1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Helicobacter Pylori

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од TinaM25, 19 август 2010.

  1. CvetCvet

    CvetCvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.105
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Овие резултати ги добив за хеликобактер:
    IgA 0.274 (ref.vred. <0.9-1.1)
    IgG 2.49 (ref.vred. <1.1)
    Значи ли ова дека моментално нема присуство, но сум ја имала предходно? Денес ќе се видам со доктор, но ако има некој искуство да сподели доколку може.
    Благодарам
     
  2. karolin1980

    karolin1980 Нов член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    И јас имав исти симптоми . Направив испитување и испадна позитивна на хеликобактер .
    Сега пијам тројна терапија и сега само осекам подуеност ,додека киселини жежење и болки немам .
     
  3. karolin1980

    karolin1980 Нов член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
     
  4. karolin1980

    karolin1980 Нов член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Истите симптоми ги имав и јас . Направив тест и беше позитивен, сега пијам тројна терапија немам киселини и жежење во хранопроводот и болки во желудникот. Но осеќам подуеност . Ке видиме кога ке заврши терапијата дали се ке се среди.
     
  5. Skylar

    Skylar Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2019
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    466
    Пол:
    Женски
    Која е таа тројна тарапија која ја спомнувате?Како се викаат апчињата?Пред два дена испитав преку крв и пишуваше дека ја имам бактеријата.Инаку матичната не ми кажа да испитам и преку урина.
     
  6. karolin1980

    karolin1980 Нов член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Trojna terapija e dva antibiotika i zipantola se pijat sedum dena potoa samo zipantolata a istovremeno mora da se pie i probiotik
     
    На Skylar му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Skylar

    Skylar Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2019
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    466
    Пол:
    Женски
    Пијам амоксицилин и clarithromycin од антибиотици.Од амоксицилинот ништо не ми е,немам несакани дејствија ,но од овој вториот кога го пијам не ми годи,чувствувам некој притисок во главата и во грлото.Како грутка да имам во грлото.Исто беше со нолпаза па затоа престанав да ги пијам овие нолпаза.Што да правам нормално е вака да ми е од антибиотиците?
     
  8. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не е од нолпазата, ретко јавува несакани ефекти, многу ретко, но антибиотиците да, особено кларитромицинот е многу јак. Јас ја имам пиено оваа терапија само во комбинација кларитромицин и метронидазол, ужас. Едвај 3 дена ги земав и ја прекинав.
     
    На Skylar му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Skylar

    Skylar Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2019
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    466
    Пол:
    Женски
    Потоа со што продолжи,земаше други лекови?
     
  10. Vivienen

    Vivienen Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2021
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    388
    Пол:
    Женски
    Побарајте ја тинктурата Хелико на др. Ричард Шулц, на фб ги има како Tinkturi na dr. Richard Shultz. Само тоа ми помогна за да ја излечам бактеријата, инаку и пиеб комбинација на антибиотици и чаеви, само со една фоза од оваа тинктура се исчисти бактеријата.
     
    На Mucenceto и Carpe Diem New им се допаѓа ова.
  11. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Продолжив само со нолпаза и строга диета. Имам пишувано поназад во мислењата, од тогаш ми се нема повторено.
     
