1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

CIN 1

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 29 декември 2009.

  1. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Ласерски третман на CIN 1

    Јас ја прашав докторката што значи таа препорака-Хистолошка верификација,тоа значи дека треба да се направи БИОПСИЈА,за да се потврди дијагнозата-и таа биопсија најубаво кажува дали се работи за цин,1,2,3 или пак во некој случај покажува дека нема ништо.
    Значи ,бипсијата уште поточно покаќува за што точно се работи,и да се знае што понатаму треба да се превземе.
     
  2. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Ласерски третман на CIN 1

    Витамини од секаков тип-Цинк,Матичен млеч,Селен,ши таке печурки(ги има и во форма на апчиња,прашок,суви печурки),витмин Ц од 1000 мг,бета каротен капсули,спирулина капусли...
    И секако многу салата,овошје и физичка активност
     
  3. ANITA5

    ANITA5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    13
    Ласерски третман на CIN 1

    мармеладе тука сум по се изгледа нешто не е во ред со лп пораките :^) инаку да ти кажама дека ми е откажана конизацијата :clap: и се лекувам на природна база со витамини и сега за некоја недела треба пак да земам бриз,па ке видиме
    инаку конизацијата е за еден ден и веке си дома наредниот ден,немаш гајле секое добро поздрав те следам :) :*
     
  4. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    Ласерски третман на CIN 1

    и јас се плашев првиот пат ;) имам погоре напишано,но немој да се плашиш исто е како кога ке ти земаат брис за пап тест поз до тебе :*
     
    На Marilyn-Monroe му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Ласерски третман на CIN 1

    супер чим си спасила глава од конизација :clap: добро е ако нема огромни болки и лежење в кревет цел месец... :tmi:
    Значи сепак и ласерот не е некоја гаранција дека нема повторно ништо од тоа да се врати...ех женски род...само маки да тргаме....Сега на втората бипсија што излезе кај тебе, цин 1?
    Најверојатно колку што сфатив од форумите,со цин 2 на бипсија,нема враќање назад со витамини...
    Што пиеш?Јас земав од овие работиве што ги набројав во погоре,па се мислам дали уште нешто да земам дур одам на бипсија,да спасам глава :D
     
  6. ANITA5

    ANITA5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    13
    Ласерски третман на CIN 1

    да да мармеладе од пап цин2,биопсијата ми покажа цин1 така да докторката рече нема потреба од конизација само со некој витамини и вагинални Равенсара НА природна база.Значи ласерот не е гаранција пошто бев ласерски третирана пред 3 години и пак ми се појави значи...секое добро киссс :*
     
  7. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    Ласерски третман на CIN 1

    мене гинекологот за цин1 ми даде вагиналети плантагин на база на кантарион се,а ми рече дека имам и кандида.И ми препорача да јадам повеке зеленчук,цвекло морков и слично.Е сега јас сакав да земам некои витамини ама незнам какви може помош околу тоа,какви витамини користите и колку време треба да се пијат. Ве молам за одговор
     
  8. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Ласерски третман на CIN 1

    Анаб,ги имам погоре во пораките напишано,мислам дека заборавив алое вера гел..
    тоа се тие што јас ги пијам,друг некој знае повеќе,нека пише.
    Треба подолг временски период да ги пиеш,оклу 2 месеца или до следниот пап,за да има долгорочни резултат.поздрав
     
  9. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Ласерски третман на CIN 1

    Фала Анита за одговориве,и извини уште еднаш то досаѓам..
    Верувај наутро кога се будам ,се штрекам од што во глава ми се вртат цинови,бипсија ,конизација ласери :D
    А пред неколку години кога беше на ласер дијагнозата ти беше пап цин 2,со биопсија цин 2?така?
    Викаат дека околу 10 000 кошта во гинекомедика...
    Пиши кога можеш,зашто единствено ти си ми утеха :angel: :*
     
  10. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Ласерски третман на CIN 1

    Плантагинот помага и за инфекции, т.е. за кандидата што ја имаш, а во однос на витамините, храни се здраво, многу свежо овошје и зеленчук, или внесувај хемија, антиоксиданси, најважно витамин Ц. Прочитај во претходните постови, има за се што се користи и во каква форма.
     
