1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    ne mi e jasno kako treba za vo manu tamu ti zemaat bris ili si nosis
    kako sto imam citano tamu bilo najdobro
     
  2. BlackXSs

    BlackXSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    20
    Ke otides kaj ginekologot i ke mu kazes deka sakas da odneses primerok na ispituvanje vo MANU.Toj ke ti zeme bris (isto kako za pap-testot,vsusnost doktorot ke znae sto treba da napravi) i ti samata ke go odneses primerokot vo labaratorijata vo MANU.Nosi so sebe plavo kartonce zosto na privatno se plaka 1500 den.Ke pocekas 7 rabotni dena za rezultatot i potoa so nego pravo kaj ginekologot.Ako imas HPV ke pisuva od koj vid e,kolku e rasprostraneto i sl.


    [mod-kirilica:28vgb6sf][/mod-kirilica:28vgb6sf]
     
  3. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    ama jas ne sum od skopje ce treba so upat neli,a i plus mora skopje da mi zeme nekoj gin. bris

    [mod-kirilica:3pr0l6zg][/mod-kirilica:3pr0l6zg]
     
  4. bekuta

    bekuta Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    здраво, дали некоја имала проблем со ХПВ 53(високо ризичен)и поредок, многу малку на интернет сум налетала на овој тип (некаде дури немозат да го сврстат во високо ризицен или одговорен за канцер?)
    гинекологот само ми препорача А;Ц;Е; Се и вагиналети со кантарион, и контрола за 6мес.
     
  5. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Вакцна против HPV

    Неодамна бев на гениколог и докторот ми спомна за вакцинава,да си размислам зашто на мои години (21) би било добро да ја примам.Размислувам да ја примам,а ме плаши и тоа што читам на интернет демек опасна била.Што мислите вие девојки?Ја има ли некој примено?
     
  6. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    3.956
    Пол:
    Женски
    И јас имам слично искуство. Резултатот од Папа тестот покажа ХПВ , без абнормалности Цин... На гинелолошкиот преглед ми беше утврдена кандида, примав соодветна терапија, но чешањето продолжува...
    Исто ми беше утврдена раничка на грлото на матката. Дали раничката задолжително значи присуство на CIN промени? Дали тоа чешање може да биде последица од ХПВ вирусот ? Напоменувам дека резултатите од Папа тестот ми ги соопшти сестрата телефонски, без да обрне поголемо внимание.
     
  7. cvetelina

    cvetelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    54
    и јас го имам ХПВ и цин1 ама немав чешање бев на коолпоскопија во скопје,се помина во најдобар ред но стравот останува....гинекологот ми рече дека тоа не се лекува само ке мора да се контролира сега на 6 месеци сум за пап тест и на 2 год на коолпоскопија.
    Се тресам кога ке треба да одам сега наредниов месец се плашам дали ќе има некаква пречка за да понатаму останам бремена??? ;( :(
     
  8. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    3.956
    Пол:
    Женски
    Разбирам како ти е... Еве сега закажав пак кај гинекологот. Ве молам ако има некој да ми одговори на прашањата....
     
  9. cvetelina

    cvetelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    54
    Само ме одржува надежта дека се ке е ок и нема да има никаков проблем :^)
     
  10. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    3.956
    Пол:
    Женски
    Дали некој има користено GINEX FORTE - вагинални таблети и ImunACE капсули за јакнење имунитет ? Јас ги купив тие , а аптекарката ми препорача прашок VIUSID се раствара во вода, стриктно бил наменет за ХПВ вирусот. Ако има некој искуство нека го сподели.
     
  11. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас ги пиев тие ImunACE и ме пукаше желудникот цел сат откако ќе ги испиев.
    Ептен лошо ми делуваа. Исто и една феминка имаше пишувано дека повраќала од нив. Така да има стотици други витамини, земај друго. Пример витамин ц, селен, цитамин а....
    Купи си исто имуновит чај од виталиа има во рамстор.
     
  12. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Ајде Цветце, не се секирај.Нема пречки за останување бремена.Само се разбира мора да се води сметка за да одиш редовно на контроли, случајно да не ти се влоши состојбата.Вака како што си напишала само можам да типрепорачам да си појачаш имунитетот со витамини и здрав начин на живот.Другарка ми остана трудна со ЦИН 1 па роди здраво детенце.
     
  13. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    T-el: И јас имам слично искуство. Резултатот од Папа тестот покажа ХПВ , без абнормалности Цин... На гинелолошкиот преглед ми беше утврдена кандида, примав соодветна терапија, но чешањето продолжува...
    Исто ми беше утврдена раничка на грлото на матката. Дали раничката задолжително значи присуство на CIN промени? Дали тоа чешање може да биде последица од ХПВ вирусот ? Напоменувам дека резул

    Раничката не мора да значи дека има ЦИН-промени. Раничка, односно каква и да е промена на клетките, може да предизвика и кандида ако е појака или некоја друга инфекција, и откако ќе се излечи, ќе се види дека и не било ЦИН. Тоа е само можност. Затоа се прават тестовите. А чешањето не верувам дека е од вирусот.

