1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Echinacea

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од ana-33, 16 мај 2012.

 1. ana-33

  ana-33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2012
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  15
  Dargi Feminki me interesiraat Vasite iskustva so ovaa bilka. Po internet ima dosta za nea, navodno e isklucitelno korisna za podiganje na imunitet.
   
 2. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.770
  Зависи во каква состојба ја бараш и за што конкретно.

  Јас порано имав огромен проблем со синусите и се мачкав со масло со екстракт од ехинацеа и многу ми помагаше.
  Исто помага при секакви настинки, грипови.
  Освен во масло, сум ја имала и во вид на тинктура (алкохол+ екстракт од ехинацеа).

  Ја има и во вид на чај (од Виталиа), чиста 100% Ехинацеа, пиев таков чај лани, ама нешто посебно не осетив, можеби дека си бев и претходно здрава.
  Чајот беше за зголемување на имунитетот.

  Како и да е, најбитно е дека е природна, а како таква не може да штети. :)
   
  На ana-33 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ana-33

  ana-33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2012
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  15
  Zakaciv HPV pa me interesirase dali nekoj od devojkite ja ima koristeno za takov problem.
   
 4. fragaria

  fragaria Нов член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  здраво :) јас сум нова на овој форум, некако мислам дека се снаоѓам...ме интересираше што се пишува тука на форумот од страна на лични искуства за ехинацеата ама некако неможам да се снајдам или пак нема некој пишувано повеке на таа тема освен оваа тема во пребарување друга не најдов на форумот, како и да е .... прашањето ми е дали некој има негативно искуство со ехинацеата? дали има лимит колку треба да се пие? инаку јас веке ја пијам во форма на капсули од еси и добро ми е настинката ми помина , само ми е страв да не е премногу 60 касули цела доза? и дали има штета ако се прекини една недела па да се допие? ви благодарам однапред доколку најдете време да ми пишете нешто