  11. ANITA5

    ANITA5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    13
    Ласерски третман на CIN 1

    МАРМАЛАДЕ да така беше пред едно 3-3 години прво пап цин2 и биопсија цин 2 така да бев на ласер во гинеко медика и еве повторно појавување и знаци ласерот само надвореснисо површински слој го гори и затоа не му ја мисли сонувај си убави соништа и витамини :D :* :* :*
     
    На Marmalade му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lizza

    Lizza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    17
    Ласерски третман на CIN 1

    Девојки сакав да ве прашам доколку се дијагностицира АСКУС, дали истиот е предизвикан од ХПВ вирусот или не мора да значи? Односно дали е можно пап тестот да покаува АСКУС а да не сум заразена со ХПВ? Ве молам ако има некоја искуство со АСКУС нека пише
    Поздрав :)
     
  13. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Ласерски третман на CIN 1

    Би сакала да го поделам моето искуство со HPV cin1.Мене ми се појави пред 6 години веднаш по раѓањето .Тогаш тоа беше малку нова работа и се зборуваше се и сешто. Мојот гинеколог ми препорача да ставам кантарион вагиналети во период од два месеци ,преку еден ден. Морам да признаам дека не бев баш доследна едвај 10тина пати ставив и кога по 3 месеци отидов на контрола немаше ни трага ни глас од HPV. Ги има во секоја аптека во пакување по 7 и се 70тина денари.Јас и сега одвреме навреме ги користам како превенција и некоја внатрешна хигиена.
     
    На anab му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Ласерски третман на CIN 1

    Тие што јас ги користам, се исто 7, ама дупло поскапи, значи се точно 142 денари во Зегин... [​IMG]
    Баш ми е мило што имало лек за тебе, се надевам и на сите останати среќа ке ги снајде! :) Поздрав и секое добро :hai:
     
  15. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Ласерски третман на CIN 1

    Јас користев и сеуште користам едни во зелена кутија на фитофарм и на нив пишува кантарион. Инаку мојот гинеколог ги препорачува и за девојки/жени кои немаат никакви проблеми,како некој вид на превенција и интимна хигиена бидејќи се навистина безопасни.
     
    На anab му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Eleni73

    Eleni73 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    0
    Ласерски третман на CIN 1

    Здраво,

    Јас направив ЛЕТЗ во Ремедика и супер поминав.Тоа е мини конизација со електричен нож.Клетлите со ЦИН2 ми се извадени.Сега во Април ќе почнам со контроли (ПАП) на 4 месеци. Иначе операцијата беше со тотална анестезија, во болница бев 4-5 саати и ме пуштија дома.
     
  17. prasence

    prasence Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Ласерски третман на CIN 1

    Можеби не сум на вистинското место но ја видов темава дека е една од поактивните па решив тука да пишам. Гледам дека има некои девојки кој хируршки пат го решаваат цин-от, јас пред 10 дена правев хистероскопија, ме интересеира после хируршка интевренција колку време треба да помине за да можеш да имаш секс?
     
  18. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Ласерски третман на CIN 1

    Женски јас бев во Лептокарија во Златна пчела, и само што побарав АПИСЕПТ ми вика "имаш цин 1?"
    Па почна да ми објаснува дека повеќе девојки ги користеле за тоа, и дека стварно помагале. Абе се изназбора женава, многу убаво ми објасни.
    И исто така ми кажа дека можеле да се користат и за Кандида, и дека се на природна база нормално.
    Е сега јас ги зедов, коштаа 193 денари 24 таблетки се, се ставаат вагинално 2 во една вечер, али прво да се потопат малку во вода. Значи 12 дена вкупно. И ми рече 3 паковања да искористам. Е после тоа одам на контрола па да видиме дали ќе имам цин 1.
    Прво на форум дознав за нив, имаше пишувано една членка дека имала цин1 2-3 години, и после користење на аписептов го немала повеќе!
    Која сака може да си проба, ништо не губи. :)
     
  19. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Ласерски третман на CIN 1

    Lacrimosa ако има ефекти пиши.. и јас имам цин 1 :( а тоа се некои лекови на природна база така? што содржат дали знаеш пошо јас сум алергична на многу ствари
     
  20. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Ласерски третман на CIN 1

    Да да на природна база се, се ќе ти објасне жената што работи таму многу е фина.
    Еве ти нешто повеќе за аписептот. Тие се уствари за лижење, ама се ставаат вагинално за цин и кандида. А можело и така превентивно.
    http://petarstefanov.tripod.com/id13.html
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.