1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Escherichia coli (ешерихија коли)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од LaRagazza, 6 јануари 2010.

  1. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
  2. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ...dysbiosis преставува состојба на нерамнотежа на добрите и лошите бактерии во организмот и во одредни услови збувнуваат лошите на сметка на добрите ...тука треба да се најде причината ОД ШТО !
    читам за D-mannose кој првенствено се користи за ретко метаболичко генско нарушување (дефицит или синдром гликопротеин тип 1б --> што предизвикува пациентот кој ги губи хранливи материи преку цревата да ја успорува и воедно го ојачува црниот дроб ) ,
    студии укажале дека D-mannose запира одредени видови на бактерии со зголемување на бројот на добрите бактерии бенифит е дејство како пробиотик , но колку што се запознав на Нет овие студии се спроведени само на животните, па научниците не се сигурни за ефекти во човечки пациенти цитирам :
    ,, Studies performed on animals suggest that d-mannose stops certain types of bacteria from adhering to the bladder walls, as noted by WebMD. Instead the bacteria stick to the sugar and pass through the body through urine, reducing the risk of infection. These studies have only been performed on animal subjects, so scientists are uncertain of the effects in human patients ,,
    сите ОТЦ препарати , велиме од растително потекло демек неопасни ....најмалку имаат клиничко испитување кај пацинетите и богами се најопасни ако нессодветно се применува сметајќи дека ништо не се штетни ...
    Несакани ефекти на г-маноза вклучуваат подуеност и течни столици , во високи дози може да предизвика оштетување на бубрезите., жените кои се бремени или дојат треба да се внимателни при користење на Д-маноза бидејќи нема доволно студии за безбедноста на плодот , луѓето со дијабетес треба да се внимателни со Д-маноза бидејќи тоа може да го направи потешко да се контролира шеќерот во крвта...
    Балансот ако сакаме да го направиме меѓу лоши и добри секогаш се поаѓа од зајакнување на цревната бариера и веќе ако сакаме тоа да го направиме со пробиотик нека биде тој што има сигурни клинички безбедни студии кај човекот , а не вака преку ноќ да се користи спореден ефект на нешто што основна функција е за друга болест а безбедноста и ефикасноста со клинички студии има само кај животните ... не знам дали сум разбирлива , но ризикот е голем,а еднаш бактерија добиена секогаш бактерија добиена зависи само денот кога капислата ( причина во наше тело) ќе ја активира повторно...затоа се наоѓа таа каписла - причината ЗОШТО ЈА ИМА ЗБУВНАТА ТАА БАКТЕРИЈА , а не вака да се третираме доготрајно со антибиотици и недифинирани ОТЦ препарати ... мое мислење , Вие како сакате :(
     
