1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Eндокринолог

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од T.I.P, 3 април 2011.

  1. Nikijanata

    Nikijanata Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  2. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    @Nikijanata или пред Шампионче ако доаѓаш од центар ☺️
    Јас не сум чекала многу за кај неа, а покрај прегледот, можда ќе ти бара и нешто друго да испиташ, е тоа може да чини 2000-3000 ден, па и повеќе. Јас имав проблем со екстремно намален тсх, не со дијабетес. Може за тебе да се некои други испитувања...не знам точно.
     
  3. Nikijanata

    Nikijanata Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Blagodaram
     
  4. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Закажавме кај Др. Кочова, следна недела,в Ремедика, ми рекоа дека е детски ендокринолог, има некој искуство од кај неа?
     
    На batkabatka и Doozy им се допаѓа ова.
  5. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Таа е таа што не ми текнуваше како се вика. Не знаев дека е во Ремедика сега.

    Малку е грубијан, ама мислам дека е стручна - една од постручните во државава.
     
    На batkabatka и Ѕвездички им се допаѓа ова.
  6. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Била на детска клиника, сега е таму. Фала за инфо, се надевам добро ќе поминеме
    @mamaorhidea закажавме таму, фала
     
    Последна измена: 5 јуни 2019
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Ние го носевме малиот кај неа пред скоро два месеца во ремедика и поминавме сосема добро, задоволна сум од пристапот кон малиот, прегледот беше темелен, ни објасни што како, така да, се на се ние сме задоволни, се надевам и ви посакувам со добро да поминете, поздрав .
     
    На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Zasto gi nosite malite na endokrinolog mislam na toa kakov problem so hormonite imate jas I mm imame hipotireoza a na malata dosega I nemame ispitano tiroidna zlezda zatoa prasuvam

    Inace nie odime kaj Iskra bitoska ama nesto veke pocna da me nervira dr i ke vidam dali ke prodolzime kaj nea
     
    Последна измена од модератор: 5 јуни 2019
  9. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    По препорака на педијатар, не се секирај, да требало да ја носиш педијатарот ќе ти кажел
     
    На Meckicja и Софија 88 им се допаѓа ова.
  10. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    д-р Стефанка Иванова Ремедика, ваши искуства ќе ве молам? Имам покачен пролактин.
     
  11. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    @bube90 , јас сум била кај докторката само на консултација, ме нема лекувано. Од тоа што ја видов, ок ми беше. Ми посвети внимание, ме сослуша, насоките кои ми ги даде беа на место. Се на се, мислам дека докторката е ок.
    Јас имав покачен пролактин. Ама не екстремно. Правев и магнет. Периодот имав и хипер функција на тироидна злезда. Посетив повеке доктори кои се спомнуваат назад низ темата. Многу ретко наидов на исти мислења. Ако еден доктор ми викаше да не правам ништо, не е страшно покачен пролактинот, друг на истиот резултат ме упатуваше на доплнителни испитувања. На крајот собрав мислења од неколку нив и терав по мој памет. За срека...со многу истражувања, многу прочитана литература, многу собрани искуства....сега сум ок. За жал, неможам да издвојам никој доктор онака да ти кажам иди таму, најдобар е.
    Ако имаш прашања плус, слободно пиши ми.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  12. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.626
    Пол:
    Женски
    Ми дојде као кец на десетка. Прл ми е 32.4, испитан пред месец ипол, дали ќе треба пак да го испитам само него, апчиња да пијам или да се снимам. Што мислиш? Кај гин ќе одам утре, а читам и дека нешто со исхрана може да се реши. Позз
     
    На bube90 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    @tina2018 , кои се референтите вредности?
    Јас вака направив. На првиот резултат, првиот доктор одма ми препиша апчиња. Ја не ги почнав. додека да најдам друг доктор друго мислење, второ па и трето ( пошто некој го поврзуваше пролактинот со тиридната, друг не), помина уште месец. После тој еден месец, значи без терапија, проверив пак, пролактинот немаше мрднато. Една докторка мислеше дека е пожелно да направам магнет, и ми рече да почнам и терапија одма. Ја по форуми сфатив дека терапија даваат на многу повеке покачен од мојот, и решив сама да пробам да го намалам. Пиев Агнес таблети и витамин Е, два месеца. У мегувреме направив магнет-све уредно. После два месеца проверив, беше паднат и на горна граница. Продолжив уште еден месец и веке беше у референтни.
    За исхрана стварно незнам да ти кажам ништо. ја немам менувано исхрана.
    Ако успееш да земеш упат за магнет-снимај се колку да си мирна. Иако искренио за 32...мислам нема потреба. Ако е аденом мнооогу повисок ке е пролактинот.

