1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Helicobacter Pylori

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од TinaM25, 19 август 2010.

  1. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Јас реков дека бактеријава не предизвикува симптоми, туку последиците од неа предизвикуваат??? Трет пат го повторувам ова, значи самата бактерија е асимптоматична но ако инфекцијата доведе до гастритис/дуоденоитис или пак гастричен/пептичен улкус тогаш се појавуваат симптомите.

    Up to 85% of people infected with H. pylori never experience symptoms or complications. Acute infection may appear as an acute gastritis with abdominal pain (stomach ache) or nausea. Where this develops into chronic gastritis, the symptoms, if present, are often those of non-ulcer dyspepsia: stomach pains, nausea, bloating, belching, and sometimes vomiting or black stool.
    Individuals infected with H. pylori have a 10 to 20% lifetime risk of developing peptic ulcers and a 1 to 2% risk of acquiring stomach cancer. Inflammation of the pyloric antrum is more likely to lead to duodenal ulcers, while inflammation of the corpus (body of the stomach) is more likely to lead to gastric ulcers and gastric carcinoma. However, it is possible that H. pylori plays a role only in the first stage that leads to common chronic inflammation, but not in further stages leading to carcinogenesis. A meta-analysis conducted in 2009 concluded that the eradication of H. pylori reduces gastric cancer risk in previously infected individuals, suggesting that the continued presence of H. pylori constitutes a relative risk factor of 65% for gastric cancers - in terms of absolute risk the increase was from 1.1% to 1.7%

    Како што кажав, шансите на една индивидуа заразена од хелико бактер да добие канцер се зголемуваат за некои 1.1%-1.7%. А шансите на една индивидуа заразена со ова инфекција да се здобие со улкус се 10-20%.
    "Кога веќе ќе настане компликација", значи пак ќе повторам самата бактерија е асимптоматична, кога оваа бактерија ќе предизвика акутен или пак хроничен гастритис или во поретки случаи улкус, тогаш ѓи почувствуваме симптомите на истата. И текстот што ти си го ставила ти го кажува тоа што ти го кажувам јас:

    "Во овој период најголем број од пациентите се без тегоби, иако хистопатолошки се работи за хроничен гастрит. Дел од пациентите имаат чувство на печење во хранопроводот, надуеност, често подригнуваат, имаат повремена епигастрична болка, а кај некои има и губеше на телесната тежина. Генетските фактори и вируленцијата на бактеријата се тие што влијаат врз натамоѓниот исход на болеста (гастрит, УЛЦЕР, канцер)"

    Значи симптомите се пради гастритот, сфаќаш? А гастритот е последица од инфекцијата?
    Значи бактеријата предизвикува индиректи симптоми, не директни.
     
  2. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Не планирам да се расправам со тебе, и јас повеќе верувам во учебниците кои се напишани од доктори специјалисти отколку на википедија на која баш секој може да пише што сака. Познавам луѓе кои ги имале овие сиптоми и е откриена бактерија, без чир, без друга компликација. Според твојата теорија кога ќе се открие оваа бактерија веднаш постои улкус, но за да се открие тој потребна е гастроскопија, да и таа претставува метод на испитување на бактеријава, но кога веќе бактеријата долго постои, симптомите се долготрајни и е немало соодветно лечење, или пак ќе ми кажеш дека сите луѓе со Хеликобактер ги праќаат на гастроскопија? Јас не негирам дека постојат и пациенти кои минуваат без симптоми, но сигурно тој процент е многу помал од 85%. А и многу луѓе не обрнуваат внимание на овие симптоми, па како што напишав во претходниот пост на бактеријава и се потребни 2 недели за да дојде до можни комликации, кои што зависат од повеќе фактори.
     
  3. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    А македонските "професори" од каде ги пишуваат книгите, можеби спроведуваат и клинички истражувања, ако нејќеш википедија слободно користи податоци од Mayo clinic или John Hopkins, всушност податоците на википедија се преземени од овие две угледни клиники/универзитет и други како нив. И ПО 100 ПАТ, не мора да се работи за чир бе, дали знаеш што е гастритис? Симптомот на оваа бактерија е предизвикан од гастритис, а гастритисот од бактеријата, и за гастритис не мора да се прави гастроскопија ај доста е стварно неможам да ти објаснувам поради тоа што јас ти зборам едно, а ти си го сфаќаш на некој друг начин.

