1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Helicobacter Pylori

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од TinaM25, 19 август 2010.

  1. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.225
    Допаѓања:
    23.719
    Секако, пиев пробиотик. А и тоа беше пред 2 недели.
    Сега се двоумам дали да продолжам да пијам ноплаза, штом веќе не ме боли. Ќе мора да се консултирам со матичната.

    Точно така. Јас лично, на рака се бројат антибиотиците што ги имам испиено во животов, овој пат морав и препишан ми беше. Јас проблем си направив што една капсула не ја испив со доволно вода и останала на дното од хранопроводникот и таму се беше разложила. Каква штета си направив очигледно допрва ќе видам.

    Болките не ми беа јаки, но 2 дена постојани, секој саат по 10-15 мин многу чудна болка. Без разлика дали јадев, што јадев, едноставно се појавуваа. Ќе проверам за секој случај, ме интересираше цел распон на симптоми.
     
    На Flier му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.796
    Допаѓања:
    2.831
    Пол:
    Женски
    Mozi da e toa proveri si, obicno posle jadenje mi se pojavuvaa bolki napocetok ne bea tolku silni, no po nekoj mesec nisto ne mozev da jadam.
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cicko Cacko

    Cicko Cacko Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2023
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Skoro doznav na netov deka od bakterijava se slucuva nekoj da ima i psihicki problemi,nemora da znaci simptomite da se samo okolu stomak,hranoprovod,zeludik...
    Jas sum 20 godini pusac i eden od simtomite sto ja asocirase doktorkata za da napravam jas proverka za bakterijava e toa sto mene po ispusena cigara mi se zabrzuvase pulsot i od toa zabrzucanje na puls mebe pocnaa da mi se manifestiraat panicni napadi...na 38 godini,sto nikogas ne sum imal problem nitu so srcr nitu so panika...
    Dali nekoj drug ima vakvi simtomi? So cigari i psiha?
     
  4. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.796
    Допаѓања:
    2.831
    Пол:
    Женски
    Stomakot I psihata I te Kako SE povrzani, mnogu pati koga mene licno mi se slucilo nesto loso, ili se iznerviram sum voznemirena stomakot reagira so bolki, samata bolka na sekoja nedela mi vlijaese psihicki.
    Mene licno cigarite ne mi precea ili precat koga ja imav helikobakteri samo me smiruvaja pri bolki, no dokazano e deka pravat kiselini vo zeludnik, so zgolemuvanje na kiselinite i vrednostite na bakterijata vo zeludnik se zgolemuvat so inaku si ja ima normalno.
    A so psihata te smiruvaat momentalno dodeka pusis potoa idat Kako panicni napadi potreba za nikotin so si ja bara organizmot po nekoe vreme, zavisnosta od nikotin pravi se pocesti panicni napadi.
    Ako I dokolku imas I nekoi promeni vo mentalnoto zdravje a toa ne bira godini nego I samo na moment taka da se custvuvas treba da vidis na so se dolzi toa odnosno probajte so psihoterapija.
    Cigarite ti ja vlosuvast samo poveke sostojbata, visokite dozi na nikotin pravat I srcebienje, nikotinot go pravi seto ova.
     
  5. Cicko Cacko

    Cicko Cacko Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2023
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Konkretno so nikotinot vakva mi e situacijata : do pred nekoj mesec pusev west crveno meko, otrov od cigara,i pusev takvi 1,5 do 2 kutii na den,koga primetiv deka imam problem posle ispusena cigara,pulsot da pocne da mi se zgolemuva i da stiga do 130,pocnav da ne pusam,ama zavis...posle nekolku dena pak me fati kriza za cigara,zemav west beli,sto vo sporedba so onie prethodnite onaka childs play.
    No i so dosta poslabive cigari pak imav momenti da posle cigara mi ubrzuva pulsot,i da me fati panicen napad i pak da mi stigne pulsot do 130.
    Samo sto vo posledno vreme mislam deka toa prvicno ubrzuvanje na puls posle cigara e ustvari predizvikano od zeludnikov/bakterijava sto se iritira.
    Da recam deka cudno mi e deka tebe ne ti pravi problem cigarata...pa ke mi tekne deka bakterijava razlicno reagira kaj luge od pricina deka crevnata flora ne ni e ista na site, a i samava bakterija ima razlicni varijanti.
    I zatoa simtomite ne se isti kaj poveketo zaboleni
     
