1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

CIN 1

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 29 декември 2009.

  1. Lizza

    Lizza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    17
    Ласерски третман на CIN 1

    Newring86, веќе почнав да јадам повеќе овошје и зеленчук, кафе воопшто не пијам а за цигарите...пушев до пред некој месец, но пробав да ги намалам и еве сега веќе не пушам повеќе.
    Сакав да те прашам за вагиналетките, дали само после менструација да ги ставам или редовно и дали е доволно по едно пакување месечно?

    Што се однесува до партнерот, и тој пиеше таблетки Flagyl од 250 мг. 2 х 1 таблета, заедно ги пиевме и двајцата, водам многу голема хигиена и не менувам често партнери (со истиот партнер сум веќе 7 години), но ете се случи ова, бев изненадена кога ми кажа докторката но тоа е, сега гледам колку можам да спречам да не се појави повторно.

    Поздравче и фала ти мноооогу :D
     
  2. ANITA5

    ANITA5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    13
    Ласерски третман на CIN 1

    ве молам за информација ако некој знае-АСКУС-нешто како пред цин1,ме замолија и мене да прашам ако некој знае нека кажи :) поздрав за сите :*
     
  3. Lizza

    Lizza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    17
    Ласерски третман на CIN 1

    Анита5, прв пат слушам за АСКУС, но побарав нешто на нет и го најдов ова, се надевам дека ќе ти биде од корист :)

    АСКУС - Атипични полочести клетки со неодредено значење (Atypical squamous cells of uncertain significance - ASCUS), во основа ова значи дека постојат благи клеточни промени предизвикани од непозната причина.
    Првиот чекор за справување со АСКУС е да се повтори ПАП тестот. Многу пати мала инфекција или воспаление на грлото на матката може да предизвика ПАП тестот да покаже АСКУС. Тестот може да се повтори веднаш или во рок од 4-6 месеци. Лекарот може да препише антибиотик за да се излечат сите можни инфекции ( доколку ги има ) пред повторениот ПАП. Од сите ПАП тестови со АСКУС резултат, 90-95% се предизвикани од страна на бенигни состојби, главно инфекции, а останатите 5-10% се доказ за предканцерозни промени или рак.

    Се надевам дека помогнав :)
     
  4. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Ласерски третман на CIN 1

    poleka Lizza :D ne i go vadi pametot :D kaj otide so benigni promeni-zastani malku ;)

    tocno e deka znaci atipicni promeni so nedefinirana struktura, no povtoreniot PAP kako sto si pisala NEMA da gi spreci vakvite promeni vo nikoj slucaj.

    ANITA5, nema potreba od panika. takviot PAP rezultat znaci promena na kletkite na grloto na matkata koi citologot nemozel da gi definira nikako. da bilo HPV promena, ke ja prepoznal veruvaj. promenata na kletkite moze da e od najrazlicna promena. moze da e vo prasanje infekcija koja ja promenila sluzokozata, moze da e vo prasanje zemen bris vednas posle ciklus koga sluznicata se nema celosno stabilizirano-posto neli taa se menuva....moze da e vo prasanje sostojba vo koja devojkata ima CIN1, go zajaknala imunitetot i zazdravuvanjeto zapocnalo. toa od prilika bi bilo definicijata za ASKUS. taka da, neka pomnat 4 meseci i pak PAP test ;) vazno e da se kontrolira sostojbata i da se bide vo cekor so promenite ;)


    Lizza-sedum vaginaletki mesecno kako preventiva se sosema dovolni ;)




    pozzzz :*

    [mod-kirilica:3g4gfrt7][/mod-kirilica:3g4gfrt7]
     
  5. Lizza

    Lizza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    17
    Ласерски третман на CIN 1

    Па јас си кажав дека немам слушнато за АСКУС и дека ова го најдов на нет, не ми беше намерата да ја исплашам, само сакав да помогнам :)
    И фала ти уште еднаш за советите :*
     
  6. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Ласерски третман на CIN 1

    http://www.fitofarm.com.mk/mk/Proizvodi/Gynex.htm

    Ова се вагиналети на природна база, за цин1,цин2 се препорачуваат гинекс форте.Јас ги немам користено за да кажам какви се, но гинеколозите ги препорачуваат.
    Исто така имам слушнато за спрејот glizigen дека помага против хпв.
    Што се однесува до имунитетот добро е да се пие алое вера, многу свежа храна, здрави навики, физичка активност итн.
     
  7. Lizza

    Lizza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    17
    Ласерски третман на CIN 1

    Фала Бланка, уште денес ќе ги земам вагиналетките, а за имунитетот пијам зелен чај и чај од брусница, ќе пробам и со алое вера.