    H. pylori infects both genders equally. The presence of H. pylori in the stomach induces a chronic, active, inflammation in almost everyone infected. Majority of people with H. pylori, however, are asymptomatic.
    - CDD(Centre for Digestive Diseases)
     
  4. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Дечки дајте спас некој
    Бактеријава ме умре ке полудам
    Кои апчиња пиевте што ви помогнаа
    Сите заби инаку ми се средени и бели ама пак имам лоша миризба од бактеријава
    Ги мијам по 3 пати дневно ама џабе , бактеријава многу е лоша...аман веќе
    Кај што предизвикува лош здив , и болести многу може да предизвика ако не се излечи... :(
     
  5. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Да дојде до сузбивање на оваа бактерија се користи комбинација од 3 лека, инхибитор на секрецијата на HCl и два антибиотика. Секако терапијата ја препишува матичниот и треба да го посетиш. Најчесто се даваат и се докажани како најделотворни Кларитромицинот 500 mg 2x1 на ден или Амоксицилинот 1000мг 2х1 на ден. Инхибиторите на протонската пумпа, односно на секрецијата на ХЦл (Omeprazol, Lasoprasol i Pantoprasol) се даваат на гладна состојба. Должината на терапијата во зависност од комбинацијата, изнесува 7-10-14 дена. Иако инфектолозите препорачуваат антибиотик да не се пие помалку од 10 дена и кога ќе се почне со еден да се продолжи со тој, да не се мени и да се пие секогаш во одредено време.
    Одбегнувај зелка и грав, бидејќи се многу добри за бактеријата.
     
  6. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    И да ја надополнам колешката, подалеку од алкохол, цигари, луто, зачинето, благо.
    Се што потикнува да се лачи повеќе желудочен сок бидејки ова бактерија опстанува само во кисела средина. Повеќе овошје(само не портокали, лимони, грејпфрут, цитрони, мандарини) за да се зголеми базноста во организмот и овошјето го спречува размножувањето на бактеријата но и покрај ова обавезно на лекар за да се препише соодветна терапија.
     
  7. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Фала најмногу :) !!!
     
  8. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    zdravo sakav samo da ve prasham dali moze imam i jas helicobakter pylori od vreme navreme osekam gadenje gushenje cuvstvo kako da ke se onesvestam znaci ova mi se desava ako neshto se iznerviram potoa srce bienje celo telo mi e pod stres ponekogas mi se deshava koga ke sednam da jadam da mi se gadi od jadenjeto i da nemam apetit.inaku nemam bolkki vo zeludnik ponekogas osekam kako da sakam da zdrignam ama nemozam kako nekoja kiselina da mi e zatvorena vo nego i taa me maci.Se smetav so ovie simptomi za anksiozna ama slushnav deka ovie simptomi se i za ovaa bakterija.Pa cekam nekoj koj pominal kako mene da mi pise Pozz
     
  9. strumferta

    strumferta Нов член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Се прашувам и јас дали ја имам оваа бакт..??5 дена не чувствувам болка во желудникот туку неверојатно гаден здив како на железо а се е ок..ме тера на подголтнување цело време ...матичниот ми даде да направам крвна слика не е сеуште направена и да земам брис од грло..бљак се...можно е да имам ваков непријатен мирис од бактеријата или..?? фала!!
     
  10. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Еден од симптомите е и непријатен здив, но не мора да значи дека ја имаш бактеријата. Непријатен здив предизвикува и некој расипан заб, или пак некоја бактерија во усната празнина, истотака и дијабетус мелитус, или на наше кажано шеќерна болест. Можеш да посетиш и стоматолог чисто да си ги провериш забите. Доколку се се покаже во ред, тогаш не ти е на одмет и да се провереш од бактеријава.
     
  11. strumferta

    strumferta Нов член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Фала многу, добро е вака за утеха/...ќе одам и на стоматолог па ќе пишам што е ..позз
     
  12. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    вака не сум информирана мн за оваа бактерија е сеа ме интересира ако не ти ја најдат преку крв а да речеме да ја имам некој др начин постои освен она со анастезија да ти вадат парче уф ми делува грозно незнам сумњам да ја имам на ехо на стомак може да се види нешто усвари да претпостават да можеби се работи за хелио
     
  13. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    А зошто мислиш дека ја имаш ако не ти ја најдат преку крвта? Ако имаш желудечни тегоби може да се работи за гастритис, чир и т.н. не мора секогаш и бактеријата да е присутна. А со ехо на стомак ама баш ништо не се гледа. Ако имаш некои тегоби во желудникот најдобро гастроскопија.
     
  14. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    една моја другарка се жалеше на тегоби исе повракаше ,вртеше и слично па и дадоа сравотна дијагноза да оперира жолчка и уште полошо пошо она претходно имаше испитано крв и немаше хелио е потоа и извадија парче хелио као демек тоа што и било лошо било од хелио ја уплашија ептен значи преку крв не и најдоа е затоа прашувам ако не ми ја најдат преку крв ке мора да ме испратат со ова цевка ти ставаат самата помисла ми делува лошо а не сум сигурна ама осеќам жештина , мачнина ,како да ми се поврака ама не секогаш ,па сакам да прашам дали и кога повремено ги имаш овие симтоми може да е хелио и уште нешто дали грозница,потење и голем замор може да навестуваат на хелио,и сум приметила кога ке јадам јајца тешко ми е во желудникот ко да ме гризе нешто
     
  15. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Zdravo.. Sakav da prasam dali dokolku imate helicobacter pylori vo zeludnikot dali nekoja hrana smeta poshto vcera jadev luk i vecerta pocna da mi se gadi da mi se povraka dali lukot smeta na ovaa bakterija?
     