  6. Cicko Cacko

    Cicko Cacko Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2023
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки


    Samo sto ja najdov listava,3 klipa se
    1viot klip negde na kraj e ona sto go kazav deka ima razlicni vidovi na heliko i na koi se organi moze da vlijae bakterijava
    2riot klip e poveke za borba protiv bakterijava na prirodna baza i za kakva hrana da se konzumira
    3tiot klip e za gastritis....sega ke go gledam nego
     
  7. natashaaz.09

    natashaaz.09 Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2023
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Zdravo, se somnevame deka ima majka mi helikobakter u ponedelnik kje pravi ispistuvanje, isto ima potecna stolica mozno e da e od helolikobakter? Gadenje, podzdriguvanje, tegobi i povremeno posle prejaduvanje najcesto bolki u zeludnik, i kako zarenje u zeludnik. Ve molam za pomos i vi blagodaram. A i pred 2 nedeli imase stomacen virus 2 dena propraten so proliv povrakanje, mnogu sum isplasena.
     
  8. Cicko Cacko

    Cicko Cacko Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2023
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Stom veke ke se ispita mozes da bides posmirena,a i mozno e seuste toj stomacen virus da ne ja ima napusteno.
    Primetite gadenjeto posle koe jadenje i se pojavuva,i definitivno da ne se prejaduva,neka jade pocesto i pomalce.
    Kakva e stolicata nemoze da e nekakov marker za heliko,zasto kaj nekoj e dijarea kaj nekoj e konstipiacija.
    Bitno samo smireno i bez panika.
     
    На natashaaz.09 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. natashaaz.09

    natashaaz.09 Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2023
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu
     
    На Cicko Cacko му/ѝ се допаѓа ова.
  10. natashaaz.09

    natashaaz.09 Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2023
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Дали е можно и нормално од хеликобактер крв во измет да се појави?
     
  11. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Koi simptomi gi imate, moze se vnatresni hemoroidi ili fisura
     
  12. Cicko Cacko

    Cicko Cacko Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2023
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Skoro siguren deka posledica od helikobakterijava mi e sto imam zakaceno i Sibo,nekoj so vakvo iskustvo ako ima,neka pise kako se ima opraveno i sto ima koristeno.
     
  13. *Madam*Dzoana*

    *Madam*Dzoana* Нов член

    Се зачлени на:
    14 јули 2023
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Koj simptomi gi imate? Jas imav Helicobacter, sega pak treba da proveram dali mi e izlicena, no simptomi seuste imam i sumjam deka pokraj Helicobacter imsm i Kandida. Pominaa 6 meseci od koga mi ja otkrija Helicobacter ja lecev so antibiotici 2 nedeli potoa na prirodna baza no simptomi imam postojano. Kaj Vas kako e?
     
  14. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Kade se testiravte za SIBO
     
  15. Cicko Cacko

    Cicko Cacko Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2023
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Se nemam testirano (seuste),narednava nedela odam na pregled vo drzavna .
    Kolku sto se rasprasav kaj nas nema test za sibo,pa vo zavisnost od pregledov sto sleduva,moze i ke otidam do nekoja sosedna drzava da se testiram.
     
  16. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
     
  17. Mucenceto

    Mucenceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2019
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Долго време ја лечев хеликобактер скоро 4 год. и многу ми беа високи бројките пробав со тројна терапија два пати но немаше некој голем ефект се додека не го открив алое вера форевер од 70 ми се намали на 10 што беше шокантно за мене .. сакав само да споделам искуство може на некој ќе му помогне..
     
    На Cicko Cacko му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Vaskooo

    Vaskooo Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2023
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Машки
    Se izlece li nekoj?
     
  19. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Koi simptomi gi imase
    Kako ispita prwku izmet ili krv
     
  20. Vaskooo

    Vaskooo Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2023
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Машки
    Jas preku krv i mi e 200 a dozvoleno e do 20