1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Escherichia coli (ешерихија коли)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од LaRagazza, 6 јануари 2010.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.766
    Пол:
    Женски
    Јас го знам ова со круши заедно, две круши, две чаши јачмен и литар вода, се вари да се преполови и се пие секое сабајле по една чашка за ракија. Не ми помогна ама ич.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Anajirile

    Anajirile Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2017
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.179
    Sekako, zavisi kaj kogo kako reagira... jas go piev ova so jacmen ama cisto vo kombinacija so maslo od divo origano bez antibiotici, i mi pomona! :)
     
  3. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Каде да ги најдам Furolin 100mg во Скопје?
     
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.766
    Пол:
    Женски
    Послед во ЗАМ аптеките купив.
     
    На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Да го поставам главното македонско прашање: Дали со Фуролин 100мг смее алкохол?
    Пошто долг период треба да се пијат, а знам ќе ми текне на пивце за живце :beer:
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.766
    Пол:
    Женски
    Не, многу се јаки. Во принцип не се пие алкохол со антибиотик. Ама фуролин не се пијат подолго од 15 дена, зошто викаш долго?
     
  7. Hris321

    Hris321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki. Eve veke nekolku pati se spravuvam so bakteijava mnogu e dosadna i bolna. Ima li nekoe resenie skroz da se otstrani zosto mene doktorkata mi kaza deka koga ke mi pagja imunitet moze da se povtori odnosno da se aktivira. Vie dali najdovte nekoj lek za celosno da ja snema i sto mislite dali e mnogu opasna? :/
     
  8. Mila 19

    Mila 19 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јули 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки од ешерихија коли пред два месеци имав инфекција и една недела температура до 40 затоа што стасала до бубрегот и да опасна е ако не се лечи.Урологот кај кого бев ми кажа дека само со еден антибиотик не се третира мора со два ми даде панцеф и алволамид и се е ок,а за природно лекување чајот од оригано но маслото е уште поубаво поскапо е малку ама делува.
     
  9. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.856
    Пол:
    Женски
    Мојата ќерка ја има веќе 5-6 месеци. Не ја откривме на време и стигна до тамо да и најдам крв во памперсот ( две години). Еве и после толку време, ќе пие антибиотик, па ќе направиме урино култура и пак има , сега последните три пати и е 100 000, а првиот наод мислам дека беше 250 000. Бевме на ехо за бубрези, и ни кажа лекарот дека се е во ред. Е сега матичната ни рече дека ќе не прати во државна, на детска нефрологија. Многу се нервирам, а мн и е слаб и имунитетот. не сака воопшто овошје, ниту свеж зеленчук, само во готвени јадења. И го намалив и слаткото... не знам што да правам. Читав за сируп ацидосалус како и за е капки, ама не знам колку ќе има ефективност. Некој да не имал искуство со нив, и дали се препознава дали бактеријата навлегла во бубрезите, имали некои специфични симптоми?
     
  10. Mila 19

    Mila 19 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јули 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ako bakterijata e dojdena do bubrezite simptomi se visoki temperaturi do 40 koi ne spagaat od nisto,treski i bolki vo predelot na bubregot
     
    На Mrs. Lovett и No Makeup им се допаѓа ова.
  11. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Често мокрење со мал млаз, големо печење/жарење/болки при уринирање.
    Чајот од брусница доста ги олеснува болките, бидејќи помага бактериите да не се лепат на слузницата, нека пие колку може повеќе; интимна хигиена да се одржува на највисоко ниво.
    Некои кажуваат дека од апчињата Фуролин повеќе не им се појавила бактеријата, но не знам како е кај толку мали деца... консултирајте се со матичниот.
     
    На No Makeup му/ѝ се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.593
    Пол:
    Женски
    acidosalus forte имаш сируп за јакнење на имунитет е .Колку помага незнам,но во составот има кравјо млеко да знаеш(да не случајно сте алергични).За капки незнам,има спреј ама он е повеќе за бактерија во нос и грло.Незнам како би ви делувало на ешерихијата.
     
    На No Makeup му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Висока тт не значи дека е навлезена во бубрези, тоа е само еден симптом дека постои бактерија.
    Мое мислење е да ја однесиш малата на нефролог, ама кај др. Дафина Кузмановска. На државна нема да ја најдеш, во ремедика на приватно бевме ние, околу 2000 е преглед. Ќе ви каже точно што е и дали има индикации за рефлукс на бубрези.
    За повеќе инфо пиши ми во инбокс, ако нешто те интересира.
    Едит:
    Докторката е ѕвер за нефрологија со деца
     
    На mammamia му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ***Lami***

    ***Lami*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2016
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Јас сум породена пред неполн месец.Веќе 15 дена мака мачам со болки при мокрење прво ми дадоа амоксиклав испив една доза и ништо.Од пред четири дена имам и јаки болки во десниот бубрег ,болки во стомакот,температура од 37,1 -37,9 треска кога ќе ме фати со саати не поминува.Сега ми дадоа панцеф и денеска ми стигнаа резултатите од уринокултурата дека имам ешерихија.Проблем за лекување претпоставувам е тоа сто дојам.Кажете ми ваши искуства има ли некоја сто доела а да имала ваков проблем?позз
     
  15. Sarahhhhm

    Sarahhhhm Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Јас имам ешерихија коли, моментално сум под терапија, но имам и пролив. Дали е можно од бактеријата да е?
     
  16. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    тоа ти е од терапијата неколку дена ќе имаш зато што се јаки апчињата, ве молам искуство терапијата ми е испиена пред 2 месеци и сега бактеријата е уште повеќе покачена тоа било нормално дека се мн јаки антибиотиците, совет и некаков лек природен ?
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.593
    Пол:
    Женски
    мораш пробиотик да пиеш секогаш уз антибиотик
     
    На Goldie Jassie му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sarahhhhm

    Sarahhhhm Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Пијам..
     
  19. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.244
    Пол:
    Женски
    Во последниве 7 години ја имав бактеријата 2 пати. Првиот пат беше над 1.000.000, а вториот пат ја осетив веднаш и не дозволив да се качи над 25.000.
    За да ја излечиш целосно мораш да смениш начин на живот барем привремено. Со антибиотиците пиј обавезно и пробиотик. Купи од билна аптека микс за ешерихија коли (околу 12-13 чаеви кои се мешаат), чини околу 700 ден. Исфрли тотално благо и кисело и ако можеш цела храна што предизвикува киселост во организмот, а јади базна храна ( прогуглај има табели која храна е базна, а која кисела). Пиј по 1-2 литри Пролом вода. Работи на јачање на имунитетот, поради слабиот имунитет ти се враќа бактеријата, затоа што антибиотиците колку прават добро, толку и лошо на организмот.
    И најважно биди истрајна и немој да прекинеш со терапија и чаеви штом се осетиш малку подобро, пиј ги чајот и водата и месец-два.
     
    На Sarahhhhm му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Пред една недела го купив чајот од билната аптека и чини точно 844 денари. Почнав да го пијам, ама премногу ми е гаден:puke:. Кога ги измешав сите чаеви, излезе многу голема количина на чај. Колку време треба да се пие чајот?