1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Helicobacter Pylori

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од TinaM25, 19 август 2010.

  1. Attomic15

    Attomic15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Женски
    И јас направив една доза и почнав веднаш да јадам од неа. Мора ли да чекам 40дена или да си направам уште една доза за подоцна?
     
  2. Ane.bela

    Ane.bela Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    I jas ne gi cekav 40 dena mi se vide dolgo mislam posle nedela-dve pocnav da jadam zatoa sto imav maka i sega za sega sum ok taka da mozebi e pravilno da se ceka 40 dena ama mislam deka nema vrska toa spored mene
     
    На Attomic15 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Attomic15

    Attomic15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Женски
    Јас јадам и сушена брусница многу помага ја уништува бактеријата. Исто така и пијте чај од брусница колку можете повеќе. Има и еден пробиотик се вика Хеликобаланс јас видов многу аир од него ми ги смири болките. А дали имате дијареа од бактеријата понекогаш?
     
  4. Ane.bela

    Ane.bela Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Da go pievi jas helicobalans i b6 i mene mislam deka mi pomogna ama najveke me smiruvashe prespanska gorcica, inaku da povremeno imav diarea
     
    На Guns N` Roses и Attomic15 им се допаѓа ова.
  5. Bezobrazna01

    Bezobrazna01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2020
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    3.086
    Пол:
    Женски
    Во последно време многу ме мачи прашањево дали ја имам оваа бактерија.
    Значи имам кисленини секогаш кога јадам мрсна храна, сукано, или пак млечни производи. Чувството е како да ми гори желудникот и грлото а исто така ми иде да повратам ама не можам.
    Последниве неколку недели приметувам дека имам лош здив (не знам како да го опишам) но имам чувство како да доага од желудникот таа мирис. Зошто немам никаков проб со забите, ги мијам 2 пати на ден. Но пак имам непријатен мирис.
    Пред 2 месеци отидов на болница ми зедоја крв но не ми открија ништо.
    Не знам дали пак да одам на болница или да почекам некое време (но 1 год ми е вака):|
     
  6. Ane.bela

    Ane.bela Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Pa spored mene a ne sum strucna vo toj pogled sepak mislam deka ne se raboti za helikobakteri. Simptomite od heliko se bloki vo zeludnik duri i neizdrzlivi nepodnoslivi, poduenost, gasovi, cesto podrignuvanje, dijarea ponekogas, taka da mislam deka imas sosema drug problem so zeludnikot stom ti laci tolku preterano kiselina. Smeta i pravi problem i takva hrana ama mislam deka ne e heliko. Soprugot postojano se zali na kiselini da od takva hrana a nema heliko. Taka da konsultiraj se so maticen pa ponataka neka te upati sto da pravis.
    A i zaboraviv lesno e da ispitas ili preku krv ili preku izmet najtocno dali ja imas
     
    На Bezobrazna01 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Може да се провери присуство на бактерија и преку фецес со детекција на антигените на бактеријата, што укажува на дирекно присуство на бактеријата, преку уреа издишниот тест и преку бипсија, но кај нас ретко кој лекар би се замарал со докажување на присуство на оваа бактерија а навистина прави големи проблеми. Избегнувај мрсна храна и кифли, сукано и се тоа што ти предизвикува зголемено лачење на киселина. Проблемов ти трае подолго време, би требало да направиш гастроскопија.
     
    На Bezobrazna01 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LukrecijaBorgija

    LukrecijaBorgija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    I jas gi cekam smokvite da napravat 40 dena vo frizider, samo da prasam dali dobivte dijarea od niv!?
     
  9. Ane.bela

    Ane.bela Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Ne od niv nisto ne mi se desi imav samo podobruvanje, dijarea, podenost, gasovi pred toa od samata bakterija
     
    На LukrecijaBorgija му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LukrecijaBorgija

    LukrecijaBorgija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Fala na informacija
     
    На Ane.bela му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FoxyCat

    FoxyCat Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2019
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Имав хеликобактер пилори, пиев тројна терапија но бактеријата ми се повтори, имам подобрување од пелин, секој ден на сабајле по една ракиена чашка на гладно пола саат пред јадење, или ако можете да го поднесете вкусот уште поубаво секој ден пола саат пред секој оброк, пример 3 пати на ден пола саат пред јадење, чајот да не е силен, само што ќе зоврие 5 минути да постои и се процедува, инаку ќе биде многу горчлив
     
  12. Attomic15

    Attomic15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Женски
    Дали од вас некој пиел Сребрена вода за лекување на бактеријата па да сподели искуства?
     
  13. MMayers

    MMayers Активен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Машки
    Како ви е од смоквите, дали имате пододбрување, дали ја отстранивте бактеријата, еве јас сум на антибиотици и се мислам дали да пробам од смоквите или да барам нешто друго.
     
  14. LukrecijaBorgija

    LukrecijaBorgija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Jas zavrsiv so antibiotici pa ke proveram za dve nedeli, a smokvite na 7 april ke se gotovi
     
  15. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.757
    Допаѓања:
    6.985
    Пол:
    Женски
    Примав тројна терапија и подобро се чувствував само неколку месеци. Сега пак истите болки, киселини. Не можам ништо да јадам, што о да јадам болка имам ми се гади. Сега ни смоквите не ми помагаат веќе. Болки и киселини имам дури и кпга јадам нешто што ми е дозволено пример варен ориз, компир буквално што и да јадам после не сум ок.
    Аман дали има некој што ја искоренил оваа бактерија или нон стоп ќе се повторува?
     
  16. MMayers

    MMayers Активен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Машки
    Значи сеуште немате пробано дали ќе делуваат?

    Некој друг искуство...?

    А проверивте дека повторно ја имате бактеријата, или според симптомите претпоставувате. Снимај те го и желудникот, можеби е нешто друго проблемот
     
    Последна измена од модератор: 2 април 2021
  17. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.757
    Допаѓања:
    6.985
    Пол:
    Женски
    Ќе проверам но чекам реагенси за преку измет немаше . Преку измет се најточни резултатите. Инаку сигурно повторно ја имам истите симптоми се. А и сите знаеме дека не е лесно да се искорени оваа бактерија. Додека ги пиеш лековите си ок, потоа се повторува. Смоквите јас ги имам пробано и мислам дека помагаат.
     
    На MMayers и LukrecijaBorgija им се допаѓа ова.
  18. MMayers

    MMayers Активен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Машки
    Ти благодарам на одговорот, ќе ги направам, само незнам сега дали да чекам 40 дена или одма да си конзумирам. Зошто читам некои членови чекале некои не. Вие ги чекавте или не?
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LukrecijaBorgija

    LukrecijaBorgija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Treba da gi cekas
     
    На Erika.greeneyes и MMayers им се допаѓа ова.
  20. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.757
    Допаѓања:
    6.985
    Пол:
    Женски
    Да треба да ги чекаш. Јас чекав 40 дена, на темно и суво место го чував. На четири парчиња ги засеков смоквите, и секој ден ја превртував теглата да примат смоквите повеќе од мас.масло. имам и еден рецепт за сушена брусница ќе го споделам подоцна.
     
    На MMayers му/ѝ се допаѓа ова.