Helicobacter Pylori

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од TinaM25, 19 август 2010.

  1. Cicko Cacko

    Cicko Cacko Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2023
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Zavisi vo koja labaratorija, vo drzavna e od 0.1 -1.1 granicata
     
  2. Pepsii

    Pepsii Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2021
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    На матичен лекар ми најдоа Хеликобактер со направен онаков тест како за бременост во пластично такво готов за 5 минути, но бидејќи не сакам да се трујам две недели со антибиотици решив веднаш уште истиот ден уште веднаш отидов во Авицена и таму преку крв за неколку часа резултатот беше готов и негативен на Хеликобактер, сега кој е точен тест кој не е?
     
  3. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.201
    Допаѓања:
    54.779
    Пол:
    Женски
    Најточно да направиш преку фецес. Доктор ми има кажано дека некогаш преку крв може да не даде точен резултат.
     
  4. Pepsii

    Pepsii Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2021
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Немаа реагенси инаку барав за преку фецес, ќе се распрашам по државниве ако не Авицена пак. Мада ми рекоа точен бил овој со крв.
     
    На Anika55 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Pepsii

    Pepsii Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2021
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Како се пие таа шемата за хеликобактерија може ли некој да ја напише?
     
  6. Pepsii

    Pepsii Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2021
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Се испостави дека ја имам бактеријата во измет, мој совет до сите не си ги трошете парите по приватни лаборатории да испитувате преку крв не се точни резултатите, зошто на организмот му треба време да создаде антитела. Еве почнав со терапијата, се надевам ќе ја излечам. Зоврев лажици, чинии највеќе се плашам за малечково, се надевам нема да му ја пренесам. Читам не издржувала на надворешни површини повеќе од 4 5 часа, тоа ме теши. Инаку киселини имам по цела ноќ, болка во стомак еднаш ми се појави а сега повеќе како пецнувања.
     
  7. Pepsii

    Pepsii Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2021
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Можеби сум досадна на темава но вака е моето искуство со лечењето..
    Ја почнав тројната терапија, амоксиклав, кларитромицин и нолпаза, но веќе на вториот ден добив страшна дијареја, по цела ноќ во купатило окапав, морав да ја прекинам на третиот ден зошто не се смируваше дијарејата и почна лошо да ми станува да ми се ладат рацете, како болна бев, да ми зуи во ушите, и на крај си помислив ќе умрам од јакиве лекови, ги прекинав и сега пијам, хеликобаланс, прополис, и црно семе, зелен чај, пробиотици и купив и алое вера но ќе почекам не го пијам засега да не измешам се. Си направив и тегла со смокви и маслиново масло, а купив и куркума да си ставам во млеко било ефикасно против бактеријава.

    Се плашам многу да не се врати уште полоша форма на бактеријава, пред да ја почнам тројната терапија, правев испитување во Авицена преку фецес, но не ми кажаа колкава бројка на бактерија имам, само дека е детектирана, а претходно преку крв излезе 0.46 реф.вредност 0.9-1.1.

    Јас од симптоми имав киселини инаку рефлукс, и кркорење во црева, посебно навечер, сега ми се подсмири одкако завршив со антибиотиците, бидејќи и од антибиотиците добив јако кркорење на цревата навечер и тешка дијареја иако пиев пробиотици 2 саати после антибиотиците. Многу се плашам да не се врати. Моментално немам болки и киселини ама во устата како киселкаст вкус.

    Не сум сигурна дали алтернативнава медицина ќе ми помогне прополис и црно семе, дали ја уништуваат бактеријата или само спречуваат нејзино размножување, има ли некој кој не ја испил терапијата до крај како мене и само природно ја излечил?
     
    Последна измена: 13 мај 2024
  8. Pepsii

    Pepsii Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2021
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Дали некој пиел тројна терапија плус бизмут, додека ја лечел по втор пат бактеријава? Мора ли бизмут да се пие? И дали штетно влијае?
     
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.628
    Допаѓања:
    48.009
    Пол:
    Женски
    Ај да се приклучам и јас.
    Се цитирам од вчера:


    Денес дадов крв, сѐ е топ освен,
    IMG_0686.jpeg



    Ќе идам пак кај истиот.
    Шо е мојата мака. Шо уше од мала, а се изнервирам имам болка горе во стомакот и трчам во вц. И најчесто резултира со дијареа.
    Имам некад гасови, глу глу ми праи буквално. Плус иам брз организам ( идам 3-4 пати дневно). Е сеа, коа ќе се изнервирам, испаничам, ова е дупло.

