1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Diane 35 и Yasmin

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од jasBia, 26 јануари 2011.

 1. jasBia

  jasBia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  321
  Темава ја отварам бидејќи низ цел форум не најдов мислење за тоа што ме мачи.. Се надевам дека некоја од вас ќе има исто или слично искуство, или само совет..
  Прв проблем - менструација..
  Добивам скоро редовно, од 26ти до 30ти ден.. Ама ми трае два или најмногу 3 дена, а порано имав и по 7 дена и тоа со болки, додека сега не осеќам ни кога добивам ни кога ми завршува, и тие 2-3 дена што имам поминувам со секојдневни влошки..
  Втор проблем - акни по лице, зголемена влакнавост..
  Отидов на ендокринолог, ми правеше испитувања, хормонални тестови. Сите испаднаа во ред, во средни граници. Тестостеронот дур беше и намален..
  Ендокринологот ме упати на специјалист за јајници, и тој ме гледаше на ехо и ми даде дијагноза полицистични јајници, левиот зголемен.. Со неговата дијагноза се вратив кај Ендокринологот, и ми пиша терапија Diane 35 и Глукофаж (таблети за дијабетичари, демек помагале и на полицистични јајници)
  Откако почнав со терапијата, состојбата со лицето почна да ми се влошува (не подобрува), за разлика од сите што пиеле Diane 35, и осетиле подобрување уште првите денови.. Помислив така треба, и ги продолжив.. Наредниот месец пак ги зедов, и кога ги почнав лицето ми се направи хаос.. Почнаа да ми излегуваат големи, длабоки, црвени и гнојни акни, ај по лицето ами и по телото, по грбот.. Отидов на Еднокринолог и ми рекоа може јаки ми биле, па ми дадоа Yasmin да пијам.. Сега продолжив со нив, и имам уште 6 дена да пијам. Ама ситуацијата е идентична, акни секој ден нови, по неколку.. На моменти добивам болки во јајниците како да добивам, скоро секоја недела најмалку по еднаш така.. Дали тоа значи дека пукаат цистите? Дали овој контра ефект со акните значи дека треба да прекинам да пијам или да ги продолжам за да се подобри состојбата со јајниците па потоа да очекувам подобрување со лицето??
  Ве молам за мислење, совет, искуство.. Било што :worried:
   
 2. Gkatzopulu

  Gkatzopulu Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Sakam dai objasnam na predhodnata citatelka koj prasuva za polocisticnite jajnici.5god. gi setam ginikolosite i veke mi e poznat problemot bidejki i jas go imam istiot problem.Polocisticnite jajnici imat odzgora cisti i formata e kako cista ne e normalna.Cistite vrz jajnicite nese vadat nitu so operacija nitu pukat tuku tesko se promenuvat so hormonski lekovi.Polocisticnite jajnici sozdavat seker vo krvta pa zatoa ti e daden glukofaz.Za dianata neznam ama jasminot go piev 2god.toj e za da gi promeni hormonite i ne dozvoluvat bremenost.Potocno polocisticnite jajnici gi stava do normala momentalno dodeka gi pies i ti doaga ciklusot ama nemas oploduvanje.Treba da ti gi prekine doktorot nesmeat dase piat dolgo vreme.So tie jajnici ako ne postoi pomos tesko se ostanuva bremena po priroden pat.Lekovite koj si gi piela imas akni po liceto se od apcinjata organizmot tvoj negi podnesuva ili brzo ti deluvat koj dobivas brz promeni.Sovetuvajse so drug ginikolog.Vlaknata se predizvikani od jajnicite.Pozdrav
   
 3. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  Jasbia

  и јас имам полицистични јајници и имам циклус (малку повеке ми доцни по последно време и по 10 дена и повеке) па немам такви проблеми со кожата на лицето.
   