    Агнес таблетите се состав- Vitex Agnus castus.
     
    На bube90 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.626
    Пол:
    Женски
    Еј супер, фала ти. Реф вредности се 3.2-25, ама не сум испитувала до сега и се извадив од памет. Инаку, читам на нет и симптомите ги имам со месеци: паѓање на коса и дебелеење. Гинекологот ми е разумен, мислам ќе ми даде да испитам пак и да се снимам. Фала многу и поздрав
     
    На newring86 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Тина2018 ќе го споделам моето досегашно искуство и знаење па се надевам ќе ти помогне. Од реф. Вредности 0-35 првиот пат ми беше 69, втор пат мерев 68. Читав многу, применував совети , пиев Б6, пробав да сум смирена и на следно испитување беше 73. Направив ехо на дојки, уредно се. Отидов на гинеколог кој ми кажа кои се лекарствата но ми препорача прво да се посоветувам со еднокринолог а потоа и магнета ма хипофиза да се направи па дури тогаш да се препише терапија. Немој ништо на своја рака да пиеш. Ако имаш прашања тука сум

    @newring86 ти благодарам. Ќе отидам кај Иванова на консултација и ако е потребно и преглед. Колку се плаќа преглед? И колку ти беше пролактинот? Таблетите Агнес дали ги пиеше на своја рака? Сум читала за нив многу, знам дека помагаат да се среди хормонален дисбаланс но дека не смеат да ги пијат оние кои сакаат да забременат. Извини што ќе те прашам , дали имаше проблем да забремениш од пролактинот?
     
    Последна измена од модератор: 29 август 2019
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    @bube90, јас кај докторката отидов само на разговор, немав закажано претходно. Она беше на работа, прашав дали може да се консултирам само, она ме прими, ми ги виде сите претходни резултати, се задржав сигурно 30мин и на пулт после ми рекоа не треба ништо.
    Пролактинот кога прв пат го испитав, беше 36 референтни 3-18. Немав исцедок од дојки.
    Да, скроз на своја рака ги пиев. Агнес и вит Е од 400ИЕ , три месеца во континуитет.
    Проблеми со забременување имав, останав бремена после година и три месеци активни обиди. АМА , во тој период на обиди незнам колку ми бил пролактинот зашто тек кога открив проблем со тироидна, сама побарав да испитам пролактин, и тогаш сакав да видам колку ми бил пред да останам бремена за да увидам дека тогаш не ми ни испитале пролактин! Што значи.....веројатноста дека ми бил висок уште тогаш, постои.
    А баш напротив....ја знам дека не се контраиндицирани кај жени кои сакаат да забременат. баш напротив, прават баланс на хормони може и полесно да забремениш. Дури и ги пијат за превенција од спонтан. Така ја знам, прочитај по детално ако не
     
    Последна измена: 28 август 2019
    На bube90 и tina2018 им се допаѓа ова.
  17. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    @newring86 ти благодарам за одговорот. Веројатно уште тогаш ти бил висок но не си знаела. Мило ми е што е сега се во ред. Јас испитав хормони кога решивме дека сакаме бебенце. Од тогаш поминаа 3 месеци, што е краток период, меѓутоа важно ми е да се среди пролактинот зошто верувам дека е пречка. Исцедок од дојки немам, имам редовен циклус и уредна овулација на 14 ден. Да видам што ќе каже ендокринолог. Во меѓувреме ние се обидуваме па можеби ќе се случи чудо
     
  18. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Како што пишав и во темата Гестациски диабетис така и испадна. Ептен сум слатка. Е сега се обидов да ја добијам др. Бранкица од Срце но таа се враќа на работа дури на 16 септември, мојот градски ендокринолог е на боледување и се враќа дури на 10 септември. Мене ми треба еднокринолог најбрзо што може. Наредна недела ќе сум во Скопје па ве молам ако имате препораки освен за др. Бранкица. (со Ремедика имам лошо искуство зошто те тераат да правиш непотребни тестови кои чинат многу, а не ти кажуваат точно што треба да се превземе)
    Ви благодарам
     
  19. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    1.167
    Пол:
    Женски
    Директорка на ендокринологија Славица Шубеска Стратрова.
     
  20. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам.
    Закажав кај неа за понеделник.