1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Helicobacter Pylori

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од TinaM25, 19 август 2010.

  1. TinaM25

    TinaM25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Сакам да продискутирам со луѓе што имаат проблеми заради оваа бактерија, која доведува до чир на желудник. Дали ви прави големи проблеми или немате мака од неа? Јас ја имам и скоро десет години ми прави проблеми, секакви терапии и посебни диети но не успеав да ја искоренам. Кажете како вие се справувате со неа? Поздрав до сите.
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Дали си пробала со терапија каде што се комбинира Флажил+Омепразол+Линкомицин/Кларитромицин? Обично таа ја препорачуваат и е доста ефикасна иако постои можност да биде отпорна на антибиотикот, па некогаш е потешко да се одреди кој антибиотик да се препише. Мене таа терапија ми помогна, а ми ја одредија превентивно, бидејќи имам проблеми со желудникот, а освен тоа, во семејството имам луѓе со чир. Исто така, некаде читав дека е препорачливо да се пие јогурт збогатен со АБ култура (содржи Lactobacillus и Bifidobacterium видови, кои помагаат во одржувањето на нормалната цревна флора, а освен тоа имаат супресивно дејство врз бактеријата).
     
    На melnicanecot му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TinaM25

    TinaM25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Ја пиев наведената терапија две години, ништо не помогна. Единствено ми се намали апетитот, ослабев ненормално, а болките се секојдневие. Ми дадоа упат за гастроскопија, незнам што ќе се дознае од тоа. Дали сето ова е само симптом од бактеријата или нешто сосема друго поврзано со желудникот, незнам. Инаку млечните производи строго ми ги забранија, како и месото и белиот леб. Страв ми е само да не добијам чир. :worried: Поздрав.
     
  4. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.166
    Допаѓања:
    234.954
    I јас го имам истиот проблем,еве баш денес бев на лекар и ми ја дадоа горе спомената треапија...инаку пред 3 години ми се појави прв пат бактеријата и ете сега пак.јас можам да пијам само вода,млеко и бисквити :(
    зарем млекото се забранува во вакви случаеви?и што да јадам сега,кога ми смета речиси секоја храна? :(
     
  5. TinaM25

    TinaM25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Нутриционист ми ги забрани строго млекото и млечните производи, но мене и онака ми сметаа па немав проблем да се придржувам до тоа. Скоро секој специјалист ми кажа да пијам чај од брусница, дека било ефективно против бактеријата. Почнав да го пијам па којзнае дали ќе има некакви резултати. Поздрав.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    ^^Очигледно кај тебе постои и нетолеранција на млекото и млечните производи, па затоа ти се забранети во исхраната. Во принцип, млекото и млечните производи особено јогуртот и киселото млеко се препорачуваат во исхраната кај луѓе со чир, како и кај луѓе со предиспозиција за настанок на чир. А бел леб секако не се препорачува, само црн, од цело зрно. За чајот од брусница првпат слушам, за него знам дека е добар за бубрезите и помага кај уринарните инфекции - но можеби и тебе ќе ти помогне, нема ништо лошо да го пиеш тој чај.
     
  7. cherrygum

    cherrygum Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    5
    јас имав и сеуште ја имам оваа бактерија. 2 пати ми правија гастроскопија лани во септември ми открија чир на желудник и тоа 3, пиев повеќе од 6 месеци омепразол и сега повеќе немам чир. А тогаш докторката ми кажа да не јадам зачинета храна, месо,хамбургери и сл работи, да не пијам алкохол и кафе само тоа.
     
  8. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Гледај да ја отстраниш,пиј ланзул и многу други,затоа што доколку не се лекува доведува до појава на ulcus.
     
  9. terezija77

    terezija77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    I mene mi e otkriena ovaa bakterija. Rezultatite mi 5 pati poveke od normalnata. ja piev trojnata terapija, na poslednata apce dobiv alergija. Posle 4 meseci napraviv kontrola bese namalen nesto nad gornata granica. Inaku imav poduenost vo stomakot, kako opka, metalen vkus vo ustata , kiselini. jadev sekoj den na gladno 10-15 sveza brusnica, piam sega GE128, piev caj, iam edna mesavina od bilki za oivaa bakterija vo Bilna apteka, megutoa ima mnogu pelin i mi gorcese i ne ja piev.
    Vikaat deka tesko se iskorenuva, treba redovno dase sledi. Vo momentov nemam nekoi tegobi, samo pri blaga hrana cuvstvuvam tapa bolka vo zeludnikot.
     