    Фала ти :*
     
  8. ANITA5

    ANITA5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    13
    Ласерски третман на CIN 1

    фала девојки :* :* :* сто и да се случи ми бевтте голема подршка се надевам дека ке биде се ок ,ке ви кажам после операцијата се што се случи,ве поздравувам сите :*
     
  9. danika

    danika Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Ласерски третман на CIN 1

    Ја прочитав темата и морам да пишам за моето искуство.Како прво јас прв пат кога отидов на гинеколог то беше во Гинекомедика(бидејќи жена-гинеколог си велев ќе пресрамам како за прв пат),но си направив голема грешка.Имено јас сум од Битола(таа има ординација и тука и во СК),односот на докторката е катастрофа,плус сите девојчиња кои одат кај неа за прв пат на преглед им дијагностицира раничка на грлото на матката и сите до една се поминуваат на ласер-терапија во СК.Истото и мене ми се случи,а јас прв пат на гинеколог и избезумени со мајка ми од се што ми накажа(а од паника не побарав мислење од друг доктор што ми е најголема грешка) отидовме во СК,ласерот ме чинеше 15000 ден,а што е најбитно не ми ја отстрани раничката,што мене страшно ме изреволтира,бидејќи си играат со здравјето на девојчиња.Пред два месеци отидов на преглед комплетен кај друг гинеколог во Битола,кој ми вели па ти сеуште ја имаш раничка,кога му кажав каде сум одела предходно знаеше што е работата.Сега ги чекам резултатите од ПАП тестот,кој се надевам ќе биде во ред.Читајќи на нет за раничката дојдов до информации за вагиналетите што ги произведува Cydonia(Босанско производство) што се врз база на алое вера,прополис и ехинацеа,а се препорачуваат меѓу другото и за санирање на раничката,па сакав да прашам дали некој има искуство со овие вагиналети(ги има и во аптеките кај нас),и дали имаат ефект доколку некоја користела?
     
  10. nokia

    nokia Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    Ласерски третман на CIN 1

    Девојки ќе ви се уфрлам во муабет али мислам дека корисно ќе биде :D за Гинекомедика има слушано многу лоши зборови.Поточно две мои друграки кои отидоа на прв гинеколошки преглед таму, им беше кажано дека имаат ХПВ и нормално докторите сакаа да интервенираат со незнам си што, но за среќа беа и кај друг гинеколог( во Систина) и навреме, пред да интервенираат откриа дека немаат ништо.Очигледно дека профитот е на прво место во таа ординиција според тие искуства што сум ги слушнала за Гинекомедика. Такада мој совет е да не идете таму :) Крајно сурово и непрофесионално од тоа што јас го знам :( А реклами нивни апсолутно сегде, имаат многу добар маркетинг - затоа пазете :$
     
  11. Lizza

    Lizza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    17
    Ласерски третман на CIN 1

    Здраво Даника, морам да ти кажам дека истото ми се случи и мене, кога отидов за прв пат кај докторката ми го кажа истото што и тебе, преку колпоскопски преглед ми дијагностицираше раничка на грлото на матката и кога направив пап тест ми потврди дека имам ХПВ и ЦИН 1 и дека морам на ласер. Исто како и ти не побарав друго мислење и отидов на ласер да ја почастам докторката со 10 000 ден, во случајов, јас сум поминала малку поефтино од тебе :) инаку морам да кажам дека докторката беше фина и услужлива, ми ја објасни цела процедура и ми одговори на сите прашања, за ова не можам да се пожалам, ама гледам дека многу девојки не се задоволни од Гинекомедика. Сега знам дека тоа ми беше грешка што избрзав за ласерот и што не побарав друго мислење, ама нема што да се прави, ќе си знам за понатаму. Инаку и јас обавезно планирам да отидам кај друг гинеколог и да видам што ќе ми дијагностицира, па сакав да те прашам да ми препорачаш некој гинеколог, бидејќи и јас сум од Битола :)

    Поздрав и се најдобро :)
     
  12. Lizza

    Lizza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    17
    Ласерски третман на CIN 1

    За ова имаш право Нокиа, насекаде ги има, во списанија, на интернет, на фејсбук се рекламираат нон-стоп :worried:
     
  13. mila123

    mila123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Ласерски третман на CIN 1

    Би сакала да ви се приклучуам во дискусијата на темата и да ве прашам за совет: Именоо минатиот месец наодите од папа тестот ми беа нормални со исклучок на инфекцијата кандида ..Мегутоа по консутација со пријателки решив да си направам хпв типизација и преглед кај друг гинеколог а не кај оној што го правев пап тестот,, притоа уште при првиот преглед од страна на новиот докторот ми беше направена колпоскопија и установено дека имам промени ,, со што ми направи биопсија..Резултатите покажаа дека имам Цин 1, а во папа тестот ( правен недела дена пред прегледот ) не ми е напишано ни присуство на хпв..
    И сега препораката : здрав живот и преглед после 4 месеци.
    Читав многу на овие теми ( имам запишано разни видови на чаеви што ке почнам да ги конзумирам) ,, но сепак дали некоја од вас има ваков случај и дали имате применувано Lactogyn орален пробиотик,,,вагиналети Fluorovareil...
    Поздрав до сите кои пишуваат на оваа тема
     
  14. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Ласерски третман на CIN 1

    mila123....за зал ХПВ-то знае да си игра ме има ме нема. во еден пост претходно пишав како е можно тоа.