  3. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ...dysbiosis преставува состојба на нерамнотежа на добрите и лошите бактерии во организмот и во одредни услови збувнуваат лошите на сметка на добрите ...тука треба да се најде причината ОД ШТО !
    читам за D-mannose кој првенствено се користи за ретко метаболичко генско нарушување (дефицит или синдром гликопротеин тип 1б --> што предизвикува пациентот кој ги губи хранливи материи преку цревата да ја успорува и воедно го ојачува црниот дроб ) ,
    студии укажале дека D-mannose запира одредени видови на бактерии со зголемување на бројот на добрите бактерии бенифит е дејство како пробиотик , но колку што се запознав на Нет овие студии се спроведени само на животните, па научниците не се сигурни за ефекти во човечки пациенти цитирам :
    ,, Studies performed on animals suggest that d-mannose stops certain types of bacteria from adhering to the bladder walls, as noted by WebMD. Instead the bacteria stick to the sugar and pass through the body through urine, reducing the risk of infection. These studies have only been performed on animal subjects, so scientists are uncertain of the effects in human patients ,,
    сите ОТЦ препарати , велиме од растително потекло демек неопасни ....најмалку имаат клиничко испитување кај пацинетите и богами се најопасни ако несоодветно се применува сметајќи дека ништо не се штетни ...
    Несакани ефекти на г-маноза вклучуваат подуеност и течни столици , во високи дози може да предизвика оштетување на бубрезите., жените кои се бремени или дојат треба да се внимателни при користење на Д-маноза бидејќи нема доволно студии за безбедноста на плодот , луѓето со дијабетес треба да се внимателни со Д-маноза бидејќи тоа може да го направи потешко да се контролира шеќерот во крвта...
    Балансот ако сакаме да го направиме меѓу лоши и добри секогаш се поаѓа од зајакнување на цревната бариера и веќе ако сакаме тоа да го направиме со пробиотик нека биде тој што има сигурни клинички безбедни студии кај човекот , а не вака преку ноќ да се користи спореден ефект на нешто што основна функција е за друга болест а безбедноста и ефикасноста со клинички студии има само кај животните ... не знам дали сум разбирлива , но ризикот е голем,а еднаш бактерија добиена секогаш бактерија добиена зависи само денот кога капислата ( причина во наше тело) ќе ја активира повторно...затоа се наоѓа таа каписла - причината ЗОШТО ЈА ИМА ЗБУВНАТА ТАА БАКТЕРИЈА , а не вака да се третираме доготрајно со антибиотици и недифинирани ОТЦ препарати ... мое мислење , Вие како сакате :(
     
    Последна измена: 29 октомври 2016
  4. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    овде убаво пишува ... но кој седи позади тоа ? и гарантира дека е тоа точно и безбедно за мене , а посебно за трудници ?
    јас на пример не се сложувам со тоа и можам да го докажам исто така како што пишува тука нецензурирано и потврдено од КОЕ стручно лице ? , зарем ако Д- маноза го има како јагленохидрат нормално во јаболките , праски , боровинки , малини тогаш би било и како суплимент безопасен кога го земаме преку уста во доста поголеми концентрации од колку што го има природно во јаболкото? ..јас не се сложувам! Мене не ми треба ,,тој шеќер,, за да ,,се залепат лошите бактерии конкретно Ешерихија Коли,, туку ЈАС ОПРАВДУВАМ делување на цревна бариера да таа бактерија која кога е во цреваата е добра ама ако ја преминува таа цревна бариера влегува во урино систем се рамножува како луда и станува лоша... ајде логички размислите ...ќе земате ,, шеќер д-маноза да ја остраните ? :shake: ... ќе ја ојачам таа цревна бариера и ќе делувам ОД НЕШТО Е ПРОБИЕНА и премина таа Ешерихија каде не и е место и прави беља !! (y)
     
    Последна измена: 29 октомври 2016
  5. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    jas od iskustvo kazuvam ...deka ja iscitiv eserhija hronicna so mannoseto . i toa 2 pati ..a vi ste citale a ne ste docitale ... toa se molekuli na seker na koi se lepat bakteriite ...i se mokrat zaedno so mn tecnost ako ne se pie mnogu tecnost dzabe rabotava jAS SAMO PRENESOV MOE LICNO ISKUSTVO I TOLKU .... a jas kako sto ima istarazuvano ...na razlicni amerikanski ...sajtovi imam citano deka e bezbedna i za TRUDNICI .....taka da vie mislete si kako sakate jas samo SAKAVDA POMOGNAM NA NEKOMU ..ZA DA NE GO MINE MOJOT PAT SO HRONICNATA BAKTERIJA ..A zaA florata crevna tocnod DEKA treba da se ujaca so porbitici tocno ..ama toa ne dokazuva deka bakterijata vlegla vo mocnito meur preku crevnata flora ... nego moze da vleze od nadovr od ANUSOT ILI OD gadna solja ili od nekoe drugo nadvoresno vlijanie ......KADE GI IMA I ESERIHIJA I ENTEROCOCCUS ,,,I MNOGU DRUGI BAKTERII
     
  6. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    pisete na YOUTUBE ... D-mannose ...i ke najdete eden KUPPP INFORMACII,spodeleni iskustva poso mannosrto e amerikansko izum ...od laboratorija ne e otkaj nassss .......samo na YOUTUBE procackajte i ke najdete mn mn informacii koi vi se potrebni za da ne se kontrate so mene ..
     
