Facebook и врска

Дискусија во 'Врски' започната од Tiffanyy, 20 септември 2010.

 1. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.057
  Добро бе луѓе ако ставиш лајк или коментар на некој статус или песна и што и да е не значи дека му се пушташ на некој или дека ти се свиѓа :^) јас колку пати не ни гледам кој ја објавил песната,ако ми се свиѓа си ставам лајк... и за тоа што викате некој си ви пишувал на чат незнам што,па немора да сте онлајн на чат или не мора да враќате...јас баш од таа причина сум офлајн секогаш, само ако некоја колешка ми треба што ја немам на скајп ќе се уклучам онлајн инаку не комуницирам на чатот на фб.
  Ниту па објавувам статуси на секој саат кај сум и што правам,тоа ми е најмизерно,таквите пријатели одма ги бришам...
  А инаку што се однесува на врската, дечко ми нема фб,не ни сака да има,едноставно не се замара со тоа,ниту пак мене ми се лути дека имам,ниту пак ми побарал некогаш пасворд или да види што имам....
   
  На Monchence му/ѝ се допаѓа ова.
 2. RockyAngel

  RockyAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  6
  истата ситуација беше кај мене па заради сето ова морав да го избришам фб.
   
 3. Gulu

  Gulu Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  јас мислам дека фб е иницијатор за многу кавги,еве моментално сум скарана со дечко ми ради фб,односно шо сум прифатила на покер еден дечко за "poker buddy",мислам,можеш да замислиш колку е бизарна причинава за кавга? епа ае оди објасни се.... но,според мене не е до фб,до карактерот на човекот е,до довербата и самодовербата.ете,тоа е проблемот но ние вината не ја тражиме во нас,туку во друго нешто,како фб на пр.ете јас тоа мислам
   
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.532
  Не ми прави особени проблеми фејсбучето.
  Немам статус in a relationship, немам фотки со мене и дечко ми (дури една мислам) и не сакам ниту да имам.
  Едноставно - не сакам интимата да ми ја гледаат сите.
  Лајк, поук, рекла-казала и кој што му постирал - исто не ме тангира.

  А таквите кои на зафатени дечковци и моми (и покрај тоа што знаат дека се зафатени нели) им постираат песни како Tonight I'm fucking you, Give it to me right, и компанија, ми се за жалење.
  Не е крив ФБ што човечкиот род е така сељачки изопачен.
  |(
   
  На De-lovely, calliope, girl.23 и 6 други им се допаѓа ова.
 5. stella83

  stella83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  126
  Не е до Фејсбукот......до луѓето е. Се замарав порано (кај ми бил паметот не знам :tmi: ), ама повеќе не.
   
 6. Cokolatce95

  Cokolatce95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  131
  Која грешка, мешаме приватен живот и фејсбук...
  МРАЗАМ кога сета `интимност` е преточена во статус или линк на Фејсбук :tmi:
  Статус ин а рилејшншип, секои две минути гледам нова песна постирана на ѕид или пост во кој (по 12545 пат) партнерите си кажуваат колку се сакаат, 50 слики легнати на кревет, полуголи.......
  Па аман ! Врската е меѓу двајца, не меѓу сиот свет !
  Не ја оправдувам воопшто новава мода со фејсбуков, мислам, нема никаква полза.
  Не ме интересира дали дечко ми на некоја ќе и стави лајк или песна, не ме интересира колку женски пријателки ќе има и дали ќе пишува со нив на Чет... Ниту пак него.. Му верувам, ми верува.
  А оние кои очајно бараат зафатени машки, секогаш ќе бидат тука ...Не се вредни, едноставно му кажувам на дечко ми дека ми смета и сам ја брише типкава... Мислам дека не треба да се меша фејсбук и врска, еден од најчестите причини за раскинување денес. Ништо не е повредно од вашата љубов !
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ANELIJA

  ANELIJA Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2010
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  154
  face book ми беше интересен некаде пред 2 па и 3 год.А сега не сакам ни да помислам да имам фб.Што ке пишувам со некого по 100 пати на ден еј како си сто правиш.Сега и мали бебиња почнаа да имаат фб и ставени слики од нив ц ц ц ц свашта...........малите деца наместо да се играат во двор или дома со играчки тие седат на фб....колку ги има тие лажни профили лелеле катастрофа.........и секако најголемите кавги во врска се за фб,можеби тој не крив но има секакви луѓе кои ке најдат начин за да ти направат кавги со партнерот/ка.така да кога ке помислам на него мирна ми е душата знам еден проблем помалку :) :) :) поззззз
   
 8. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.571
  Фејсбук и врска.
  Другарката на мојот бивши и врска.
   
 9. zoki69

  zoki69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  So devojka mi raskinavme poradi facebook. Bravo za devojkite koi se sovremeni i ne se ljubomorni ako decko im se dopisuva so drugarki.
   