 4. Gkatzopulu

  Gkatzopulu Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Dodeka gi piev jasminot apcinjata imav drugi simtomi.Podologo vreme koj gi piev mi sozdava drugi problemi koj organizmot negi prifaka veke pa mora dami gi smenat mi dadoa JASMINALE koj bea poslabi.Da napomenam hormonskite apcinja deleuvat najrazlicno vo organizmot kaj site nema isti simptomi
   
 5. Mila04

  Mila04 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  67
  Ми открија полицистични јајници уште кога имав неполни 18 години :( и веднаш ми препишаа терапија Diane35! Катастрофа во буквална смисла на зборот: значи имав и јас акни(и уште ги имам,ама не до тој степен), но немав зголемена влакнатост на лицето.Откога почнав да ги пијам,немав никакви подобрувања на лицето,акните си стоеа, почнаа да ми излегуваат влакна на образите, се поправив, се подув, бев како топка, и згора на тоа бев страшно нервозна и за се нешто плачев!!!! Ги пиев само три месеци и престанав...После две години почнав да пијам Yasmine, тие содржат помалку вештачки хормони, бев презадоволна од нив-акните исчезнаа,влакнатоста се намали,малце само се поправив,ама лицето ми беше ок!Ги пиев и нив 3 месеци и толку,за 3-4 месеци од кога престанав да ги пијам ете пак проблеми! Немам проблеми со циклусот,редовно добивам менструација.Акните почнав да ги лекувам со третмани кај дерматолог и сум задоволна,но за жал,се уште имам полицистични јајници и никако не можам да се ослободам од нив. Гинекологот ми рече пак да почнам со хормонална терапија, но не сакам пак да минам низ истите работи. Разговарав и со дерматологот, кој знае која е причината за моите акни, ми рече никако да не примам терапија со вештачки хормони!Исто и мајка ми е медицинско лице и таа не ги оправдува истите...И сега кој да слушам? Пиев едно време чај од ајдучка трева, од невен...демек помагало тоа,ама ништо.Сега најдов рецепти за чаеви против цисти на јајниците,па да пробам на природен начин да ги лечам.Имам 25 години и уште не можам да си го најдам чарето |(
   
 6. Desapointed

  Desapointed Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  6
  И јас исто имам полицистични јајници и ги пијам Диане 35 веќе 5 месеци исто така имам и акни и зголемена влакнавост. :( Во врска со акните можам да кажам дека ми помогнаа апчињата затоа што пред да почнам да ги пијам лицето ми беше ужасно додека сега ми е мн подобро имам само неколку ситни мозолчиња што ми се појавуваат а пред тоа имав мн големи акни кои ми се задржуваа подолго време. Исто така кога бев последен пат на гинеколог др. ми рече дека цистите не пукаат и тоа мн ме вознемири :o затоа што јас мислев дека ќе ми испукаат со пиењето на апчињата но тие помагале само за регулирање на менструацијата и за подобрување на состојбата на лицето.
   
 7. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.121
  Допаѓања:
  64.313
  Пол:
  Женски
  Полицистични јајници и цисти на јајници се две сосема различни работи.Кај полицистични јајници постои дисбаланс на хормони,јајникот произведува зголемен број на машки хормон андроген и оттука зголемената влакнатост и акните.Пилулите за контрацепција обично се даваат за регулирање на менструацијата,а апчињата за дијабетичари се даваат за регулирање на инсулинот.
   
 8. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.013
  Допаѓања:
  36.925
  Пол:
  Женски
  Јас имав проблем со циклусот , ми траеше повеќе од што треба но бев скептична малце кон овие таблети.На гинеколог кажав дека ги сакам најслабите можни хормонски таблети во исто време и контрацептивни и ми ги препишаа логест.Од апчињата немав буквално никакви лоши последици.Ептен се слаби а воедно и ми се среди циклусот еве 2 години подоцна се ми е во ред .Знам дека различно делуваат овие таблети на сите меѓутоа јас ги препорачувам како најслаби мислам најмалку можат да штетат.
   
 9. ennaa

  ennaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  6
  Zdravo ,da ve prasam nesto...Jas pocnav da gi koristam yasmin a vo upatstvoto pisuva deka treba da se prekine so pusenje pa sakav da ve prasam dali ste upoznaeni nesto vo vrska so toa???Fala odnapred,pozz

  [mod-kirilica:87biq6ph][/mod-kirilica:87biq6ph]
   
 10. simicka

  simicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  91
  Јас еве три месеци веке ги пијам дијане 35 акните кој неми беа толку изразени сега ги немам намалиени се не осекам некои посебни промени од апчинјата циклусот не ми налкмален во денови дури имама пообилни крварења но сепак се во нормала а и јас ги пијам зошто кај мене ми каснесе добри два месеца и ми открија јајници кој наликуваат на полицистични ,и се зголемени заради хормонален дисбаланс не осеќам никакви тегоби па ке видиме колку ке се средат ;)
   