    пред 2 нед кога дојдов у Охрид, едниот ден многу ме болеше кај слепото црево, и одев као по 5-6 пати во вц. И мислев ај вирус е. Пиев линекс на своја рака. Пројде.
    Вчера се изнервирав многу и добив таква болка во слепото црево мислам ќе умрев. Со плачење отидов на доктор. Кажав дека сум била и у Ск и истото го повторив. Таа во Гастротоп исто кажа помалце нервози, ехо топ, Б6 3х1 секој ден, и да испитам интолеранција шо се не деси бидејќи немаа реагенси на Клиника.
    Ја шо иам читано овде, и со Chatgpt, ја типувам на нервозни црева. Плус при нервоза знам и да исповратам.
    Хелико прв пат испитувам, и ете позитивна сум..

    Сеа шо да праам? Кај да идам.
    Утре ќе идам кај истиот. Денес отсабајле исто болки. Се напив Линекс, ме пушти. Сеа пред ручек метеоспасмил пиев. Мора и интолеранција да испитам, леб ко леб осеќам дека ми смета.

    Совет, мислење, хелп?
     
  10. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.820
    Пол:
    Женски
    За хеликобактери јас заборавив да ти кажам, но претпоставив треба да знаат кога го прават тестот таму дека треба да испитаат во колкава количина се наоѓа, колку е покачено, не само покачено за да си водиш евиденција следно кога ќе испитуваше да видиш дека се намалува.
    Се лекува со антибиотици подолг временски период, даваат и таблетки за да не ти се прават киселини сепак со резултатите оди кај матичен да ти даде шо да пиеш, колку време да пиеш.
    Можеш на интернет да видиш за диета со ова шо да избегнуваш, алкохол,цигари кафе не се препорачува, или еве едно кафе пример слабо после јадење.Пробиотик да си земаш, јогурт, ќефир, јас имам пијано и таблетки со лук и едно масло шо го купив од аптека беше многу ефективно. И да избегнуваш храна пржена и зачинета која желудникот и цревата не ја поднесуваат. Јас пример не јадам зелка и домати малце јадам оти знам дека не ми поднесува стомакот..После ќе се среди но психата и нервозите се тесно поврзани со стомакот затоа така мислиш, но тоа шо храната не ти се вари и ти доаѓа за повраќање, со големи болки е само ова.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.628
    Допаѓања:
    48.009
    Пол:
    Женски
    Citav pozadi deka treba feces da se odnese. Neli preku krv e samo za antitela.
    Ke idam utre so rez kaj doktorot ke vidam.
    Od toa meteospasmyl me pusti malce. Pookej sum od prethodnite denovi
    Iam gasovi malce. Mislam kao vnatre mi se ne prdam hahahahah
     
  12. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.820
    Пол:
    Женски
    Само преку крв можеш, нема потреба од друго.
    Мене спазмекс ми помагаше но за кратко, другото јадење пак си имав мака, само сокрива симптоми ова да не те боли но мора да се излечи со антибиотик па да напрајш пак проверка колку ја има следено во количина,и гасови да сето е поврзано..
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.196
    Допаѓања:
    19.306
    Пол:
    Женски
    Преку крв е за антитела и со IgG покажува и минати инфекции. Со фецес со антигени ќе покаже моментално дали има. Сега не знам дали за терапија е доволно само со крв
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.820
    Пол:
    Женски
    Доволно е ако имаш болки, подуеност и нелагодност.
     
  15. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.201
    Допаѓања:
    47.798
    Пол:
    Женски
    Доволно е, мм ја имаше испитано само преку крв и пиеше терапија. Контролата му беше преку фецес.
     
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.628
    Допаѓања:
    48.009
    Пол:
    Женски
    Mi prepisa maticnata amoksicilin 2x2
    Pisuva i flazil. Kako se prai toa so smokvite i masloto? I brusnica kupiv
     
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.628
    Допаѓања:
    48.009
    Пол:
    Женски
    Може од алмацинот да ме боли глава и да сум ко удрена?
     
  18. Tom112

    Tom112 Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo dali nekoj imal problem so prekumeran rast na bakterii vo teknkoto crevo zavisni od fruktoza (sibo).Dali vo makedonija ima vakov doktor za ponatamosen tretman vi blagodaram.
     
  19. Cicko Cacko

    Cicko Cacko Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2023
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Vo Makedonija nemas opcija nitu za SIBO test,pa za lekuvanje ne bi komentiral.
    Googlaj vo srbija imas opcija da se testiras.
    Pisi koi ti se simptomite,da ne e nesto drugo sto ima slicni simptomi ma SIBO.
     
  20. Tom112

    Tom112 Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Jas se testirav i mi otkrija bakterija sto e zavisna od fruktoza vo tenkoto crevo.Testot se pravi so zdiv so poveke primeri na pola chas i ja gledat linijata kako odi.Inaku simpotmite se posle jadenje tegovi vo dolniot del na stomakot,mnogu vozduh vo stomakot,gasovi,meka stolica i nesonica.
    Inaku testot go pravev nadvor od makedonija.
    Veke 4 godini se macam so ova dodeka da mi otkrijat dijagnoza,pijam apcinja za stabiliziranje na bateriite vo tenkoto crevo no nema napredok.