 10. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.541
  Немам никаков статус за врска, а не ни планирам да имам. Не придавам никакво значење на фејсбук, а посебно не дозволувам да ми влијае на приватниот живот. Не сум воопшто љубоморна девојка, еве на пример дечко ми има статус сингл заради обожавателките. :D

  Не е битно таму што пишува, битно е што имам јас со него секој ден, и колку ми е тоа посебно и свето за да не мора да го споделувам со сите познаници на виртуелен начин.
   
 11. Sharlott

  Sharlott Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  14
  Не можам да разберам како фејсбук може да влијае на една врска? :^) Некој ако сака да изневери или да флертува тоа ќе го стори и без фејсбук..... Јас лично не користам, некако без врска ми е...
   
 12. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.460
  Преку глава од фејкбук :@ :@ :@ . Не можам да си поверувам верувале или не се почесто и почесто се караме поради чудово :x
  Признавам корисен е ама за луѓе кои знаат како да го користат !!!. Дечко ми прави детален преглед одма уклучување на фб цел ѕид ми го знае на памет ... Кој ставил лајк кој ми искоментирал со кого сум станал пријател алоо беее :fubar: Ме прашува кој е овој што ти искоментирал а зашто а како :headbang: менување на пасворди ми е чиста глупост тогаш да си направиме заеднички па ајде .... Што е финтава тука пишува Стојна Стојкоска мој пасворд мои слики МОЈА РАБОТА :!: ако сака да те извара има мнооогу начини ако прави муабет со некои баш ми е гајле дечко ми има 1000 и нешто пријаели најголем дел пријателки па што да правам да го демнам ма неее бе само ме нервира што буквално ме прати во чекор за секоја промена на фб ауу .... Кај и да е ќе го избришам па ќе дишам на раат друго нема :^) :)
   
 13. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.880
  Убедливо без Фејсбук, паровите беа посреќни. |(

  Имав дечко што го нервираше ако сум станела со машко пријател. Нормално, не ме интересираше, зашто не се замарам со глупости и ситници, а женските се поумешни во криење на неверства, па не постоеше начин преку Фејсбук да открие ако правам нешто. Секако дека не правев, зашто не ме интересираат такви детски работи.
  Проблемот беше што се лутеше секогаш, а особено еднаш кај еден мој нов пријател, зашто дечкото бил многу убав ( |( ) значи би можело да значи нешто. Го силев јас, тој зборуваше ли зборуваше... му кажав на крај дека ми е братучед (дете од сестра од мајка ми, значи ептен близок роднина), се замолчи моментално па продолжи со тресење глупости. И го избришав. Па после било срамота ако не сме пријатели, ова она... па го тешев дека ние сме дечко и девојка, како да бидеме пријатели? :wasntme:
  Во рок од 2 недели имавме посреќна врска. Пак станавме Фејсбук пријатели, пак почна со исто и му кажав да си најде опција да е во врска со Фејсбукот, зашто мене такви детски однесувања едноставно не ме интересираат.
  :hai:

  Поентата ми беше, додека немаше Фејсбук навистина врските повеќе успеваа. Колку помалку знаеме толку подобро е, нели? Вака се почна да изглегува на виделина па ништо не ни успева. Не само врските, туку и пријателствата. Не е само љубомората во прашање, туку и манијачките напади од оние кои мрежава ја сфаќаат како Клуб на осамени срца. |(
  А и скар за лајк бива? :^) Сум ставила лајк на слика од кучето од машки пријател. :o Зошто? Што ли ке си сфати човекот??? :o

  |(
  - Најверојатно дека му го меркам кучето. |(
   
  На TheGirlNextDoor му/ѝ се допаѓа ова.
 14. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  5.033
  ок треба сите кој сте љубоморни на фб и на пријателките негови или обратно да сватите дека тој ако решил да ве вара и матка ќе ве матка па може ли да си отвори швалерски фб без да знаете дека постој воопшто тој провил под лажно име и презиме се знае името ќе го знае само жваљерку :lol: :lol: :lol: абе луѓе се извинувам ако ве ставив во мисла но живејте среќно прашувајте онолку колку што можете да примите и почнете да верувате на оној со кој делите се. Ако многу му ја мислите каде ќе завршите и кој ќе биде исходот на тоа.
   
 15. bebus-sk

  bebus-sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  ДАААААААААААА!!!
  ТИЕ 2 РАБОТИ НИКАКООООООООООО!!!
  МНОГУ ПАТИ МИ БИЛ ЉУБОМОРЕН НА МОИТЕ БИВШИ ,ИСТО И ЈАС!!
  КОГА ЌЕ ГИ ВИДАМ НЕГОВИТЕ БИВШИ НА ФБ ЖЕЛУДНИКОВ МИ СЕ КРЕВАА...ГИ МРАЗАМ ЗОШТО УШТЕ МУ ПИШУВАААТ,А ТОЈ ИМ ВРАЌА...АМА НЕ ПОКАЖУВАМ ЉУБОМОРА!
  ПОРАНО СЕ ЗНАЕШЕ,ДОДЕКА Е СО ТЕБЕ Е СО ТЕБЕЕ!!!
  А СЕГА ЌЕ ОДИШ ДО ВЕЦЕ,ЌЕ СИ ПИШУВА СО НЕКОЈА ДРУГА...
   