 11. Panicarka

  Panicarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  19
  можи на некој ова ке му е смешно, ама прв пат ми се случува. Сега ги чешав градите и одеднаш од брадавицата ми протече малку течност. Како вода, а пред неколку сати. од прилика кај 2 часот се капев, дали е можно да е од тоа, или пак како што имам читано, знак на бременост. Ве молам кажете ми , а и како што ми е Корисничкото име многу паника кревам околу ништо. Ви благодарам
   
 12. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.013
  Допаѓања:
  36.925
  Пол:
  Женски
  Не знам, не верувам дека е вода од капењето, најдобро да отидеш на доктор да провериш можеби е хормонски дисбаланс. Побарај на интернет повеќе информации и не паничи, не верувам дека е сериозно ако е чиста вода.Имам слушнато дека зеленкаста или кафеава течност од брадавиците е знак за некаква инфекција. Во секој случај провери си ништо не губиш.
   
 13. Panicarka

  Panicarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  19

  да беше чиста вода, мене ми беше да не бременост. Сепак многу ти благодарам, ако ова ми се случи уште еднаш одам на доктор.
   
 14. Hopihop

  Hopihop Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2011
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  4
  Јас немам проблем со полицистични јајници, ама можам да ви кажам за Diane 35, ми ги препиша гинеколог за проблеми со акни, исто направив хормонален статус и ехо на јајници ама се беше во ред али сепак докторката ми препиша Diane, ги земав три месеци (зошто толку било максиумум, после трабло да почекам некој месец па пак да продолжам) и немаше ама баш никаков ефект врз акните ни позитивен ни негативен, исто како воопшто да не сум ги земала, а имам слушнато дека на некои девојчиња му направиле проблем со влакнетост на лице и раце откако ги земале а некои и се здебелиле ама кај мене немаше такво нешто.
   
 15. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  Диане 35 се без везе. пред 4 години ми излезе една голема акна на лицето, се исплашив и бев на дерматолог. од таму на гинеколог(од ш категорија) ми воспоставија полицистични јајници и ми ги дадоа дијането. Без да побарам второ мислње си почнав со дијането. Ги пиев 6 месеци и од нив се ми разбрка во организмот. Постојано ми се спиеше, немав концентрација, се нешто грицкав, јадев многу, се дуев како балон. Качив 3кг. За среќа ми дојде паметот појдов кај друг лекар. Ништо од полицистичните јајници. Јас цели 6 месеци се вадев од памет леле, што, како и тоа џабе.
  на сите што имате дијане 35, побарајте и второ мислење да не си го труете органисмот со хормони.
   
 16. netclient

  netclient Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  И јас имам полицистични јајници веќе 3 години,прво гинекологот ми ги препиша Диане 35 и организмот ми се поремети целосно.Потоа отидов во Ремедика си направив комплетен преглед и ми ги препишаа Јасмин, ги пијам веќе 2 години и сум презадоволна,не се дебелеам,немам зголемена влакнавост, поредовна менструација никогаш не сум имала (ми доаѓа секогаш во четврток во 3 часот :) )...убавина. Само што нема никакво подобрување во врска со јајниците. И ме интересира една работа ако може некој да ми каже.Колку се шансите за бременост за време на терапијата?Прашувам бидејќи го имам „она“ чувство мислам дека ме разбирате :D
   
 17. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  Јас пиев Диане за циста на десниот јајник шо имам, и пиев, и само ми напраи хормонални пораметувања, ги прекинав и еве сега уште ја иам цистата, но редовно одам на ехо ми ја гледаат, не е страшно ништо, сама по себе пука и пак се појавува, и не пијам ништо сега.
   
 18. Mila04

  Mila04 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  67
  Тешко дека ќе забремениш за време на терапијата, но не велам дека нема шанси. Шансите секогаш постојат, макар и 1% да се. :)
   
 19. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.604
  Допаѓања:
  4.369
  Пол:
  Женски
  Diane 35 Ги имам пиено за полицистичните јајници што усе ги имам овие ми ги препишаа на 15 год.,и не ми беше све океј имав симптоми ко да сум трудница после 6 месеци ги прекинав а јасминот не сум ги пиела до сеа
   
 20. ane.e

  ane.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  И јас го имам истиот проблем а и зголемена влакнатост по лицето и телото...и тоа ме загрижува... :@ дали и кај вас е така и како се справувате со тоа? :sweat: