1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Dyskeratosis follicularis-Morbus Darier

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kala21, 30 април 2014.

 1. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  15.405
  Пол:
  Женски
  Не најдов ваква тема ако е дупла бришете.
  Се работи за сестра ми, се појави исип на вратот и деколте,по долги влечкања низ клиникиве и направија биопсија дијагнозата е како насловот на темава морбус дариер користеше многу мастови,раствори и незнам што уште ама не поминува.
  Изгледа баш вака како на сликава ја симнав од нет ама неа и е на вратот.
  Вчера беше на контрола и дерматологот и препишал капсули Неотигасон 10 мг треба да пие по 3 дневно 30 мг 3 недели,инаку 30 капсули се 1 600 ден и се нарачуваа по аптекиве и се чека неколку дена да ги донесат,ја прогуглав нешто пишува дека тоа е вит А,ама има мн несакани ефекти,па после пиењето не треба да се забременува 2 години и слично.
  Ве молам ако имате некои искуства со дијагнозава и капсулите.Благодарам :)
   

  Прикачени фајлови: