1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Извини што те тагирам а немам одговор на твоето прашање, ама баш тебе сакав да те прашам за изопринозин нешто зошто знаев дека го земаш. Колку долго треба да се зема? Пошто не ми беше препишан, туку го купив па го прашав гинекологот дали е океј, рече да, да си го пијам, ама не го прашав колку долго. Само една кутија или..? Денес ќе почнам.
     
  2. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    За ниско хпв 3 месеци , а за високоризичен 6 месеци по шема, 15 дена пиеш, 15 пауза и се така. Тоа му доаѓа месечно некаде скоро 2 кутии ( 2рата не цела ). Едно пакување има 50 таблети ( 3х2)
     
  3. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Епа јас сум со 2 високо ризични, значи 6 месеци, таман до првиот пап после ласеров... Фала ти многу, се надевам некој ќе ти го одговори твоето прашање :*
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MelaniaX

    MelaniaX Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2016
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    не ризикувај и прашај го матичниот. или провери во упатството. јас ги пиев 6 месеци а во тој период немав потреба од други лекарства.

    немам правено ласер но лани имав киретажа и добив менс на 40. ден. се шокирав бидејќи никогаш не ми касни. не знам дали беше од стрес но ете тоа ми се случи.
     
    Последна измена од модератор: 19 јануари 2018
  5. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Секако ги прекинав изопризонот бидејќи завршив со сумамед. Се слушнав со матичниот, рече не пречеле да ги пијам секако биле за имунитет, ама мене ми е страв дека многу се јаки и ќе почекам уште некој ден па ќе си ги продолжам. Фала ти
     
  6. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Имам хпв, т.е на пап тестовите до сега, ми се имаат појавувано клеточни промени кои асоцираат на хпв вирус. Но јас сум сигурна дека имам високоризичен тип на хпв, затоа што имам раничка на грлото на матката. Најмногу ме нервира тоа што се бориме за бебе, а со оваа главоболка не знам до каде ќе стасам. Некоја да сподели искуство со хпв а притоа да останала бремена и да си родила право и здраво бебе. Овој ден сум во хаос, разочарана 100%. Се изначитав на секакви искуства, ајде да слушнам некое позитивно.
     
  7. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Колку години имаш? Што вели гинекологот за раничката?
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Често читам на папот ви пишувало бенингни клеточни промени што асоцираат на хпв вирус.
    Тоа ви е заокружено на самиот пап дека имате хпв вирус?
     
  9. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    ^ Да така пишува на пап тестовите.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.554
    Допаѓања:
    151.191
    Тоа што ти е заокружено може и да немаш ХПВ За да бидеш сигурна ке правиш хпв типизација и ке знаеш точно кој вид го имаѓ дали е високо ризичен или ниско ризичен
    Јас имав раничка на грло на матка поодамна а немав хпв па немаше потреба од ласер со едни вагиналети ми се среди Беа7 вагиналети и коштаа околу 600 ден Спомни на гинекологот да ти даде вагиналети да пробате со нив
    И од коа ке поче да заздравува раничката и треба некој си подолг период за скроз да се покрие со ново ткиво Кај мене некои 2 години одеше сета таа процедура
    Не оставај така оди среди го овој проблем
    нема врска со забременување
     
    На Beatris му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.554
    Допаѓања:
    151.191
    така пишув а ама тоа дека под микроскоп им се изменети клетките и нив ги асоцирале на хпв ама не е тоа скроз точно за најтоцно да се знае е хпв типизација
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    А, ако не пишува?
     
  13. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Да да знам сум правела и типизација и се. Членката веќе кажа дека сигурно има високоризичен штом има раничка, па затоа не гледам смисла од типизација. Само трошок, се знае дека и за нискоризичен и за високоризчен терапијата ( подобрување на имунитетниот систем) е иста. Па затоа не гледам потреба од типизација.
    @buba4e89 ако не пишува значи немаш хпв. Сепак како што кажа Алиса погоре за најточно се прави ХПВ типизација. Може и да пишува дека имаш хпв а да немаш. И секако покрај ова испитување важно е и да те прегледа со колпоскоп да види дали има видливи измени.
     
  14. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.554
    Допаѓања:
    151.191
    Па бубаче и да пишува и да не пишува не е некоја сигурна информација
    За сигурно се праве хпв типизација и тогаш си на чисто имаш немаш
    некогаш и при некоја инфекција јака знаат тие клетки да се изменат а они на микроскопот не може да знаат од што е затоа после се прават дополнителни испитувања
     
  15. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.554
    Допаѓања:
    151.191
    Сигурно има високоризичен штом има раничка
    болдот ------Не не мора да значи дека штом има раничка има високоризичен , членката не напиша дали има правено хпв типизација и затоа јас и предложив да си направе за да знае со што се соочува а за раничката и препорачав д апредложе на др да и даде вагиналети не мора одма ласер
     
    На Beatris и HoneyBun им се допаѓа ова.
  16. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    26 години сум,за раничката ми има кажано гинекологот дека не треба да се третира никако.
     
  17. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Да тоа ми е заокружено, докторката во ремедика ми рече дека додека нема цин не е страшно и не ми препорача типизација, а матичниот ми предложи да направам за да знаеме дали има хпв и ако има кој тип е.
     
  18. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Најважното е да не се нервираш. Со стрес само си ја влошуваш ситуацијата. ХПВ не влијае на забременувањето, многу жени не ни знаат дека имаат ХПВ. Витамини и средства за зајакнување на имунитет само тоа може да ти помогне и за ХПВ и за раничката.
    Самиот твој организам треба да се избори со ова, затоа не се нервирај и само витамини и здрава храна. Јас пиев витамини со екстракт од ехинацеја и за 1 години ми го снема ХПВ-то од пап тестот. Биозин се викаат таблетите ама ги земав од БГ не знам дали овде ги има. Исто читам овде дека често се препишува и изопринозин.
     
    На Beatris му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.554
    Допаѓања:
    151.191
    Така и мојот бивши гинеколог две години ми викаше не треба ништо да се третира раничката
    По некое време го сменив па новата докторка ми даде вагиналети и ми ја среди
    Поарно е да се лече сеа одколку кога би направила цин
     
    На Beatris му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Денес ми земаа брис за типизација, јас само сакам бременост, а не вакви дополнителни грижи.

    Девојки фала ви, знам дека ќе ми помогнете вие најмногу.
     
    Последна измена од модератор: 30 јануари 2018