    можеш мила да употребуваш вагиналетки. сите што се на природна база се ок. ништо неможеш да изгибиш. само ке и помогнеш да дотичната ''госпоѓа '' да остане здрава :lol:
    пошто спомна дека имаш и кандида, обиди се да се ослободиш од неа. оралниот Lactogyn во комбинација со вагинални Polyginax или Line spor feme е супер комбинација. ке си ја нормализираш вагиналната флора и после ке си работиш на зајакнување на имунитетот. ;)

    ајде девојки без нервози-we can do this ;)
     
    На mila123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mila123

    mila123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Ласерски третман на CIN 1

    фала ти многу на одговорот ќе ги земам уше денеска,,,,,,поддршката и позитивното размислување се секогаш фактор број еден кој влијаат на опоравувањето...Се разбира дека кај нас овие теми се малку табу пак и недоволната едуцираност за тоа,,,мегутоа мислам дека сме на прав пат,,,,А и двоумицата како да му кажам на дечко ми,,кој е малку повеке резервиран на овие теми и против заштита,,,од едно нешто се јавуават сто проблеми ама си велам секогаш ние сме на прво место па што бог да :)))))
     
  16. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Ласерски третман на CIN 1

    нема никаков проблем ;)

    туку, околу заштитата.....вирусот веќе е тука. користење заштита од сега па натаму нема никаква врска. ние секако неможеме да го исфрлиме засекогаш, така да која е поентата на користењето заштита?! користење заштита да, ке заштити, ама ке заштити од други сексуално преносливи инфекции. ако сте си единствени партнери, се што има он-имаш и ти :) ова со заштита повеке се однесува на девојки кои немаат само еден партнер...
    така да, не му се секирај на партнерот ;) не троши енергија на убедување и разубедување. вирусот си го имате, него не му прави проблем, а ти......држи го под контрола :)
     
  17. sanaqualia

    sanaqualia Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    33
    Ласерски третман на CIN 1

    Мене ме интересира што треба да превземе партнерот во ваков случај, дали треба да појде на уролог да се види дали е носител на вирусот и треба ли да прима терапија паралелно со партнерката?
    Зашто џабе се и витамини, и ласери и триста други терапии, ако повторно имате однос со партнер кој е носител на вирусот пак ке се повтори инфекцијата :(
     
  18. mila123

    mila123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Ласерски третман на CIN 1

    искрено да ви кажам сите имаат различни мислења во врска со тоа..Ете пример во врска си 6 години,,редовно правиш пап тестови ,,си немала друг дечко и сега ти кажуват ,,хпв, имаш цин 1,,Значи ли тоа дека твојот дечко те изневерува??????:)
    а newring86 значи мислиш дека и ако продолжам да имам односи без заштита може да се излекувам...
    Сепак прашањево на sanaqualia држи вода :)
    ПОздарвчиња
     
  19. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Ласерски третман на CIN 1

    не е во прашање дали инфекцијата ке се повтори или нема да се повтори. ХПВ -то не е инфекција како кандида. ХПВ-то е вирус. штом си го закачила-тоа ти е, го имаш, користела кондом или не, тоа ти е. тој е тука. неможеш да го излекуваш еднаш за секогаш и готово го немам више. носител си на вирусот.
    во врска со прашањето дали те изневерува-НЕ.немора да значи. дечкото е носител на вирусот, го закачил пред 6 години, ти во претходните 5 си имала добар имунитет, вирусот бил под контрола и на пАП тестот не го покажал. стресови+намален имунитет -и ПАП от ке ти го покаже. ти си била фактички носител на вирусот и претходните години, ама не си му дала да се активира и покаже.

    дечковците за жал неможат да направат ништо. може да се земе брис и да се докаже, ама нема потреба. ке го докаже и тоа е, нема што да прави. треба мноооооооогу да напредува вирусот за да кај него направи визуелан промена и потреба од ласер или незнам што. ФАКТ Е-ШТОМ ГО ИМАШ ТИ, ГО ИМА И ОН.бил на уролог или не-го има.....
    немој да се секираш дека те изварал. загрижи се ако после 6 години ти пренесе некоја друга сексуално пренослива болест :)

    а во врска со прашањето-дали ако продолжиш со секс без заштита можеш да се излекуваш?-неможеш никогаш да се излекуваш тотално. тоа што ке имаш однос без заштита не значи дека додаваш вирус повеке и повеке. количината вирус веке е во тебе. можеш и никогаш повеке да немаш однос, вирусот нема да го снема.......се надевам ме сфати. па ке повторам, работата е да не му дозволиш да напредува. подобрување на имунитетот -тоа е се што можеш да направиш за себе......за жал ..

    поздрав девојки
     
  20. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Ласерски третман на CIN 1

    Значи прво ми беше кажано дека се е во ред, а сега ми се јави докторката и ми кажа дека имам Cin 1 според резултатите од пап тестот.
    И ми кажа дека ќе треба да направам микробиолошки испитувања, па колпоскопија. Ми кажа дека во 80% поминувало, ако по 8 месеци нема подобрување се прави ласерски третман.
    Стварно ми е страв ми рече дека не е страшно, ама сепак...
    Дали делува на плодност цин 1? :worried: