1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Diane 35 и Yasmin

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од jasBia, 26 јануари 2011.

  1. neznamkako

    neznamkako Нов член

    Се зачлени на:
    13 јули 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki! Sakam da prasam vo vrska so zabremenuvanje dokolku se koristat diane 35. Pocnav da gi pijam pred 1 mesec pa napraviv pauza od 8 dena , pa vcera pocnav so pienje na vtorata lenta. A isto taka vcera imav odnosi ao parnerot i napravivme greska... dali ima sansi da ostanam bremena???? ve molam nekoj odgovor pobrzo
     
  2. Petrou28

    Petrou28 Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    dali nekoja od vas gi piela diane 35, a e pusac? Na internet pisuva deka ne smeat pusaci da gi pijat, i sum mnogu golem skeptik i zaradi site nesakani dejstva. Inaku treba da gi pijam zaradi akni, bidejki 2 ipol godini veke nisto ne mi pomaga za liceto.
     
  3. MarijaPet1

    MarijaPet1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Zdravo , imam hormonalen disbalans i insulinska rezistencija. Mi prepisaa Diane 35 i Metformin 6 meseci. Bidejki imam zgolemena telesna tezina , kazano mi e da oslabam 20 kg najmalce i deka so zdrava hrana i fizicka aktivnost ke se vrati vo normala se. E sega ve citam , kazuvate deka so Diane 35 se kacuvalo TT , pa malce ne mi e jasno .. kako mi gi prepisaa tie , a moram da oslabam ... znaci nema da oslabam nikako , ako efektot od dianeto e zgolemuvanje na TT :)
     
  4. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    417
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од вас ги има пиено Јасмин за цисти на јајниците и акни?
    Дали помагаат и за колку време видовте резултат?
    Јас треба да почнам наредниов месец да ги пијам, па ме интересираат искуства :)
     
  5. ParadisePink

    ParadisePink Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2020
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Јас пијам Диане 35 веќе 2 и пол години. Ги пијам поради благо зголемен тестостерон, зголемена влакнетост, акни и нередовен циклус. Пред да ми ги препишат Диане 35, пиев Клаира со 5 дена Естрофем (само кога почнав со терапијата пиев Естрофем) поради spotting 30 дена откако немав менструација 3 месеци). По совет од гинекологот ги прекинав за да видиме дали ќе се изрегулира за 2-3 месеци, но не се изрегулира, пак по старо си беше...

    Затоа ми ги препишаа Диане и искрено супер ми се. Ми се намали влакнетоста, влакната ми станаа меки и светли, а и поспоро растат, косата ми се згусна, ослабев 17 кг., лицето ми е исчистено скрос, менструацијата ми е редовна, лесна и без болка, ПМС немам (претходно имав ЕКСТРЕМНИ симптоми на ПМС, со депресивни епизоди, екстремно зголемен апетит, променливо расположение дури и по 2 недели пред менструација) Единствено што можам да кажам како негативен ефект кај мене е намалено либидо, но не до степен да ми пречи или да ми прави проблеми со партнерот.

    Знам дека во темава ретки се добрите резултати на Диане, но ете мене од секој поглед ми се погодени. Прво требаше 8 месеци да ги пијам, но бидејќи толку добро ми делуваа го прашав гинекологот дали можам да го пијам и понатака, зошто и онака сакам да сум на хормонална контрацепција. Одлучивме дека за мене се во ред Диане и ми потврди дека не штетат, па затоа планирам да ги користам се до моментот кога ќе планираме семејство со партнерот.
     
  6. Welness

    Welness Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2023
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Kolko godini imas?posto i jas isto diane gi pijam veke 3-4god ama problemot e sto gi pijam po 6-7meseci zaradi akni i stvarno mi gi cistat liceto no posle 4-5meseci pak mi se vlosuva liceto i pak pocnuvam so diane i se taka u krug a veke sakam da gi prekinam mi se smaci od apcinja ama samo oni mi pomagaat za povlekuvanje na aknite dali ako prodolzam da gi pijam posto imam 34god i ako prestanam 1mesec dali ke ima problem ako sakam da ostanam bremena?
     
    На MayDiamonds и TinkaGirl им се допаѓа ова.
  7. Gogina

    Gogina Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Hello devojki, sovet ako moze .. gi pijam Jaz tabl zaradi zastita od nesakana bremenost j so niv kako saat ki e tocna menstruacijata.. e sega imame zakazano za odmor...ama denta koga zaminuvame treba da dobijam.. e sega ima neli apcina za odlaganje....ama dali nekoj gi piel vo kombinacija so Jaz? Ne mozam da go nacekam ginekologot na odmor e do denot koga treba da odime nie...