1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

CIN 1

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 29 декември 2009.

  1. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.689
    Пол:
    Женски
    Цин1 не е поврзан со продолженото крварење. Некоја друга причина има. Консултирај се со гинеколог.
     
  2. Josifovska27

    Josifovska27 Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2020
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki imam 29 godini pred 6 meseci pravena sum konizacija na kontrolen pap test izleze nesto so mnogu se plasam imav cin 3 prethodno teska displazija sega mi prepisaa antibiotik sumamed samo i povtoruvanje na pap test dali nesto ima na prirodna baza da se resi ova dali ova e infekcija nekoja ili pak cin mi se pojavil
     
  3. Taurus777

    Taurus777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Здраво, би ве замолила за совет за добри имуностимулатори, на резултатите од пап тест се покажа цин 1 ќе треба колпоскопија и типизација но дури да ми даде доктор терапија сакам да пијам нешто да поработам на имунитетот. Ве молам за совети. Фала
     
  4. purple..m

    purple..m Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    Бета глукан, имаш апчиња, капсули, прашок што се раствара со вода или има и еден сируп на dr.Wolz. Исто можеш алое вера гел, матичен млеч, цинк. Мене ми имаше препорачано доктор и капсули имуникс. Пиев и изопринозин, ама по препорака од доктор се пие по шема.
    За почеток почни со поздрава исхрана и исфрли благо.
     
  5. Minniie.s

    Minniie.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки

    Правев преглед во ноември еве денеска ми кажаа сум имала Цин 1. Искрена да бидам страв ме фати, досега сум немала никакви проблеми и наеднаш ова. Сестрата што ми се јави ми кажа само за имунитет да користам нешто, ништо друго не рече само на контрола да идам по 6 месеци значи во април. Ќе ве замолам некој совет од искуство.
     
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    Искуство од блиска што имаше цин2 и кажаа да пие алое вера и искрено да ти кажам веќе 20 години и се нема појавено до сега.
     
    На anggell и Minniie.s им се допаѓа ова.
  7. Natashhhhh...

    Natashhhhh... Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2021
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Октомври 2022 правев пап и излезе дека имам АСКУС. Направив микробиолошки и хпв типизација и двете се негативни. По препорака на гинекологот правев колпоскопија и таа е уредна. Сега пак правев пап и го добив истиот резултат . Дали имал некој вакво искуство и како постапил, се мислам да направам биопсија за да знам на што сум.
     
  8. Flower117

    Flower117 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2022
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    39
    Здраво :*. Стигнаа резултатите од пап-тестот пишува дека имам клеточни промени на цервикс, инфламација, правев и хпв типизација, тестот испадна негативен. Сестрата по телефон ми кажа дека немало потреба никакво друго испитување да се прави. Секако дека ке закажам за консуктација со докторката, но сакам некој да ми каже дали исто бил во ваква ситуација со вакви резултати. Или пак само витамини да си пијам и по 6месеци контрола. Инаку да кажам и дека пак почна малку да ме чешка :sweat:
     
    На Radmilla му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Minniie.s

    Minniie.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки
    На пап тестот пред 6 месеци ми покажа Цин 1. Во меѓувреме пиев сируп за имунитет, доста здрави смутиња, ставав вагисан вагиналети. Потоа направив типизација сѐ е негативно. Дали е можно? Дека знам хпв вирусот е предизвикувач на цин 1. Направив и нов пап тест резултатите ќе ги имам за две недели отприлика.
     
  10. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    И мене пред неколку години ми покажа Цин1 на Пап тестот, исто и Хпв вирус, направив типизација и се беше во ред.
    Двапати ми покажало дека имам Цин1, и веднаш сум упатувана да правам папови и типизации на приватно, потоа магично се било во ред. Исто ваков случај имам и кај другарка. Не тврдам ништо, ама некако не ми се за верување.
    Во меѓувреме биди си смирена, работи на имунитет додека ги чекаш резултатите.
     
