Cin 2

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од simona.a, 23 март 2010.

 1. ennaz

  ennaz Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2013
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  393
  Најбитно за вирусните болести е да се зајакне имунитетот. Јас имав цин 2 пред неколку години, и тоа многу брзо напредуваше. Од само вирус до цин 2 за 4 месеци стигнав. На биопсија не одев, само бев на преглед на цервиксот, и ми правеја моментна слика на оштетените региони со цел да се види дали ќе напредува.
  Е тогаш ме фати паника и решив да си го сменам животот комплетно.
  Почнав неколку нови работи.
  Прво и најбитно е позитивен став. Ме фати инат и си викам едно вирусче не ме победува па што сака нека е!
  Прво почнав да спијам редовно по најмалку 8 часа.
  Почнав да викам НЕ за проблемите на другите и се ставив на прво место за прв пат во животот.
  Почнав јога часови, 2 пати неделно со професор и уште 2 пати дома иситите вежби. Има и на интернет курсеви бесплатни, ама кога имаш закажано поверојатно ќе отидеш. Плус има некоја енергија кога и други вежбаат со тебе.
  Почнав да пијам алое капсули, и матичен млеч (ревита сокче на растворање).
  Почнав да јадам само готвена храна од дома, и многу салати и овошје, и на работа си носев. Никако купена преработена храна. Е сега за ова треба многу време и труд ама се исплати. Најмногу јадев варени јадења без месо и без зејтин. И многу семиња. Семки, сончоглед, бадеми, лешници, ореви. Било кое семе битно непечено живо и несолено.
  Ги исфрлив белите работи од храната (брашно, шеќер и сол).
  И почнав да трчам. Прво смешно ама што е битно за здравје трчаш. Многу е битно зноењето, да се исфрлат токсините.
  Пиев чај од кантарион органски, гаден ама чуда прави.
  Масло од кантарион ставав на тампон и го носев ноќе. Сега има готови вагиналетки од кантарион комбинирани со други работи па можеш и тоа да пробаш.
  И после само 3 месеци чудо, ни цин ни хпв. Ништо. Не ми се веруваше. “ пати правев пап и на типизација бев и ништо немаше. Инаку предходно имав типизација хпв 31 високоризичен.
  Организмот сам ќе се излечи, дај му само мнооогу добра храна и чувај го. Се нешто што ќе понесеш накај устата прашај се дали ќе му годи.
  Сега нови работи што можам да препорача а што тогаш не ги користев се спирулина органска, чиа семе и мелено ленено семе (тогаш го јадев во јадења готвено ама најдобро е свежо мелено). И масажа 1 неделно на цело тело, ако не можете да си дозволите да отидете на масер нека ве масира некој дома, или самите барем стапалата масирајте си ги.
  Значи ова е мојот детален рецепт со кој оздравев. Па изберете си што ќе пробате.
  Најбитно е да се сакате самите себе, се друго ќе си дојде само по себе.

  За малку ќе го заборавев најбитното. Сега кога дојде време да забременам ме фаќаше паника, ама супер помина. Да не речам од прв обид. Па немај гајле. Само позитивен став.
   
  На rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, blueberry93, Cka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. StEfAnIjA-84

  StEfAnIjA-84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2013
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  31
  Моја пријателка имаше цин2. Mногу лошо го прифати тоа, отиде во Плодност и му дадоа терапија некоја... откако направи биопсија последно му кажаа дека сега се е во ред :)
   
 3. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  се секавам дека лани најдов за цин 1 и 2 како поим на фемина и деновиве си велам ај да прочитам што како а страв во коски леле мајко :sweat:
  ова со биопсијава ме преплаши богами а не сум мала уште малку 29 години-кој знае што ме чека понатаму Господ нека ми е на помош и паметот во глава :!:
  многу е тешко да си женско :worried:
   
 4. Tufi555

  Tufi555 Активен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2015
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zenski bi sakala da znam kolku e bolna konizacijata, dali e so anestezija i kako odi postoperativniot period. Fala odnapred
   
 5. beautiful-liar

  beautiful-liar Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Јас правев конизација во Ремедика кај д-р Бабушко. Морам да ти кажам дека сум презадоволна од се. Не е болна воопшто бидејќи си под целосна анестезија. Е сега после операцијата мораше да одмарам (лежам) месец дена,ама сега за здравје се работи.
   
 6. Tufi555

  Tufi555 Активен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2015
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Fala mnogu bas i jas sum vo Remedika kaj d-r Jovanovski, toa me interesirase dali si pod lokalna ili celosna anestezija. A za posle kako e taka :worried::worried::worried: A koga odes vo WC te pece bole???? :worried::worried::worried::worried:(facepalm)(facepalm)(facepalm)
   
 7. Paljus

  Paljus Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Tufi ti pisav vo poraka i jas; )