  10. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.166
    Допаѓања:
    234.954
    A да прашам за испитувањата пошто читам покачено пет пати повеќе итн,каде ги правите тие испитувања и од колкава важност се,бидејќи јас никогаш немам правено туку само гледаат дали сум позитивна или не
     
  11. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Кај железничка прави татко ми,околу 350 денари му доаѓа се комплет,со плави картони.
     
  12. bupce

    bupce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    проблеми со оваа бактерија имам скоро три години, 2-3 пати пиев тројна терапија плус по 1-2 месеци само ланзул, мегутоа нема резултати велат дека теско се искоренува оваа бактерија. јас осетив дека од кафето ме боли повеке желудникот и го прекинав, но мислам дека и нервозата многу влијае на болките затоа потрудете се да ја избегнувате колку сто може и не се нервирајте за секоја ситница или глупост..барем јас така си практикувам и ми е за нијанса подобро..
     
  13. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Kaj stara ili nova zeleznicka se pravat ispituvanja ili pak na ulica zeleznicka.Iva-Mici ke moze li da mi dades poveke informacii.
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас го имав овој проблем летово, случајно направив испитување и се откри дека е покачена, но не беше многу покачена, сепак ми ги препишаа лековите ланзул и антибиотици амоксиклав и еротримицин, за 1 месец треба да одам на контрола па ќе видиме дали се намалила. Инаку терапијата е многу гадна што и да јадев го повраќав, и сега организмот потешко ми ги приме некои јадења а некои и воопшто не ги поднесува па имам и гадења...
     
  15. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Еден период и јас имав прблеми со желудникот, ја немав бактеријата но сепак ми препишаа ланзул да ги пијам, демек као го подобрувале варењето на храната и тегобите во желудникот.

    Внимавајте на исхраната, не јадете лута и многу зачинета храна, тоа најмногу смета.А да не заборавам избегнувајте и храна која тешко се вари.
     
  16. blubell

    blubell Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    13
    и мене ми ја открија пред 1 година, после 1 година испитувања.Ја пиев тројната терапија 6 месци паралелно со режим на исхрана, свезо овосје зеленчук, суви сливи, јогурт....и полсе кога направив испитување беше намалена,но еве сега од време на време ги чуствувам истите симптоми, подуеност во стомакот...се дебелеам (иако не јадам многу)...
    Јас мислам дека се активира при стрес или нервоза...
    Сега пак ке одам да си ја проверам бидејки многу ми е страв....низ многу маки поминав заради неа.... =:(((((

    Знае некој кај може приватно да се направи испитување????????
     
  17. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Свежо овошје и зеленчук?
    Мене напротив ми рекоа да не јадам тоа бидејќи многу потешко се вари, ми рекоа варено дека смеам да јадам а свежо никако....?
     
  18. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Бидејќи сестра мија има оваа бактерија, поминав многу време на гугл за да видам што храна треба да се јаде, што да не се јаде, и такви некои работи. И баш читав за брокулата тоа на википедија го има дека ги намалувала колониите на бактеријата, а исто пишеше и за зелениот чај дека помагал да не дојде до воспаление предизвикано од бактеријата. Иначе за млечни производи имам на повеќе места читано дека никако не треба да се јадат, а за тие пробиотските култури дека ги има во јогуртот ги има, ама можеби може да се најдат и на друго место, а пошто они се додадени не ги содрже јогуртот сам по себе... Како и да е. Да не кажувам глупости оти тоа и не го разбирам баш... пишеше обавезно чај од камилица, да не се јадат производи со глутен, да се јадат јаболки... и така. Абе оно секој треба сам да си виде што може да јаде оти некои производи на некој му предизвикуваат болка а други не така да од што не ве боли стомак тоа јадете, а тоа шо ви право проблем одбегнувајте...
     
  19. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Јас денес правев тест , така ми препорачаа да дуење на стомак да правам, па сакам да прашам дали кај вас што ја имате го има тој симптом?
     
  20. baby13vik

    baby13vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Ние цела фамилија имаме Helicobacter Pylori и плус 3 мои другарки...јас не осеќам болки, ни пак имам проблеми во јадењето, јадам се!
    Препорачливо е да се јаде сурова зелка или расолница, сусам, брусница.....и млеко ладно без шекер! млекото многу и помага на мојата другарка......најдобро е да се провери кај соодветен лекар, бидејќи не секој има ист степен на тоа заболување.