1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Diane 35 и Yasmin

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од jasBia, 26 јануари 2011.

  1. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ariel јас имам пиено и Диане и Јасмин, овие симптоми, односно нус појави кои ги наведе, не ги почувствував.
    Сакав да ти дадам совет во врста со рак на дојка. Знам за ова , а и читав дека после употреба на контрацептивни таблети, пожелно е година дена да пиеш секој ден по 1-2 чаши зелен чај. Тој делува како антиоксиданс и го чисти организмот. Штета од него во секој случај немаш, употребувај го и не се замарај многу. Живееме во модерно време, така што овие чуда од болести што се околу нас се секојдневие (за жал). Повеќе би требало да се плашиме од радијација, и триста чуда од антени, предаватели кои се насекаде, одколку од таблеткиве. :wasntme:
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    20.856
    Пол:
    Женски
    Да ви кажам јас за Диането. Мајка ми ги пија 15 години и ги прешиша Др Каламарас во Скопје (починат е) а претходно пиела уште 4 години некои други незнам кои. Од ко е роден брат ми пред 20 години, мајка ми има хормонално пореметување и ако не ги пие апчињава, или нема да и дојди менструација или пак ако има менс. нема да и запри и мора да ги пија, а брат ми го има родено да 21 година, значи млада била (јас имам 22 :D и еве и ден денес е здрава, имаше циста и помина ;) и нема влакнетост ич, не е дебела што е многу битно за хормоскиве апчиња и плус помлада ја држат :lol: ете толку од мене ;)
     
  3. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас ги пиев YAZ, и исто се чувствував како тебе. Скоро никогаш не сум имала главоболки, и тогаш за прв пат ги осетив веднаш после пиењето на апчето почнуваа. И тоа јаки упм. Нервозна бев ептен, не сакав никој да ми зборува, избувнував за ништо, ужас. За желба за секс, никаква. Ова траело као демек месец-два додека ти се навикне организмот, ама јас повеќе од недела-две не можев и прекинав.
    После на гинеколог ми рекоја да сум пробала со други , као демек ако некои одговарале, немало ништо да сум осетела нус појави. :?: И немам сеуште пробано други.
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.788
    Допаѓања:
    131.404
    Фала за одговорот Lacrimosa, барем знам дека не си замислувам, туку навистина се работи за пропратни појави на таблетите.
    Таман си помислив дека можеби главоболките не ми се од нив туку од алергијата која оваа година страшно ми се активира, направи пауза од таблетиве една недела, и главоболките никаде ги немаше!
    Од друга страна, обилноста на менструацијата многу ми се намали, да знаев дека е вака, одамна ќе почнев да ги пијам.

    Затоа решив да им дадам уште една шанса :)
    Сакам да ги пијам до септември, па да си ставам спирала, ама ако и овој месец ги имам одвратните симптоми, ќе ги прекинам, па ќе се мачам до септември. Или ќе пробам да го консултирам гинекологот да ми ги смени, ама мислам дека што и да ми даде друго ќе биде полошо, овие Јасмин наводно биле најлесни. Не знам што е помало зло, да ги трпам нус појавиве 21 ден, или да ги трпам одвратните 5 дена кога едвај сум жива. А организмот ако не ми ја прифати спиралата, е тогаш не знам што ќе правам. Ќе биде весело...
     
  5. ell

    ell Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    606
    Јас немав главоболки. Само неколку дена откако почнав да ги пијам, се осеќав чудно...не знам ни сама да опишам како. Имав и мали вртоглавици. Е после недела од прилика тоа престана, ама точно е дека либидото многу се намалува.
    Од една страна менструацијата трае помалце, не е обилна и е без болки, од друга страна намалено либидо.
    Ама искрено откако не ги пијам, се осеќам „по нормално“.
     
  6. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Јас пијам Диане 35 веќе 5 години и можам слободно да кажам, дека ако не беа тие, којзнае што ќе се случеше со мене во пубертет. :x Лицето ми е тотално чисто, кратки менструации, малку болни во последно време (а што би било тек без апчиња) влакнетост намалена, плус и влакната многу споро ми растат, пример, ако ги избричам нозете ми се мазни една недела, а ако се издепилирам мнооооогу долго време, терам до месец дена. Докторот ми рече дека дури и малите, ситни влакненца на лицето би требало да ги снема. Не сите, не наеднаш, ама дека се изретчени - се.

    Проблем е што тешко се слабее со нив, не е невозможно, ама е потешко. Сепак, се имам и здебелено и ослабено многу за овие 5 години, значи се е изводливо ако се сака. :)

    На упатството пишува дека Диане 35 предизвикува нетолерантност кон леќи, во ретки случаи. Јас голема мака видов со леќите, ме глочкаа и ме чешаа и почнувам да се сомневам дека можеби и не е поради алергијата (која годинава како да ме одмина :^) , пу, пу) туку поради апчињата. Што знам, друга мака не видов од апчињава.

    А инаку, не им придавајте големо значење, можеби од самата сугестија дека пишува оти може да се случи нешто, ви се случува. Испијте ги навечер, легнете си, и ич да не им ја мислите. Фала Богу, не е убаво кога мора да се пијат, хормони и којзнае што има внатре, ама шта је, ту је.
     