  7. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... i toa dva pati si go ischistila ? bash toa go kazhuvam , ednash bakterija sekogash bakterija , ne veruvam deka nekoj sednuva na TUGJA wc sholja nitu preku anus neshto drugo , ama toa go spomnuvash TI DA KONTRIRASH da bide za inat :) ... inaku jas samo nasochuvam opasnost od vakvi preparati , jas ne treba nitu da citam nitu da dochituvam so toa veke odamna zavrshiv , a TI ne mi go prochita predhodniot komentar ? :(
    ... stvarno ste mi chudni ovde na forumov , ne znam chudna generacija ste ...namesto da razmislime da debatirame tuka Vie se navreduvate i duri se ljutite zashto nekoj ako ne go deli Vasheto mislenje dobieno od COPY -PASTE od internet ? ne prochita deka ,,toj sheker,, dejstvoto go ispitale kaj zhivotnite i strucni studii imalo kaj zhivotnite , a za kaj lugjeto nauchnicite se ogradeni ? :(
    i ne e tochno deka e bezbedno za trudnici - ako deset sajata pishuvaat deka e bezbedno , a eden sajt deka ne e bezbedno togash ne e bezbedno !
    eve ti izvadok od eden sajt ... od tie americhkite shto ti se reper
    ,,,You should be cautious about using D-mannose if you are pregnant or breastfeeding, because there has not been enough study on its safety in these circumstances.,,,
    ...na You tube ili bilo kade na Net mozhe sve da se najde sekakvi informacii nasocheni i potencirani vo interes na komercijalna prodazhba , a da se prikrie negativnite efekti i sporedni dejstva na ovie sumpimenti koi imaat najmalku klinichko ispituvanje , samo da ti nabrojam kolku takvi proizvodi preku nok se trgnati od prodazhba poradi sporedni dejstva , no ete sekogash vaka agresivno se deluva kako tebe ako go spomuvam toa ,
    ...
    imav prijatelka pieshe sumplimenti za slabeenje ne me poslusha koga i rekov deka greshi, a denes ete ja zavisna od lekarstva za tahikardija /aritmija oti za tri meseci jest da oslabnala 10 kilogrami no zakachi takva aritmija shto maka machi, a istite tableti sega veke gi nema na pazarot...da bash takvi od americhko poteklo ...
    ili
    ...ako sakash primer so registriran lek sigurna sum deka tvoite , ako ne i ti barem ednash ste piele ASTEMIZOL HISTAZOL tbl protiv alergija ili takvi slichni simptomi , a denes se isfrleni od upotreba ? koj gi spomuva? NIKOJ ! shto so tie koi piele dolg period od toj lek ? nikomu nishto , ete sega ubavo si go kazhuvaat toa , a togash ? go protnale lekot bez dovolno klinichki ispituvanje i ete belja... a ovie drugive OTC preparati kako vitaminski , sumplimenti preku nok gi nosat na pazarot... ako za tebe toa ti e reper deka e od Amerika pa e i zdravo ..ok togash.... jas i ponatamu ke pishuvam sama veke nema da ve citiram na vashite komentari ...:(
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    ZA TVOJA INFORMACIJA ..BAKTERIJATA PO VTOR PAT MI JA UNESOJA UROLOZITE VO VOENA BOLNICA IUNAKU ...KOGA ME GLEDAAA SO CISTOSKOP NE GI STERILIYIRAAT DOVOLNO INSTURMENTITE ....I PAK MORAV DA KUPAM D MANNOSE .....ZA DA JA ISCISTAM I USPESNO JA ISCITIV A OD ANTIBITICITE IMAM KRVAVA SLUZNUCA NA MOCEN MEUR ....ZA TVOJA INFORMACIJA ...SEPAK SVE E DELO NA DOKTORITE ..
     
