1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Cin 2

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од simona.a, 23 март 2010.

  1. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Најбитно за вирусните болести е да се зајакне имунитетот. Јас имав цин 2 пред неколку години, и тоа многу брзо напредуваше. Од само вирус до цин 2 за 4 месеци стигнав. На биопсија не одев, само бев на преглед на цервиксот, и ми правеја моментна слика на оштетените региони со цел да се види дали ќе напредува.
    Е тогаш ме фати паника и решив да си го сменам животот комплетно.
    Почнав неколку нови работи.
    Прво и најбитно е позитивен став. Ме фати инат и си викам едно вирусче не ме победува па што сака нека е!
    Прво почнав да спијам редовно по најмалку 8 часа.
    Почнав да викам НЕ за проблемите на другите и се ставив на прво место за прв пат во животот.
    Почнав јога часови, 2 пати неделно со професор и уште 2 пати дома иситите вежби. Има и на интернет курсеви бесплатни, ама кога имаш закажано поверојатно ќе отидеш. Плус има некоја енергија кога и други вежбаат со тебе.
    Почнав да пијам алое капсули, и матичен млеч (ревита сокче на растворање).
    Почнав да јадам само готвена храна од дома, и многу салати и овошје, и на работа си носев. Никако купена преработена храна. Е сега за ова треба многу време и труд ама се исплати. Најмногу јадев варени јадења без месо и без зејтин. И многу семиња. Семки, сончоглед, бадеми, лешници, ореви. Било кое семе битно непечено живо и несолено.
    Ги исфрлив белите работи од храната (брашно, шеќер и сол).
    И почнав да трчам. Прво смешно ама што е битно за здравје трчаш. Многу е битно зноењето, да се исфрлат токсините.
    Пиев чај од кантарион органски, гаден ама чуда прави.
    Масло од кантарион ставав на тампон и го носев ноќе. Сега има готови вагиналетки од кантарион комбинирани со други работи па можеш и тоа да пробаш.
    И после само 3 месеци чудо, ни цин ни хпв. Ништо. Не ми се веруваше. “ пати правев пап и на типизација бев и ништо немаше. Инаку предходно имав типизација хпв 31 високоризичен.
    Организмот сам ќе се излечи, дај му само мнооогу добра храна и чувај го. Се нешто што ќе понесеш накај устата прашај се дали ќе му годи.
    Сега нови работи што можам да препорача а што тогаш не ги користев се спирулина органска, чиа семе и мелено ленено семе (тогаш го јадев во јадења готвено ама најдобро е свежо мелено). И масажа 1 неделно на цело тело, ако не можете да си дозволите да отидете на масер нека ве масира некој дома, или самите барем стапалата масирајте си ги.
    Значи ова е мојот детален рецепт со кој оздравев. Па изберете си што ќе пробате.
    Најбитно е да се сакате самите себе, се друго ќе си дојде само по себе.

    За малку ќе го заборавев најбитното. Сега кога дојде време да забременам ме фаќаше паника, ама супер помина. Да не речам од прв обид. Па немај гајле. Само позитивен став.
     
    На kuc, rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, blueberry93 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Моја пријателка имаше цин2. Mногу лошо го прифати тоа, отиде во Плодност и му дадоа терапија некоја... откако направи биопсија последно му кажаа дека сега се е во ред :)
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  3. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    се секавам дека лани најдов за цин 1 и 2 како поим на фемина и деновиве си велам ај да прочитам што како а страв во коски леле мајко :sweat:
    ова со биопсијава ме преплаши богами а не сум мала уште малку 29 години-кој знае што ме чека понатаму Господ нека ми е на помош и паметот во глава :!:
    многу е тешко да си женско :worried:
     
  4. Tufi555

    Tufi555 Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zenski bi sakala da znam kolku e bolna konizacijata, dali e so anestezija i kako odi postoperativniot period. Fala odnapred
     
  5. beautiful-liar

    beautiful-liar Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Јас правев конизација во Ремедика кај д-р Бабушко. Морам да ти кажам дека сум презадоволна од се. Не е болна воопшто бидејќи си под целосна анестезија. Е сега после операцијата мораше да одмарам (лежам) месец дена,ама сега за здравје се работи.
     
  6. Tufi555

    Tufi555 Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu bas i jas sum vo Remedika kaj d-r Jovanovski, toa me interesirase dali si pod lokalna ili celosna anestezija. A za posle kako e taka :worried::worried::worried: A koga odes vo WC te pece bole???? :worried::worried::worried::worried:(facepalm)(facepalm)(facepalm)
     
  7. Paljus

    Paljus Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Tufi ti pisav vo poraka i jas; )
     
  8. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.137
    Допаѓања:
    147.305
    Пол:
    Женски
    За Цин 2 искуство ве молам?
    Ми го открија сега 4 ипол месеци по пораѓај... У понеделник сум на киретажа.
     
  9. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.364
    Hpv tipizacija dali pravese? Kaj go pravese pap testot?
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.137
    Допаѓања:
    147.305
    Пол:
    Женски
    Ми правеа у Систина.
    Денес со колпоскопија се утврди дека има нешто, ми правеа повторно пап надвор и внатре посебно и биопсија од 3 места.
    Сега ќе чекам резз...
     
  11. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Јас имам искуство. Ги доби резултатите од биопсија?
     
  12. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.137
    Допаѓања:
    147.305
    Пол:
    Женски
    Цин 1 испадна.
    Чекам циклус да помине и одма типизација да ми прават за хпв...
    Искрено, се надевам ќе го исчистам целосно.
    Благодарам од срце, како помина ти?
     
  13. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Јас имав цин3 и го отстранував со конизација. Моментално имам Цин 1 и примам терапија, јакнам имунитет, чај за цин пијам. Контрола имам за 2 месеци. :( Се надевам ке го снема со помош на терапијата.
     
  14. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Devojki sakav da ve prasam tie sto imale cin3 dali imate nekaki promeni simptomi primer menstaruacijata e porazlicna od voobicaeno ili nekak a bolka vo dolniot del na stomakot me Interesirase toa..bidejki ako ima cin3 dali imas promeni ozbilno krvaris imas bolka vo stomakot ili ne se izvinuvam vaka ama me Intersirase toa
     
  15. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Симптомите што ги наведе може да се последица на многу различни состојби, инфекции, цисти, хормони... За себе ли прашуваш? Те читав во друга тема дека пап си правела скоро и ти е чист, не може за толку кратко време да развиеш цин3
     
  16. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Јас имав цин3, никакви симптоми немав. Менструација редовна, точна до ден, се нормално. Открив случајно на редовен преглед.
     
  17. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Da pravev mi bese cist ama sakav da prasam posto jas imam cista na desniot jajnik ama mi rekoa deka e vodena ama eve veke 2 meseci pominaa mnogu me boli posebno pred da mi dojde I koga sum so menstruacija na desnata strana I me Intersirase da ne mi e nesto poseriozno sega koga ke pomine mens ke odam pak
     
  18. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.036
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    Во јануари добив дијагноза ЦИН 2. Резултатот всушност го дознав на 5ти фев. За 3 месеци го излечив. Бев на биопсија и излезе дека немам ни ХПВ ни ЦИН. А имав ХПВ 18ка.
    Се' е можно.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.137
    Допаѓања:
    147.305
    Пол:
    Женски
    Како?
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  20. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    А дијагнозата за цин2 претпоставувам на Пап си ја добила, по Пап-от правеше ли биопсија?
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.