1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Helicobacter Pylori

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од TinaM25, 19 август 2010.

  1. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    4.892
    и јас ја имав лани, ми препишаа алтернативна (непеницилинска) терапија зашто сум алергична на пенлицилин. 7 миот ден од терапијата ми се појави страшна алергија поради која бев на инфузија два пати дневно и ми траеше 3 недели. Сега пак осеќам тегоби и мислам дека пак ја имам ама се чудам со што ќе ја лечам ако на сите антибиотици сум алергична ;(
     
  2. sonjar

    sonjar Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
  3. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Бактеријата Helicobacter pylori која причинува чир на желудникот е поврзана и со Паркинсовата болест. Истражувањето на американски научници кое беше презентирано на конгресот на Американското здружение за микробиологија, посочува дека инфицирањето со оваа бактерија може да има значајна улога за појавувањето на Паркинсоновата болест.

    Паркинсоновата болест го засегнува мозокот и води до бавни движења и треперење.

    Глувци на средовечна возраст што одговараат на 55-65 години кај луѓето, биле заразени со бактеријата. Шест месеци подоцна покажале симптоми карактеристични за Паркинсоновата болест, како што се намалени движења и пониско ниво на невротрансмитерот допамин во мозокот. Овие промени не биле забележани кај помладите глувци.
    Нашето истражување покажува дека заразувањето со бактеријата Helicobacter pylori може да има значајна улога за настанување на Паркинсоновата болест кај луѓето.

    Разултатите се многу поизразени кај старите глувци, отколку кај младите. Ова покажува дека нормалниот процес на стареење ја зголемува веројатноста за настанување на Паркинсонова болест кај глувците, како и кај луѓето.

    Научниците сметат дека бактеријата Helicobacter pylori произведува хемикалии коишто се отровни за самиот мозок. Според нив Helicobacter pylori може да краде холестерол од телото и да го преработува, додавајќи шеќерна група во неговиот состав. Хемиската материја е речиси идентично со она во семињата на саговата (саго) палма (лат. Cycas revoluta), за коешто беше докажано дека причинува слична болест како Паркинсоновата кај населението на Гуам.

    Превземено од http://www.psihijatrija.eu
     
  4. ence

    ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    девојки пред година и пол ми се слоши во спиенје, вртоглавица да не мозам од кревет да станам. кога станав се измив и да се напијам вода. и се исповратив. од тогас на 4/5 пати ми се има слуцено истото. отидов да ми направат испитувања за хеликобактер, се покажа позитивно. ми ја дадоа тројната терапија. ланзул, алмацин и лекоклар.. ја пијам веке три дена и подобро ми е .. никогас не сум имала проблем со желудник, незнам како е да имаш киселини... но ете и ова ми го најдоа... ми забранија зацинета храна, пржена... и после 14 дена на контрола. имав скоро цел месец подуен стомак.. дебелеење. тврда столица... многу ми е страв да не добијам цир... кажете ми што да јадам и пијам да ми помогне + ??
     
  5. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ништо страшно ке ги послушаш советите на докторите, таа терапија трае еден месец.
    јас ја имав досега на два пати и последно ја исчистив :) значи нема да јадеш зачинета храна, пржено, мрсна храна. гледај почесто да пиеш јогурт јас пијам по еден литар некаде дневно и така се навикнав, супа . и гледај почесто да јадиш, ама по малку количински, и ке ти биде многу подобро ;)
     
  6. ence

    ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    фала ти многу ме расположи малку, многу бев исплашена...секакви мислења слушнав. дека теско се леци ....години под терапии и незнам што др.... Единствено прашање што ми се врти низ глава е од што ја имам добиено. ?
     
  7. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски

    За утеха, и мене ми беше активирана пред скоро 7 години. Ја пиев тројната терапија, само наместо ланзул јас пиев омепразол. Помина.
    Одвреме навреме си имам мачнини во желудникот, на пример при нервози. Али нормално, не го мислам тоа се‘ додека не дај Боже не е ништо сериозно.
    Хеликобактер ја имаат сите иднивидуи, а се активира кај скоро 90% од нив, ама кои ја третирале со лекарства кои не. Си поминала. Имунетотот има важна улога при третман на бактеријава.
    Основно правило: Подржија диетата, значи не јади пржена, зачинета храна, кафе, ако си пушач-намали, помалце нервози зошто и тие влијаат врз ХП.
    Ќе помине, ништо страшно, чир не настанува така лесно.
     