  9. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    vase mislenje ...okej e ...mene mi pomognaa STO E NAJBITNO PA VIE SO SAKATE KAZETE ZA NIV .. TOA E NAJBITNO deka mi pomognaa i se otarasav od bakterijata ...a na agness devojkata i gi preporacav i eve gi kupila i gi pie pa eve slbodno moze da spodeli sveo iskustvo so mannoseto .....znaci fakti da iznese od sveto iskustvo ..pozdrav i se najdobro vi poskuvam iako ne ve znam koja ste ....
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    koga pisuvas so golema bukva znaci se deres nekomu
     
  11. Agnesssss

    Agnesssss Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    6
    Добро значи секој може да споделе свое искуство и мислење.нема потреба од конфликти.на неа и помогнала д маноза сакаше да ни препорача и на другите немора да напаѓате и да наметнувате мислење.можете само да споделете
     
    На Anajirile, joy1, thalia zapata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Goody

    Goody Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Феминки ,дали смее да се јаде мед и сушено овошје дур се лекува бактеријата?знам не смее вештачки шеќер ама за ова да си прашам
     
  13. Lady in Red

    Lady in Red Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Хеи дечки, има ли нешто ново? Зарем на оваа зима никој не ја фати проклетијава? Јас пак си ја фатив и дефинитивно тврдам дека е од прелада...ниту однос имав, ниту се бришам наопаку, стерилно живеам баш ради ешерихија. Арно ама нозете ми беа мраз деновите пред да ми се појави :( сега пак антибиотици, пак чаеви, пак пробиотици..се од почеток. Ме интересира за јачање на имунитет , дали мислите дека со матичен млеч ке биде поефикасно или со германиум и некои такви суплементи? Поздрав до сите и бидете со топли нозе :)
     
    На EdnaMomicka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Топло ти препорачувам ЧАЈ ОД ДИВО ОРИГАНО....нема да згрешиш ако го земиш од аптека е 200денари.. СМРТ за ешерихија коли+ за имунитет за настинки...
    Кога јас ја излечив а ја имав 1 година можат сите!! поздрав
     
    На iloveyou29 и Lady in Red им се допаѓа ова.
  15. Cosmo-Girl

    Cosmo-Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    Јас имам болки во бешика веќе трет месец, направив цистоскопија и ми најдоа леукоплакија. Бидејќи нема друго објаснување зошто се појавила, се претпоставува дека е последица на чести инфекции со ешерихија. Ги прочитав скоро сите постови на оваа тема и не ми се верува колку погрешени терапии препишуваат лекарите. Дури на интернет има поточни информации. Сега ќе треба да ја отстранувам промената и не можам да си простам за состојбата, а медицинско лице сум. Цело време во трчање, учење, работа, грижа за другите за себе не се грижев:(. Оваа е промена се јавува релативно ретко, но треба да ја знаете за да можете да ја превенирате
     
  16. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Dali nekoja od vas ja imala vo vaginalniot trakt?
    Kaj mene se vsadila tamu, veke cela godina i nikako da se iscisti. Cetiri dozi antibiotici ispiv i plus vaginalni i rezultat nikakov.
    Ima li nekoj dobar i korisen sovet za mene, veke ocaj me faka.
     
