1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Cyclo Progynova

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Pain, 27 јануари 2011.

  1. Beti82

    Beti82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Dali imas nekoi nus pojavi pri zemanje na terapijava?
     
    На Dragana*Dragche му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bufica

    Bufica Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Ne, nus pojavi nemam nikakvi. Naprotiv, site tie simptomi shto gi imav kako toplotni branovi, nesonici, cesto mokrenje, mi isceznaa i toa odma posle 3-4 dena otkako gi pocnav. Dosta dobro mi vlijaea. Samo imam kako vaginalna suvost i cuvstvuvam kako zharenje, od vreme na vreme, a mi rekoa deka i toj simptom treba da iscezne, no eve ne e taka.
     
    На Dragana*Dragche и Beti82 им се допаѓа ова.
  3. Dragana*Dragche

    Dragana*Dragche Нов член

    Се зачлени на:
    22 мај 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    I mene mi gi prepisa ginekologot,otkako ja rodiv kerkata pred 12 god.od godina na godina se poloso.Mnogu izrazeni simptomi:gadenje,povrakanje,pokacen pritisok,jaka glavobolka,vrtoglavici....ne sekoj mesec no barem tri cetiri pati godisno zavrsuvam na dezurna ili na infuzija.Poveke ginekolozi odgovorot im bese:"priroda taka ke ti bide".Treba da pocnam da gi pijam sega za nekoj den otkako ke dobijam od prv den,se pijat 21 den pa pauza 7 dena,i odnovo pak,3 meseci mi rece.Se molam i baram nacin da se spasam od ovaa sostojba neizdrzlivo e veke...mozebi ke vlezam rano vo menopauza.Imam 39 god.Pozz
     
  4. Love&bebe

    Love&bebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2021
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите
    Дали некоја од вас ги пиела циклопрогинова за да се задебели ендометриумот? Ги прочитав сите коментари, на сите ви биле дадени за средување на циклус. Јас ги земав по шема ама зидот не се задебели па сега мора да ги земам по ред сите 21апче па пауза 1недела,така 3 кутии. Дали некоја има искуство дали се средува работата да не паничам многу. Убав ден
     
  5. gorica729

    gorica729 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите!
    Имам прашање за cycloproginova. Имам 38 год и ја пијам веќе долго затоа што имам дијагноза на рана менопауза. Имам низок AMH и висок FSH. Докторите ми рекоа да не ја оставам за да немам проблеми со ендометриум, но и без разлика дали е за дете или не, да имам подобар квалитет на живот и намален ризик од остеопороза во иднина. Еден доктор ми рече дури и до 50 год ќе ја пијам. Плус, без неа немам редовен циклус.

    Моето прашање: како бр.1 несакана последица од долгогодишно пиење на cycloproginova се поврзани со рак на гради и слични компликации кај гради. Дали некој има искуство да сподели или слушнал случаеви при земање на cycloproginova? Колку добро а колку лошо може да направи? Тргаме дете на страна сега за сега, зборуваме за здравје. Ви благодарам.
     
    На Bufica му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Medenomoe

    Medenomoe Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2019
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    820
    Сопругата ги пие веќе две години овој втор месец како престана наводно и она слушнала од колешки ако подолг временски период употребува би можело да дојде до несакани последици со рак на гради колку е истина не знам а и не познава некоја која имала такво искуство
     
  7. gorica729

    gorica729 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Благодарам за одговорот. Ако и јас дојдам до друѓи информации или искуство ќе споделам.
     
    На Medenomoe му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bufica

    Bufica Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Jas isto taka godina i neshto gi zimam od istata pricina kako i ti. Pred nekolku meseci mi se pojavi fibroadenom na gradata, shto ne znaci deka e od cikloproginovata, no doktorive mi sovetuvaa dokolku planiram bilo kakva hormonska stimulacija pri in vitro, da napravam biopsija. A inaku isto taka mi sovetuvaa da pravam pauza na sekoi 6 meseci od cikloproginovata. Sega gi pauzirav dva meseca, pa planiram pak da gi pocnam, posho i jas bez niv nemam redoven ciklus. Inaku, iskreno otkako gi prekinav, se osekjam podobro. A ne znam da objasnam zashto, ali podobro mi e. Spodeluvajte ve molam iskustva tie shto imate, bi bilo korisno za site nas.
     
    На gorica729 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. gorica729

    gorica729 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Blagodaram sto spodeli iskustvo. Zal mi e za fibroadenom i se nadevam nema da ti posmeta vo planovite.
    Jas koga pocnav da gi zemam cycloproginova mi pomognaa vo stilot nemav veke topli branovi. A koga ke gi prekinam podobro mi e vo stilot ne sum zasemetena. Kako sto kaza ne mora da znaci no nekoj ako ima drugi iskustva neka spodeli.
     
  10. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.611
    Devojki pijam cikloproginova, mi ostanaa uste 5 apcija od crvenite, no mislam deka denes dobiv. Dali da gi dopijam ili da prestanam dokolku ova e ciklus?
     
  11. Shekerka55

    Shekerka55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2023
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Pijam cikloproginova no imam uste 2tabletki, sabajle imam kafeav iscedok I rozev kako pred idenje na ciklus.
    Dali e normalno I dali na nekoja I'ma isto iskustvo kako moeto?
     
  12. Bufica

    Bufica Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Jas licno od cycloproginovata ne sum imala takvo neshto. Mi se sluci od letrazolot ili klomifenot, ne se sekjavam od koi tocno, ama od cycloproginova ne.
     
  13. Shekerka55

    Shekerka55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2023
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Јас и сега прочитав,згрешив на 15таблетка видов дека ја немам испиено 7таблетка...и ја испив 7таблетка па продолжив со останатите. Пиши како несакани дејства дека можи да има неправилно крварење.
    На одмор не ни прочитав и згрешив, моја грешка