  16. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Види сега, значи оваа бактерија предизвикува воспаление, со тоа лукот технички смета на воспалението, односно гастритис. Лукот дефинитивно смета, исто така кромидот, алкохолот, цигарите, мрсното, благото, прженото, киселото и т.н.

    Варена храна да се консумира повеќе(пилешко, телешко, риба, грашок, боранија, брокула, проќељ, компир, ориз, морков) или евентуално печена.
    Многу овошје и зеленчук(ама никако патлиџани, портокали, мандарини, цитрони, лимони).
    За болки може ранитал(ranitidine).
     
  17. IvanovskaM

    IvanovskaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    245
    Ако резултатите за Хеликобактер ви испаднале негативни, а уште ве мачат слични симптоми испитајте цревни паразити и земете во предвид и кандида! И едноставно СМЕНЕТЕ НАЧИН НА ИСХРАНА И ВЕЖБАЈТЕ. Не може да јадете секвави глупости, да испитувате се и сешто и да очекувате од небо да падне промената или да испадне некоја конкретна дијагноза. Јас испитував се и сешто, па од кога сменив исхрана прекинаа и проблемите. Играјте си со храната, видете што ви годи, што не. Ако пред некоја година сте немале проблеми не значи дека сега е исто. Јас порано мислам дека и камен да изедев ништо немаше да ми биде, сега веќе млеко, шеќери и леб ми се на црна листа. Кога ќе видете колку ви е подобро без тоа што ви смета, нема да е проблем да се откажете, ако не 100% барем половина.
    И за непријатниот здив, орална хигиена вклучува и чистење на јазикот, таму се најголем број од бактериите! Џабе е миење и чистење со конец на забите, ако јазикот го оставате така. Купете си уште една најевтина четка и нека ви служи само за јазикот, не ја користете истата со која миете заби!
    Исто така, непријатен здив предизвикуваат и камчиња во крајниците (тонзилолити) кои можеби не ни знаете дека ги имате. Земете некаква светилка и убаво испитајте си позади крајниците дали имате некакви бели творбички. Или сетете се дали некогаш сте исплукале жолто-бело парченце за кое може сте мислеле дека е храна (и е храна ама со триста чуда околу неа). Нареден пат кога ќе исплукате смачкајте го помеѓу две парчиња тоалетна и мириснете, нема веќе да се чудите од каде непријатен здив :) Ако го имате тој проблем, после јадење плакнете ја устата со солена вода или со 10-15 капки хидроген 3% во чашка вода (солената вода е побезбедна ако имате осетливи заби, хидрогенот може малце да ги надразни)
     
  18. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Фала многу за одговорот и помошта околу исхраната многу ми значи поззз :)
     
  19. milko7

    milko7 Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    И јас ја имам бактеријата, пред неколку дена ми ја открија, а си имав проблеми со зелудникот 2-3 години наназад, не толку чести и си пиев Ранитадин и ми врвеше. Но најмноногу ми е проблем подуеноста-дебелеењето.
    Е сега на Лекарот ми препиша и мене таа тројна терапија од Clarithromycin, lansoprazole, amoxicillin. Пријателки мои ме исплашија дека биле многу тешки овие лекарства за поднесување, предизвикувале дополнителна мачнина, и сега незнам дали да ги купам страв ме фати некако????
    Ај некој нека ми помогне ??? Или некој чај да купам ако не, ама незнам кој најмногу помага за ова?
     
  20. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Точно е дека кај некои луѓе овие лекови предизвикуваат мачнина, но се е тоа индивидуално и се издржува. Нема друг начин да ја убиеш бактеријава, ни еден чај не може да го постигне тоа. Може само да ја потсмире слузокожата на желудникот, но не и да ја убие бактеријата. Камилицата има смирувачко дејство. Јас би ти препорачала да започнеш со терапија што е можно поскоро, бидејќи се работи за долг период откако имаш проблеми со желудникот, како што кажав се е индивидуално и можеби ти нема да имаш никаков проблем со лековите. А и како што викат се што се мора, лесно е, сепак за здравје се работи и за избегнување на поголеми проблеми, компликации кои може да ги даде бактеријата. Внимавај и на исхраната, пишува во погорните постови повеќе за тоа, што смее да се јаде, а што не.