1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Escherichia coli (ешерихија коли)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од LaRagazza, 6 јануари 2010.

  1. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Јас спасот од оваа досадна бактерија го најдов со масло од диво оригано. Веќе не ми се појави од тогаш. Е сега незнам дали може да пие бремена жена, консултирај се со гинекологот.
     
    На mammamia, LiliBoz и Pozitiva им се допаѓа ова.
  2. pravnicka_2604

    pravnicka_2604 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Јас најдобар резултат имав од чај од брусница и од едни таблети на природна база исто од брусница, меѓутоа да се консултираш со гинекологот дали смееш да ги пиеш.
     
    На Pozitiva му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.256
    Пол:
    Женски
    После 12недела ваљда ќе и дадат амтибиотик.. Диво оригано не се консумира во бременост и доење.. А е најдобар лек.. Па би препорачала многу течности, чај од брусница.. И хигиената обавезно одмивање 2-3пати денот.
    @Pozitiva
     
    На Pozitiva му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    @Pozitiva има едни Брусницин на природна база, мислам може во бременост. Дали ќе ја решат бактеријата незнам, ама ќе ти го зајакнат имунитетот. ;)
     
    На Pozitiva му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Pozitiva

    Pozitiva Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Ми дадоа ампицилин не бил штетен за плодот.
     
    На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Не е штетен ама не е ниту делотворен. ВО бременост не успеав да ја излечам никако, после породување со инфузии Линдацин ја излечив. Сега ја имам пак нажалост и ќе ја лечам со терапија под шема, Бактрим 3 месеци ќе пијам, па ќе видиме. Ова ми е терапија од уролог иначе. Јас трајно решение за оваа бактерија не сум нашла, ја излечив еднаш со влошки Тианде, чај од семки од лубеница и со многу диета, ама пак се враќа секогаш.
     
  7. Tea. N

    Tea. N Нов член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Здраво. Веќе долго време имам проблеми со ешерихија коли уште од дете.. На секое се појавува и губи. Последно имав во урината, сега се исчисти, но се уште одвреме навреме имам болка при мокрење и после тоа.. Ми рекоа да правам цистоскопија.. Дали некој има искуства? Кој уролог би ми го препорачале? Многу ми е важно ова, бидејќи цело време имам проблеми со молрењето. Гениколошки се е во ред се испитав. Ако има некој правено цистоскопија ве молам да ми кажете искуства. Ви благодарам

    Zdravo. Veke dolgo vreme citam bidejki i jas imam eserihija koja veke dolgi godini se povtoruva pa sega mi rekoa da pravam cistiskopija. Sakav da ve prasam dali e bolno? I kade najdobro go pravat. Odnapred vi blagodaram ne znam poveke kade da se obratam veke dve ipol godini imam problemi. I bolki vo mokrenje odvreme navreme prisutna eserihija samo so antibiotici me klukaat a jas simptomite uste gi imam

    Zdravo :) Dali nekoj moze da mi preporaca dobar urolog i da mi kaze kakvi iskustva ima so cistoskopija?
     
    Последна измена од модератор: 8 ноември 2018
  8. ultra

    ultra Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    мене воопшто не ми помогна дивото оригано, според мене спасот е да примиш антибиотик (според антибиограмот) но тоа да е венски (мене тоа ми помогна после неколку месечно патешествие, не ми делуваше нитуеден антибиотик кој го земав орално).

    Порбај со уроваксом, делува како вакцина против ешерихија. Ги има само во Бугарија.

    Пробај со
    Уро-Ваксом®
     
    Последна измена од модератор: 8 ноември 2018
  9. Tea. N

    Tea. N Нов член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Да да ги зедов ама ми рекоа прво цистоскопија да сум направела. Да не знаеш каде е најдобро тоа да се направи? Или некој добар уролог..Ти благодарам за одговорот
     
  10. ultra

    ultra Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Цистоскопија немам правено а за уролог го препорачувам Александар Трифуновски на клиника.
     
  11. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Не е решение нон стоп да примаш антибиотик. Мора да се бара нешто на природна база за некој што имал проблем постојано...
     
