Folliculitis [воспаление на каналот на влакното]

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од crnokosata, 5 ноември 2010.

  1. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Воспаление на каналот на влакното народски кажано подожна брунка е сега ме интересира дали некој имал ваков проблем до сега и како се справил со ова,како се излечил засто веке долго време ја имам на десниот препон и со што ли не пробав ама не бива.Еднаш бев и на операција,но за една недела пак ми се појави и после ми кажаа дека и немало потреба од операција дека не е опасно ама сепак ми смета и страшно ме нервира ако некој поминал низ ова ве молам за совет :(
     
  2. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.719
    Да не мислиш на поткожно влакно? Бидејќи не сум слушнала некој да е правен операција од поткожна бубалка.
     
  3. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    да,да подкожно влакно
     
  4. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.719
    Јас си имам проблем со поткожни влакна на нозете, тоа е резултат на депилација.Затоа во последната година избегнувам било каква депилација, влакната ги отстранувам со вит кремата или со брич.
    А поткожните влакна што ми задаваат големи болки, а ги имам многу по нозете, ги отстранувам со чупалица или со игличка, но претходно убаво ги исчистам местото, а брунчето го стиснам колку што можам, за да дојде кон површината на кожата влакното.