    Еве сабајлево бев на гинеколог, и на последниот ПАП во август се е во ред, освен што покажа дека има нешто што укажува на вирусна инфекција. Тогаш сестрата ми рече дека не е ништо и не мора лично да доаѓам туку на следниот редовен преглед. Но, јас редовно си одам на гинеколог, и сега кога дојдов и ми го покажа тестот, докторот рече добро е да направиме типизација и веднаш ми извади брис и го однесов во МАНУ. Имам и некое црвенило, малку секрет, веројатно некоја полесна инфекција.
    Инаку, се лутам што сестрата не ми рекла задолжително да дојдам, и мислам дека секогаш лично треба да одиме да си ги видиме резултатите, а не како ова со мене, и веднаш типизација. Докторот рече дека потоа ќе правиме ПАП-тест и со двата резултата ќе видиме дали има нешто или не.
    Како и да е, вознемирена сум и исплашена.
     
  14. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    3.956
    Пол:
    Женски
    И на мене сестрата не ми рече да отидам, но јас пак закажав за да го прашам докторот за типизација, а и за оваа досадна кандида. Дали и колку се плаќа за неа, инаку не сум од Скопје. Според мене најдобро е со докторот да се разговара за резултатот, а не сестрата телефонски да ми го соопшти. :^)
     
  15. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    3.956
    Пол:
    Женски
    Многу жени немаат пофални зборови и за Мамавит, но јас ги пиев скоро цела бременост и немав проблеми.
    Сестра ми е бремена и ги пие Прегнакер од истата фирма од која се и овие ИмунАЦЕ, па нема проблем. Се е до организмот како поднесува некои состојки на апчињата. Досега испив 2 , денес и вчера, па немам проблем, а ако се појави не ги пијам. Сепак фала за советот. :)
     
  16. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    Мене за проверка на ХПВ во Ману, сега во петокот ми наплатија 150 денари, со сино картонче.
    Значи само треба да имаш упат од матичниот гинеколог и сино картонче. Мене брис докторот ми извади сабајлето во 8, и ми рече најдоцна до 3 цасот да го однесам.
    А проживатно не знма колку е, сум слуснала дека мозеби е 1.500 ден, ама не сум сигурна.
     
  17. medce

    medce Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите. Сакам да ве прашам дали некој има правено биопсија и дали е болно. Во јуни месец на пап тестот ми покажа цин1, кандида, уреаплазма и HPV VIRUS, но незнам колку беше ризичен. По 2 месеци бев во Систина и сето тоа го немаше, само цинот беше присутен. Ги примав вагиналетките гинекс-форте и во декември бев пак во Систина. Се беше ок, се додека не отидов кај нас во Штип на контрола и сега на брисевите ми покажа дека имам пак уреаплазма, цин1 и HPV вирусот кој беше високо ризичен, тип 51. Сега ми рекоа дека треба да ми прават биопсија и од тој резултат ќе зависело дали ќе го отстранат тој дел што е зафатен или ќе го остават уште некое време. Многу ми е страв и не знам дали воопшто да правам биопсија или да оставам се како што е, па можеби ке се повлече само од себе. Вака само лекови за имунитет, едни па други, па ова па она, ми здосади само апчиња да пијам. Ве молам за помош.

    Јас ги имам користено GINEKS FORTE и многу сум задоволна од нив. Се додека ги примав немав ни HPV, ни бактерии, освен цинот, а ми ги препорача доктор од Систина.
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Мора да работиш на имунитетот, само од себе нема да се повлече. Ти вирусот веќе го имаш, без разлика што си ги користела вагиналетите. ХПВ вирусот останува доживотно во организмот, само не смееш да му дозволиш да делува, а тоа ќе го направиш така што ќе си го зајакнуваш имунитетот. Не се само апчиња, има и лекови на природна база, вагитории и слично.
     
  19. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    3.956
    Пол:
    Женски
    Кој гинеколог ти е матичен, ако можам да знам? Мене ми е ДР. Органџиски и се двоумам дали да го сменам.. Инаку сум од Штип. Дали тебе ти наплаќаат за обичен гин. преглед, колку и колку плаќаш за втор Папа тест?
     
  20. Lizbet

    Lizbet Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    Jas ja imam primeno, navistina e ok vakcinata nema nikakvi nus pojavi. Koga cel svet ja praktikuva nemam namera da se zamaram so glupostite po internet. Mnogu e "prljav gradov" i sekoja pametna zenska treba da se zastiti dodeka moze :)

    [mod-kirilica:5scogccm][/mod-kirilica:5scogccm]