  12. Tea. N

    Tea. N Нов член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Ti blagodaram :)
     
  13. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    за ова искуство реферати можам да пишувам, најважно е да си најдете добар уролог, да се види која е причината посебно ако е често проследено со крв и ужасни болки, цистоскопија најдобро е да се направи во тие случаеви,, друго тие што сте склони кон ова ужасно искуство од есен до пролет ќе си пиете вид д3, вит ц, во билна аптека имате супер микс од чај, пролом вода ,течности , од додатоци ,горе веќе има напишано ,дманоза,диво оригано, ампули од брусница и сл.....јас би додала и имунобор уро кои се пијат по шема топло перниче на стомак, нозе затоплени секогаш ,никогаш воздржување од неуринирање , и антибиотик кој ќе ви биде препишан од доктор , вообичаено две дози , секој организам е различен така да не знаете понекогаш што ќе ви помогне , се надевам помогнав барем малку на некого

    др ставридис од ресхумана, цистоскопијата е малку непријатна бидејќи бешиката се полни при преглед со физиолошки раствор и после едвај ќе се испразниш .....како гинеколошки преглед е
     
    Последна измена од модератор: 8 ноември 2018
  14. Tea. N

    Tea. N Нов член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Ви благодарам од срце на сите. Не сум имала крв досега, но имам болки и печење. А цистоскопија се прави со анестезија? Мене ми го препорачаа Др. Живко Попов да не знаете нешто за него?
     
    На mammamia му/ѝ се допаѓа ова.
  15. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    Без анестезија ,не боли само непријатно е чувството, немам искуство со тој доктор може некој друг член ќе каже
     
  16. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    Син ми ја имаше бактеријата и ја излечивме со сируп Пилосептил.
     
  17. Tea. N

    Tea. N Нов член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Fala ti premnogu :)
     
    На petunija77 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ...ги читам коментарите околу бактеријата Ешерихија Коли и скоро кај сите како објаснувате, земате терапија било лекови било чаеви за нејзино намалување и исчезнување во урина или бубрезите каде ги прави несаканите здравствени проблеми поради нејзино брзо размножување, но никаде не прочитав некој да каже од каде и зашто ја има Ешерихија Коли во толкав титар во урогениталниот тракт т.е. никој не ја кажа главната причина т.е. изворот на нејзино размножување во тие места КАДЕ НЕ ТРЕБА ДА ЈА ИМА, затоа што да се разбереме Ешерихија Коли Е НОРМАЛНА БАКТЕРИЈА во состав на нашата црева флора, која зема улога во производство на Вит К, учествува во процесот на варењето како и главна бактерија во „бранење“ на желудникот од други можни лоши, патолошки бактерии, така да изразот ја „убивме“ ја „остранивме“ „ја немаме веќе“ Ешерихија Коли во организмот не е возможно зашто ТАА Е ПОТРЕБНА НА ТЕЛОТО, таа треба само да се „острани“ на местата во телото каде ја нема својата улога како добра бактерија- во урогенитален тракт збувнува и прави беља и таа тука е веќе лоша, патолошка бактерија, А ПОСЕБНО ШТО Е ТУКА КИСЕЛА СРЕДИНА таа може за кратко време да се ептен размножи!
    ...поради овој погрешен факт на пристапење на лечење и знаење што улога има Ешерихија Коли, по подолг период на пиење на антибиотик и хербални чаеви ќе се уништи во урогениталниот трак, бубрези, но ТАА пак може да се појави на истите места со ист или посилен интензитет токму затоа ШТО НЕ ГО ЗНАЕТЕ ИЗВОРОТ ИЛИ ПРИЧИНАТА... и се така во круг, па затоа коментар дека цел живот ја имате Ешерихија коли, па нормално е да ја имате,СИТЕ ЈА ИМАМЕ, но прашање КАДЕ ја имате и како дошла таму да ја имате! :!:
     
  19. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки

    kolku vreme treba da se pie ovoj chaj :worried: i dali e skap ?
     
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.689
    Пол:
    Женски
    Дали може да се пренесе Е.К од една на друга личност?И ако да,како?