  17. Cosmo-Girl

    Cosmo-Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    Јас ја имав и таму. Ми беа земени брисеви и ја излечив со антибиотик по антибиограм. Вагинално не беше тешко да се отстрани. Бидејќи сериозно истражував зошто инфекциите се повторуваат една од причините може токму да биде леукоплакијата. Таа површина е нерамна и на неа може бактериите лесно да се "закачат" и размножат. Тоа се проверува со цистоскопија и доколку наодот е без промени на ткивото тогаш се се дава соодветна антибиотска терапија. Природните лекови не се контраиндицирани, туку напротив можат многу да помогнат само што не се универзални, туку секој треба да види кој најмногу му делува, но внимателно и со нив, можат да се појават тегоби најчесто на гастроинтестиналниот тракт или пак некои да имаат интеракции со лекови
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Велиш дека лесно се отстранува од вагинален тракт. Истото ми го тврди и матичниот гинеколог. Но кај мене не е баш така. И мене ми даваат антибиотици по антибиограм и тоа дупли антибиотици баш како што е препорачливо за лекување на оваа бактерија, но сепак резултат нема. Тоа ме плаши.
     
  19. Cosmo-Girl

    Cosmo-Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    не викам дека вагинално лесно се отстранува туку дека јас немав проблем со лекувањето. беше потребен само еден антибиотик и тоа беше се. јас дури долго време без симптоми ја имав во вагината, а не во бешиката. приметив дека нешто не е во ред кога имав болни односи и кандида толку многу што требаше дури механички да се исчисти. откога беше лекувана инфекцијата, кандидата исто така се повлече без дополнителна терапија.

    инаку не знам каде ги носиш брисевите на испитување, но приметив дека тогаш, а тоа е пред околу 7-8 год. имаше разлика во антибиотиците кои ги испитуваа на микробиологија и по приватните лаборатории. од антибиограмот за мокрача најзадоволна бев од адриалаб зошто имаше најголем број на антибиотици поделени во две групи, а не како на микро каде што имаа и антибиотици на листата кои се даваат само во болнички услови. не викам дека се лоши, но различни се можностите на лекување. исто така е битно дали е бактеријата на брисот од вагината или на цервиксот најдена зошто се различно градени и лекувањето може да биде отежнато.

    моја препорака е доколку имаш партнер задолжително кај него да се направат испитувања, брисеви од утретра и уринокултура. доколку се негативни, секс да се практикува само со кондом или апстинира до негативни резултати. при анален однос исклучиво да се користи кондом и никогаш да се нема анален, па вагинален однос дури и со промена на кондом зошто бактериската флора е различна. после толку антибиотици нарушена е и нормалната вагинална флора и треба да се земаат вагинални пробиотици. јас ги земав ацидосалус тие се мислам најскапите ама многу беа препорачувани и lady linex, лактогин мене не ми дадоа резултати.

    можеш исто така да побараш и второ мислење од друг гинеколог или да ти даде упат на гинекологија кога веќе не може да ја излекува. работење на имунитетот кое не подразбира пиење витамини еден месец и готово туку на него се работи со месеци и со земање на голем број витамини и минерали РЕДОВНО, многу свежа храна и движење, откажување од цигари и намалување на стресот и повеќе спиење. знам ова како звучи меѓутоа зборувам од сопствено искуство и што се ми се случи кога не мислев на себе.

    исто така вагинално можеш да ставаш вагиналети од кантарион, равенсара или од чајно дрво на сидонија, последните две ги има во виола, а на друго место не знам. има еден лек и против хпв меѓутоа не гледам ништо лошо во тоа да биде и кај тебе употребен. можеш и сама да го направиш, од маслиново масло и чаеви. нив можеш да ги купиш или во билна аптека или на бит пазар на тезга, исто се добри.

    500 мл маслиново масло се загрева до пред вриење и се додаваат по 4 лажици кантарион, невен, мајчина душичка и ајдучка трева. се остава да се излади и се процедува. секоја вечер пред спиење се ставан на тампон во рок од 40 дена, но не за време на циклус.

    се надевам дека ти помогнав... :)
     
    Последна измена: 23 февруари 2017
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Anajirile

    Anajirile Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2017
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.179
    Zdravo devojki... Se nadevam mojot lek ke pomongne nekoja koja se bori so eserija koli! Se sto e potrebno e jacmen. Se zemaat dve racni edinici, so litar voda se vari, se cedi i tri dena na gladno sabajle se pie. Ni trag od bakterijata! ☺️
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.