    На melnicanecot му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Покрај зачинетата и пржена храна немој да јадеш ни свежо овошје и зеленчук, тие најтешко се варат во желудникот уште потешко па ако се и со лушпа. Јади само приготвен зеленчук и овошје ептен ако мораш веќе, но обавезно излупено што и да е. Немој да јадеш и зрнеста храна како грав, грашок и слично и избегнувај шитарици, бел леб поготово ако е тазе лебот и намали со тестенините.
    Јас имав проблеми 3 месеци од кои што првиот месец лекарствата што ги пиев ми биле погрешни, пиев ланзул, алмацин и омепразол а потоа ми ја укинаа оваа терапија затоа што и не ја поднесував, често повраќав поради лековите и затоа толку долго ја лечев бактеријата.
    Пиј многу чај од брусница, тоа многу помага. Не е нешто многу опасно со бактеријава повеќето луѓе ја имаат, а воопшто и не знаат дека постои. Штом не те пратиле на гастроскопија нема место за паника. Само биди дисциплинирана со исхранава и ќе ти се намали.
    Брзо оздравување :hai:
     
  9. ence

    ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    и што да јадам хехе . иначе ги пиев апчињата еден ден ги прекинав и вецерта многу ме болеше желудникот.... бев да препишам пак,и ми рекоа уште 4 дена да ги пијам за да се напраеле 14 дена... и по едно ланзул на сабајле после 14 ден. уште 14 дена така.. многу ми е страв... иначе пијам многу јогурт .јадам црн леб повеќе. мислев дека е ок да јадам овошје, грашок сирење. и јадев ама штом е така да не јадам ;) јадам брокула само сварена.... ама дека одам на работа многу ми е тешкo со јадењево....... а си сакам од се да си каснам хехех . инаку додека ги пијам апчињава не осекам никаква мачнина... се надевам дека ке помини . фала ви
     
  10. koceuk

    koceuk Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    3
    mnogu lesno i bez antibiotici se lece ovaaa bakterija..potrebno e soda bikarbona (bez aluminium i bez gluten)zosto skoro vo site sodi bikarboni sto se na pazarot a nameneti se za gotvenje ima aluminium i gluten..taka da treba da e bez gluten i aluminium..vtoro potrebno e polovina limun i med edna lazicka..vaka se priprema..vo edna casa voda od 250ml se stava edna lazicka soda bikarbona i se mesa..posle se cedi polovina limun za vkus i se dodava lazicka med i se pie..treba tri do cetiri pati na den da se pie..so samoto pienje na ovoj tn koktel se namaluva ph vrednosta vo zeludnikot i ovaa bakterija ne moze da zivee vo alkalna sredina tuku samo vo kisela odnosno accidna ..ova treba ili pozelno e da se pie 1 mesec..se nadevam ke vi pomogne
     
    На Antebellum, melnicanecot и eleni27 им се допаѓа ова.
  11. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Јас ќе пробам ;)
     
  12. pisces7

    pisces7 Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    pred edna godina mi najdoja helicobacter no ne zemav terapija lekot e samo vo zdrava hrana nisto drugo.sega napraviv test i toa preku stolica(se zema mal del od izmetot) i nemav nisto :)
     
