Ehlers Danlos Syndrome

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од blueeparadise, 12 јануари 2012.

 1. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.034
  Допаѓања:
  5.353
  Пред некое време ми беше констатирано дека го имам овој синдром ама во некоја блага форма и ми беше препорачано да не сум учествувала во контактни спортови. |( Прочитав нешто на интернет за ова и видов дека нема лек и се зачудив. Не знам како се вика мојот тип ама ми рекоа дека имам хипер-еластичност, на пример можам да ги виткам прстите на рацете повеќе од нормален човек што јас не го сметам за нешто посебно зашто има и многу други луѓе што можат да го прават тоа па не значи дека го имаат овој синдром. Кожата на рацете, на вратот ми е порастеглива и порано имав неправилности во одот ептен, и сега не одам правилно, малку накриво ама не ме приметуваат другите ама ми се гледа на патиките, скоро сите ги кинам. :D Тоа било заради тоа сврзното ткиво, ми било разлабавено па најверојатно од тоа е и проблемот со срцето, зашто имам благ шум на срце ама ништо страшно не е..

  Има некој повеќе информации за овој синдром, дали некоја феминка го има и дали знае некои вежби за зацврстување на зглобовите на рацете зашто тие ми се најважни и дали е толку страшно па да не можам да продолжам со боксот? Мислам јас и така ќе си продолжам :D ама барем да се информирам.

  Исто така, таа докторката ми рече дека ако лесно ми се јавувале модрици и лесно сум крварела можело да биде опасно зашто синдромот ми влијаел на крвните садови. Мене некогаш ми се појавуваат модрици од незнам што таму ама сигурно несвесно сум се удрила и не сум приметила. Ама во последно време побрзо ми заздравуваат. :)
  Зашто знам дека Анат е од полето на медицината, ќе ја замолам ако знае нешто околу мојов синдром да ме информира малку подетално. :)