    На Skylar му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Karoline

    Karoline Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Do sega 4 pati mi se povotruvashe helikobakteri sekoja godina ako jadev podolgo vreme luto ili brza harana. Za site sto ja imaat prv pat ili imaat polosha varijanta prashajte ja matichanta za Bizmut kaj nas Ulkamed se vika apcinja se toa plus go piev posledniot pat zaedno so sirup i trojnata terpaija. Ne e dovolno samo terpijata mora dase pazi na ishranta osobeno ako imate simptomi dodeka ja piete mene privte nekolku pati ne mi beshe nisto dodeka gi piev antibioticite ama sledntie godini ne beshe veke taka. Плус пробиотик секако мора со ваква терапија.Мене многу ми помагаше варена храна, никако пржено, не јадев месо ако јадете месо може само варено, без домати, пиперки, ништо кисело, јогурт може и кефир исто така. Место зејтин подобро е масилново масло ладно цедено и ставав црно семе може да се купи мелено од зегин на се што јадев затоа што е добар антиоксиданс. Не смее луто БЛАГО никако на процесиран шеќер се шири. Може тестенини ама само итнегрални од Кам ги земав. Не смее кафе, пушење, алкохол. Кога јадев леб го тостирав или препекував осебно ако имате само бел леб леб дома. По малку да се јаде пополека и почесто. Може варени јајаца, брокули, супи,варени компири. Со лесно да помиенте и да не ви се повотри како на мене во секој случај затоа што со тек на време станувала резизстента на терпјата.
     
    На Skylar му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    Дали може некој што има пробано нешто од овие да објасни постапка, затоа што читав секој пишува различно. Пример за смокви некој пишува да стојат седум дена па да се јадат, некој 40 дена итд. Јас моментално сум на терапија ама сакам нешто друго да пробам затоа што мислам дека терапија нема да ми помогне. Ме интересира за смоквите во масло колку всушност треба да стојат пред да се јадат, како успеавте да исцедите зелка и дали некој има пробано мед со чувар куќа? Исто го најдов ова видео, дали некој има пробано вака?
     
  14. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Па сите почнуваат да ги јадат смоквите затоа што нема логика да чекаш 40 дена. Јас вака правев, направив две тегла од кои едното стоеше а другото одма почнав да си јадам. Смоквите се засекуваат на 4 дела се редат во теглото и се става маслото маслиново, ладно цедено. Во однос на сок од зелка, ставав крупно исецкана во блендер и вода. Кога ќе се изблендира ја прецедував и ја пиев водата само, тоа се прави пред јадење 3 пати во денот. Покрај тоа може да јадете и салата од зелка, брокула, бејби брокула не знам кај нас дали има но спречува колонизација на бактеријата, карфиол, рукола, се што е од таа фамилија зеленчук го спречува растот на хеликобактер, затоа консумирај ги секоја ден.
     
  15. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.757
    Допаѓања:
    6.985
    Пол:
    Женски
    Јас со сите што сум зборувала 40 дена ги чувале.
    Исто и јас направив. 40 смокви ги засекуваш на 4 дела и ги ставаш во тегла со маслиново масло. Да стојат 40 дена на темно и суво. После ги конзумираш.
    Мене многу ми помогнаа. Другово немам пробано.
     
    На Watermelon96 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. perlaa1

    perlaa1 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    769
    Допаѓања:
    2.654
    Пол:
    Женски
    Само тројна терапија. Најефикасна е јас така ја излечев пред 6год.
     
  17. LukrecijaBorgija

    LukrecijaBorgija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Sega ima na prirodna baza,herbeliko,pomagaat da se izleci bez antibiotici
     
  18. benitabenita

    benitabenita Активен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    21
    I mene zavcera preku krv mi pokaza deka imam heliko bakterija so 2 pluski jas skoro 2 meseci imam ona bolki normalni poslednive 10 dena imav nenormalni bolki so niedno apce ne mi pominvese osven edni kesicki essox i sega pijam 3 terapija nemam bolka ama poduenost imam i neubo custvo vo stomakot citam deka nekoj retko si helikobakter da ima bolki
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.757
    Допаѓања:
    6.985
    Пол:
    Женски
    Moze da Ima bolki. I jas imav posle jadenje jaki bolki. Poslednite denovi bea nepodnoslivi i taka se somnevav na heliko. I na doktor mi potvrdija.
     
    На benitabenita му/ѝ се допаѓа ова.
  20. benitabenita

    benitabenita Активен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    21
    Zavisit do organizmot i kako se osecas sega primas terapija imat eden med go falat mnogu na internet mozis da go najdis jas denes ce go kupam Screenshot_20220317-205054_Facebook.jpg