  13. kris-tina18

    kris-tina18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    jas kako sto primetiv od vasite odgovori, skoro site imate problemi so zeludnikot, imate tvrda stolica itn.
    Jas ja imam taa bakterija veke 5 godini i nikako ne mozam da ja izlecam.Mene me cudi sto jas voopsto nemam maka so zeludnikot, si izleguvam redovno ponadvor, duri i do 3 pati dnevno...Edinstveno sto osekjam naduenost vo stomakot i bolka od levata strana dolu pri naduenost. Kako mozam da ja namalam naduenosta? Pijam jogurt i ladno mleko obavezno sekoj den, jadam pomalku zacineta hrana i pijam po 1 kafe na den...moze kafeto da e pricina za naduenosta? Vi blagodaram odnapred
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Немора да значи дека ако имаш Хеликобактер дека треба да имаш и проблеми со желудникот. Скоро секој ја има бактеријава во желудник и нема никакви симптоми, немав ни јас и сосема случајно ја открив па ми беше и прилично висока. Ако не ја излечиш може да ти предизвика чир на желудникот, значи без разлика што ти немаш никакви болки ниту пак било какви симптоми мораш да си ја излечиш, затоа што таа си живее и се покачува. Стомакот може да ти се подува од многу работи, нередовна исхрана, млекото па и кафето може да се причини за тоа, исто и свежото овошје и зеленчук. Мене ми беше забрането да јадам тоа додека да ми се излечи бактеријата. Најдобро посети лекар.
     
    На kris-tina18 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Оваа бактерија мене ќе ме отепа навистина. Дали од нејзе може да се појави ова : неколку дена тврда столица, ден-два мека, па еднаш течна, или да барам друга причина? Ве молам кажете?
     
  16. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    ve molam kazete gi koi se simptomite na ovaa bakterija ?blagodaram odnapred :)
     
  17. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Симптоми на бактеријава нема...има симптоми од последиците што ги предизвикува ,а тоа се чирови, гастритис и т.н.
    Симптом на чир/гастритис е болка во пределот на желудник(особено на празен стомак), печење во истиот предел, печење на срцето, вртоглавици, надуеност, нагони за повраќање, понекогаш и омалаксаност.
    Присуството на оваа бактерија се утврдува се едноставен тест преку крвта и не е ништо страшно. Ако имате некои од горенаведените симптоми се препорачува и горна ендоскопија/гастроскопија.
     
  18. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Напротив, симптоми на оваа болест има, а тоа се: тапа болка во пределот на желудникот, која најчесто е изразена после јадење, потоа чувство на печење т. е киселина во грлото, кај некои луѓе се јавува и гадење, повраќање.
    Потребно е навремено да се открие за да се спречат компликациите како што се чир на желудник или дуоденум и во најлоша ситуација, канцер на овие органи.
     
  19. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Прво хелико бактер не е болест, второ јас реков дека бактеријата не предизвикува симптоми туку симптоми предизвикуваат последиците што ги прави таа бактерија, сфаќате?
    А тоа чувство најчесто е изразено на празен стомак ,а многу ретко после јадење(освен ако не се работи за тешка хранаа или пак се прејадете). "Киселина во грлото" е резултат на гастроезофагијален рефлукс. И канцер на желудник/дуоденум е скоро невозможно да се јави пред 55 години, без разлика на постоење на бактеријата, бактеријата ги зголемува шансите за истиот(после 55 или многу ретко порано). Јас би рекол дека како пострашни компликации би било ако веќе постои чир, истиот да прокрвари или пак да се направи перфорација во слузокожата на желудникот што е работа опасна по живот.
     
  20. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Што сакаш да кажеш дека секој кој ја има оваа бактерија има и улкус на желудник, дека симптомите се појавуваат кога веќе ќе настане компликацијата?

    "Примоинфекцијата со бактеријата поминува под клиничката слика на т.н. епидемиска хипохлорхидрија, со појава на болки во стомакот, нагони за повраќање и повраќање, мачнина во стомакот, понекогаш повремено покачена температура и надуеност поради гасови во гастроинтестиналниот тракт. Во најголем број случаи болеста трае околу 2 седмици, бактеријата останува на површината на лигавицата, а инфекцијата поприма хроничен тек.
    Во овој период најголем број од пациентите се без тегоби, иако хистопатолошки се работи за хроничен гастрит. Дел од пациентите имаат чувство на печење во хранопроводот, надуеност, често подригнуваат, имаат повремена епигастрична болка, а кај некои има и губеше на телесната тежина. Генетските фактори и вируленцијата на бактеријата се тие што влијаат врз натамоѓниот исход на болеста (гастрит, УЛЦЕР, канцер)" Извадок од книгата Инфективни болести при Унив Св. Кирил и Методиј- Скопје.