 16. abeajde

  abeajde Нов член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  16
  Ahhh... kako moze fb da sozdava problemi????? ... ubavo e da zapoznavas novi lugje i da zboruvas so sekogo za sesto ... zaso da ne...porano bilo nevozmozno da se vospostavi takva komunikacija sea e veke polesno....ne bi trebalo da ima ljubomora...ali svasta seta na svetov...:):):)...pa pogotovo raskinale radi fb...abe aj milion razni drugi sekojdnevni sranja se desavaat i radi fb da se zafrkne neso so se gradelo so godini e malku debilno....vo sekoj slucaj fb friend e samo interaktiven ekran na lap topot neso ko customer support za skokotlivi muabeti...hahahha
  [mod-kirilica:1s1mdavg][/mod-kirilica:1s1mdavg]
   
 17. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.471
  Може да создаде проблеми. Не знаете какви се психопати и психопатки постојат. -.-
  Претходниот пат си добив лекција, сега само ми стои дека сум во врска, не ставам со кого.
   
 18. Blumarine

  Blumarine Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  187
  Изневерувањето постои од секогаш, но facebook значително го олеснува процесот :D

  И јас и дечкото имаме профили, но не си ги знаеме пасвордите и нема да си ги кажеме, затоа што тоа е приватна работа.
  Јас имам околу 500 и повеќе пријатели, претежно се роднини, другарки, познанички, колеги, но имам направено листа и контактирам само со 20тина пријатели - за другите сум off. Го користам профилот претежно за покер и чат пат да поднаучам по нешто ново :D понекогаш и постирам песни.

  Во принцип, не сум љубоморна личност - и кога мојот дечко си отвори профил, не му придавав многу големо значење, отворил - отворил, no big deal, сите негови другари имаат. Почна да стега женски пријателки - повторно ништо не реагирав.
  Но, она што почна сериозно да ми пречи е тоа што една од тие „пријателките“ - 7-8 години постара од него, немажена, му се закачи - и кога велам му се закачи, мислам во буквална смисла! Насекое - кај си срцка, како си денес? Срцка, што има ново?
  Добро, преминав и преку тоа, но кога разбрав дека секое утро се среќаваат на автобуска постојка (таа работи во истата населба каде што тој живее) верувајте дека не ми беше така сеедно и морав да преземам мерки! Од тогаш немаме проблеми со фејсбук, барем јас така си мислам.

  Му одржав добра лекција и искрено се надевам дека ја научи. Оттогаш се понуди да ми го каже пасвордот, но јас не сакам ни да слушнам за тоа - едноставно се обидувам повторно да ја изградам довербата меѓу нас и сакам да му ставам до знаење дека очекувам сам да се контролира и да ја постави границата, а не да очекува од мене јас да бидам полицаец!!!
   
 19. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.877
  Допаѓања:
  20.026
  Пол:
  Женски
  мислам дека фејсбукот многу предизвикува проблеми за една врска,лајкови,песни,слики оти овај лајк ти мава оти кај онај имаш коментирано мислам дека ова ни се има случено на секој од нас :) ..како и да е другарка ми и дечко му немат фејсбук не се замарат едноставно со то ,врската му оди супер :clap: ..јас му блазесвам стварно исто така имам и уште еден пар другари кој немат фејсбук и ич се немат скарано, ни налутено , во текот од 1 год :) ..додека пак друга другарка се карат за секоја ситница оти лајк ти мават оти вакви разголени слики клаваш ко к**** и сл ..оти овие вакви песни клаваш,не ми враќаш на чат којзнај со кој пишиш,мислам дека врска без фејсбук подобро функционира како и да е не се замарате со слики коментари лајкови песни и сл едноставно си живеете за вас... :)
   
 20. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.153
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  немаме ниту јас ниту дечко ми фејсбук. Првата причина е бидејки си имаме проблем со тоа кој пратил на кој барање, лајк, коментар глупости, кавгите ни се намалија за 80 % одкога си ги избришавме профилите. :* и како второ банален ми е одкога почнаа и на нероден Петко фејсбук да му прават. секој ден по 2305803504357034 барања за пријатели од нафурени тинејџери ај у к*рац. се живее убаво и без него, има многу поинтересни работи и попаметни за правење одколку фармвил. Кога гледам од другарките на фејсбук гледам дека ништо не испуштам. :)