар, веќе не и не дојам @Nade-sunrise
    Како си ти сега?
    Која беше твојата ситуација?