1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Cyclo Progynova

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Pain, 27 јануари 2011.

 1. Pain

  Pain Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  45
  Не знам дали има ваква тема а и дали треба да има, ако не треба до модераторите слободно да ја заклучите или во КАНТА...
  Бев на доктор (гинеколог) и ми рече да пијам Cyclo Progynova за нередовен циклус и тоа три месеци треба да пијам..Дали некој има досега пиено и дали некој знае дали смеам да ги пијам :?:

  Поздрав
   
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.075
  Допаѓања:
  56.305
  Пол:
  Женски
  Јас ги пиев пред неколку години и ми го регулираа циклусот.
  Имав менструација 2-3 пати месечно, поради хормонско нарушување и овие апчиња ми помогнаа.
  Немав негативни споредни појави.
  Е сега не се сеќавам колку дози испив, може и една да беше, но важно е дека на долг рок погнаа да го средам проблемот што го имав.
  Штом гинекологот ти рекол дека можеш да ги пиеш - верувам дека е така. ;)
   
  На Pain му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kikostefan

  kikostefan Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Здраво .Побара мислење за Cyclo Proginova јас ги пиев исто поради нарушени хормони.Немаат некои штетни последици но јас немошев да ги пијам поради проблем со вените.Јас веке подолго време имам проблем со вените и ако го има некој нетреба да ги употребува затоа што ми се појавија како отици на нозете.Поздрав се надевам помогнав. : :D :D
   
 4. od-samrak-do-zori

  od-samrak-do-zori Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2010
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  58
  I jas imam pieno no samo 7dena dodeka da mi dojde.toa bese se samo tolku mi rece ginikologot.imam i jas neredovna menstruacija pa za toa piev nemav dobieno dolgo vreme i tie mi gi prepisa.nemav nekoi nesakani posledici.
   
  На Pain му/ѝ се допаѓа ова.
 5. eny

  eny Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  i jas imam gi imam pieno i se dodeka gi pijam imam menstruacija no koga ke prekinam mi prekinuva t.e nemam redovno ili ic ... inace mene ginekologot mi gi prepisa i za gradite posto mi se mali a istite hormoni se i za gradite i za menstruacija...:D
   
 6. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  Го регулираат менструалниот цилкус, но можат да предизвикаат контракција на жолчната ќеса, проследена со страшни болки, кои траат со денови...Излез е само инфузија и аналгетици. Кој ги пие овие апчиња, нека гледа да не претерува временски со нив...
   
 7. Pain

  Pain Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  45
  Хммм сеа ме замисли, јас веќе испив една доза и треба да испијам уште една, а имам проблеми со жолчката затоа што имам камен и ми е свиткана ... :^) е сеа скроз во мислам ме стави ...
   
 8. elenastoimanova

  elenastoimanova Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  5
  Јас ги пијам Cyclo Progynova таблетите и тоа веќе 2 години по ред..... кога ги пијам редовни имам циклус но кога не ги пијам немам воопшто.... поззз
   
 9. ireta

  ireta Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  6
  i jas gi imam pieno Cyclo Proginova pred 4-5 godini(sindrom na policisticni jajnici) bidejki ne dobivav redovno,duri gi piev do tamu i dobivav ,koga ke gi prekinev mi prestanuvase i ciklusot, za nesakani pojavi mozam da kazam deka mi se zgolemi vlaknatosta ...ne znam kako bi mozele da ti pomognat zavisi kakva e dijagnozata , da se nadevam deka ke imas nekakva polza od niv:))

  [mod-kirilica:103eibei][/mod-kirilica:103eibei]
   
 10. barbiegirl123

  barbiegirl123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  84
  Zdravo aj ve molam za pomos,,, pijam cycloprogynova apcinja ama planiram odmor haha pa sakav da ve lrasam otkako ke go zavrsite prvata doza posle kolku vreme od koga gi prekinavte dobivte menstruacija?
   
 11. 28wix

  28wix Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2021
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  11
  Здраво,
  Препишани ми се овие таблети но никаде не можам да ги најдам, во мк и Србија барав.
  Дали можеби некој знае или купил во скоро време некаде?
   
 12. LaTama

  LaTama Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2019
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  343
  Пол:
  Женски
  Во Косово
   
 13. Oli**E

  Oli**E Нов член

  Се зачлени на:
  30 април 2021
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  I jas gi pijam I neznam kaj da gi najdam gi nema ni znam dali ke gi ima
   
 14. simyy

  simyy Нов член

  Се зачлени на:
  20 август 2021
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Grcija
   
 15. Oli**E

  Oli**E Нов член

  Се зачлени на:
  30 април 2021
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Dali se isti kako nasive apcinja tie vo grcija
   
 16. simyy

  simyy Нов член

  Се зачлени на:
  20 август 2021
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Da isti se ama imeto e Cyclacur, ama dokolku im kazes i cycloproginova i taka ke razberat oti isti se
   
 17. Strong.44

  Strong.44 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2014
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Женски
  Има ли некој шо ги има пиено апчињава после вадење полип операција?
   
 18. Bufica

  Bufica Активен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2021
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Mene mi gi prepishaa da gi pijam 3 meseci za reguliranje na ciklus, bidejkji spored hormonalniot status vekje vleguvam ili sum vo menopauza (imam 33 god), pa na ovoj nacin treba da predizvikuvam sekoj mesec ciklus. 21 den treba da gi pijam, pa 7 dena pauza. Sekoj mesec taka. Eve prv mesec, pomina 21 den, pa gi prekinav, no seushte nemam ciklus. Inaku mi se prepishani zsradi podobruvanje na kvalitetot na zivotot. Propratno pijam i profertil i DHEA, a tie se za eventualno podobruvanje na kvalitetot na jajce kletkite, koi kaj mene gi nema, odnosno, ima samo eden folikul. Kontraefekti od cycloproginovata nemam, tuku naprotiv, se osekjam mnogu podobro od prethodno.
   
  На dalijan му/ѝ се допаѓа ова.
 19. dalijan

  dalijan Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Isto i mene, mi se prepisani za tri meseci pa na kontrola.
   
 20. Bufica

  Bufica Активен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2021
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  A kaj tebe shto e pricinata? So koja namena ti se dadeni?

  Super se cycloproginovata, epten me vratija vo zivot.