    На naturally му/ѝ се допаѓа ова.
  7. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Пијам Диане 1 месец. Бев малку исплашена од нус појавите што ги читав во упатството и зголемувањето на тежината, ама за среќа ниту апетит имам зголемен, а немам ни 1 килце покачено. Е навечер само имам нагони за повраќање.
    Моментално ја правам паузата од 1 недела (нели треба да добијам тогаш). Последното апче го испив во понеделникот, а нема ни трага ни глас од добивање. Докторката ми рече дека може да се случи тоа, ама јас не сум мирна. Упатството 100 пати го препрочитав, никаде не пишува за ова. Пред 1-2 недели имав цистит, па пиев цела рака апчиња и Диане плус. Се мислам да не не добивам од тоа?
    Шанси за бременост не верувам дека има. Имавме незаштитени односи, ама тој секогаш ејакулираше надвор.
    Да се секирам или не? М?
    И уште едно прашање, дали и оваа недела додека не ги пијам сум заштитена, или не? Логично ми е дека не сум, ама да си прашам.
     
  8. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.788
    Допаѓања:
    131.404
    Јас еден месец не пиев Јасмин, заборавив да почнам да ги пијам кога требаше, и решив да направам пауза, да видам што ќе се случи.
    Видов што се случи, и продолжив да ги пијам. Пообилна менструација не сум имала никогаш, ги срушив сите рекорди, полнев до крај олвејс ноќна влошка за 45 минути, и веќе готово, не се оставам без терапија.
    Уште месец-два Јасмин, и после спирала.

    Инаку нервозата напнатоста ми се намали, не дека ја нема воопшто, ама значително намалена ми е за разлика од првиот месец, ама желбата за секс пак ми се губи, и дефинитивно сум сигурна дека е од таблетките, зошто знам како ми беше месецов кога не ги пиев.
    Ама јбг, менструацијата не се издржува.
     
  9. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Не се секирај, ќе добиеш сабота/недела. Јас заправ со нив во средата, знам дека понеделник сигурно добивам. :)

    На почетокот ми идеше одма, уште вториот, третиот ден откако сум ги испила апчињата, ама еднаш мислам броев, и поправилно испаѓа вака ако ти дојде, подоцна. А и пократко ќе ти трае, затоа што ти по ден-два веќе треба новите таблети да ги почнеш.

    Запримети и дека влакната многу подолго ти раснат, лицето ќе ти се исчисти, нема ни Б од бубуличка да имаш. :) А тоа со цисти и се, ќе ти се среди, ноу урис. :D
     
    На thinkerbell му/ѝ се допаѓа ова.
  10. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    јас лично и од 2те имам негативни резултати кои ме однесоа до статус 20 килограми од горе кои нема како да ги симнам ... а после буквално години и год конзумирање ништо не ми се среди
     
  11. whitehorse

    whitehorse Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Jas imam mnogu mali gradi, dali ke mi porasnat gradite od dijane 35?
     
  12. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Категорично :shake:
     
  13. risto...cado

    risto...cado Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    јас од денеска почвам да ги пијам ЈАСМИН 6 месеци требит да ги пијам па ке видиме резултати
     
  14. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    Здраво :D Сакам да прашам за вашето искуство со Yasmin пилулите, матичниот гениколог ми ги препорача како контрацепција, а истовремено и за регулирање на циклусот. Но, јас сум малку скептична во врска со ваквата контрацепција (кондом си е кондом :lol: ) дали има штетни последици, колку време треба да се користат, како после нивното користење, кога ќе сакам, да останам бремена.
    П.С имам и циста, па дали би можело нешто штетно да настане од нивното користење? :^)
     
  15. Cece25

    Cece25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    45
    Пред неколку дена дознав дека имам водени цисти, па ми препишаа да пијам јасмин. Дали ќе помогнат овие апчиња, има ли некој вакво искуство?
     
  16. Boom

    Boom Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    10
    Водените цисти најчесто пукаат сами од себе. Јас имав порано водена циста и гинекологот не ми даде никакви апчиња. Цистата сама си пукна по некое време.

    Инаку сега имам ендометриоза и ги пијам јаз апчињава, некако гинеколозиве сега овие ги форсираат, а дали се подобри или не, не знам. Ако некој знае нека пише
     
    На Cece25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.216
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Има ли некоја пиено Јасмин таблети? Може со нив да се конзумира алкохол, така? :^)
     
  18. Aylin123

    Aylin123 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    20
    Може да се консумира алкохол, нема никаква врска алкохолот, меѓутоа се зависи од тоа како ќе ти ги поднесе организамот. Јасминот имаат многу високо ниво на хормони, јас сум ги пиела два месеци и ги прекина бидејќи многу лошо ми влијаеа на мојата психичка состојба. Не бев располопжена вопшто, многу изразен предменструален синдром, плачење без причина, депресија и сл. Во однос на физичката состојба, страдав од многу голема надуеност во стомакот, болка во градите и сл.

    Сепак тоа е само мое искуство, не мора да значи дека ќе те снајде истото и тебе. Сепак, влијанието е од организам до организам
     
    На aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Дали при терапија со Диане35 треба строго да се пази часот при земање таблета, и дали истото невнимание на време може да придонесе за недоволно реагирање на таблетите?
     
  20. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    Jaс ги пијам Diane 35 скоро 3 недели, значи ги исипив уште за 2 дена имам. Ова ми е прво пакување, а гинекологот ми кажа оваа терапија да ја пијам 6 месеци и дека се безбедни за мои години. Ми ги препиша поради нередовната и болна менструација и зголеменената влакнетост.
    Се изненадив од негативните коментари :^) , единствено ми се допадна коментарот на Дузи. Е, како што кажав во Вторник го пијам последното апче, а треба да направам пауза од 8 дена..тоа значи дека другата Среда треба да го испијам првото (од второто кутивче) ? :^)
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.