    На Minniie.s му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Iamstorm

    Iamstorm Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2021
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Девојки дали киретажа се прави со биопсијата заедно или не
     
  12. Vincent

    Vincent Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2020
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    292
    Zdravo devojki
    Imam cin 1 megutoa nemam hpv
    Hpv tipizacijata ispadna negativna
    Dali moze da imash cin 1 a da nemash hpv ?
     
  13. 77Seven77

    77Seven77 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Здраво, може да ми препорачате доктор и приватна болница за ендоцервикална киретажа, само да не е Систина.
     
  14. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Девојки знаете што значи ова Плочеста интраепителналезија однизок степен - ЛСИЛ, ХПВ цервицит.? Докторката ми вели дека не е цин тоа туку воспаление сум имала и правев хпв типизација па чекам резултати.. од тој ден многу сум исплашена и само плачам неможам на себе да си дојдам.. од лани започнав со односи после правев пап уреден беше зар толку брзо или јас само си замислувам дека е цин Докторката ми вила филмови правиш.. башка и кандида имав па можела и таа да имитира такви клетки ама да запаметам оти тој наод е уреден и не е цин така ми кажа ама мн сум голема паничарка јас...мислам на најлошото
     
  15. Makedonka95

    Makedonka95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2022
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Почекај го резултатот од хпв..
    Имав резултат и јас таков само со висок степен на променети клетки а тоа значеше цин3.
    Не се вознемирувај само паѓа повеќе имунитетот ако треба повтори го папот на др место.
     
    На Milickaa555 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Znaci sega znaci deka imam cin 1, zosto pa mi vika deka e ureden papot I deka nema cin jas pak bev kaj nea I mu pokaza rezultat so cin 1 kade sto pisuva cin 1 a kaj mene ne pisuva I mi vika deka sum nemala cin 1 tuku cervitit vospalenie.. I neznam se plasam mn kako tolku brzo cin da ima za edna godina ne mi e mn verodostojno mozno li e takvo nesto? I so eden edinstven partner a lani papot bese ureden..
     
  17. Makedonka95

    Makedonka95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2022
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Па цервицит е воспаление на грлото нс матката ама причинител не се знае може немаш навистина цин треба да им веруваш или повтори го некаде на др место.
     
  18. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Pa doktorkata e strucna ne se somnevam vo toa zenite koj sto imale cin 1 gi povikuvala sestrata a jas sama se javiv da ne otidov nemase ni da znam sto pisuva sestrata mi rece ureden e samo treba tipizacija da pravis ne e itno I jas se isplasiv otidov kaj doktorkata odma I ona mi kaza taj pap test e ureden cin 1 ako imas ke sme te povikale I mi pokaza pap test so cin 1 I navistina si pisuva taka cin 1.. sega pricinitelot ne se znae na papot i kandida imase kaj mene cela godina ne ja lecev a osekav simptomi ceskanje uredest iscedok koga bev da pravam pap osekav pak ceskanje ama nemav mn iscedok I vikam ke odam ne i kazav na doktorkata a trrbase prvo kandida da izlecam izgleda pa da otidam vaka kako dolgotrajna infekcija moze da mi imitira kletki a I hpv tipizacija pravev za vreme na kandida pa nez nemoj I tamo da ima vlijanie toa.. otu jas ete sega ja lecam kanidata a lani nisto ne prezemav... I za brzo vreme se sreduva sostojbata.. pa se nadevam I virus da imam ke se izleci moze ne tolku brzo ama pak da se izleci oti e na pocetok e a I vakcinirana sum protiv hpv..ama pak me e strav
     
  19. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    I kaj mene ispadna deka nemam hpv na hpv tipizacijata a onaka na papot ispadna deka mozebi imam hpv ama.jas pak prodoluvam so vitamintte doktorkata maticnata mi rece deka verojatno kandidata bila pricina za toa da se pokaze na popot cervicitis ke pravam kontrolen pap na 6 meseci vaginaleti ne mi prepisa samo togas za kanidata koja mi pomina a jas na svoja raka zedov gineks forte.. se raduvam deka nemam virus ama pak nekako se plasam.. nesto Dr treba li da se napravi?