1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.633
    Допаѓања:
    152.312
    ај види прво шо ек покаже типизацијата
    па после третирајте ја раната
    ама ова сето нема врска со бременост
    за бременост бркај други испитувања ова хпв и раната не се проблем за забременување
     
    На Roli и Beatris им се допаѓа ова.
  2. Tictactoe

    Tictactoe Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2017
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Prethodno imav candida i E. Koli po terapijata rezultatite mi bea negativni i za dvete ginekologot mi napravi pap test cisto radi proverka posto skoro se omaziv i sakame bebe sega rezultatot od pap mi izleze HPV i Candida mi preporacuvaat tipizacija sakam da prasam kako odi procedurata!? Strav mi e
    fala odnapred

    Ti pomogna li imunocomplexsot dr Wolz i pokacuva li kilaza? Posto mi preporacaa da oslabnam pa da zabremeneam dodeka se macam da oslabnam mi go prepisaa sirupov poradi prisustvo na hpv...
     
    Последна измена од модератор: 14 февруари 2018
  3. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Не видов некоја голема промена од сирупот. Го пиев за имунитет како и доста други работи ама после ласерот пак имав и цин и хпв. На килажа не приметив да качувам од него. Сега последно ставав од тие тианде влошките па ќе видам на следна контрола како ќе бидат резултатите.
     
  4. Tictactoe

    Tictactoe Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2017
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Благодарам
    Тианде и јас помислив на таа варијанта но не сум ги користела а веке со месеци се влечам по доктори прво инфекција бактерија па сега и ХПВ. ке правам типизација па ке видиме. засега имам терапија. се надевам ке го споделиш искуството со влошките баш ме интересира ефектот... Ти посакувам се најдобро
     
    На chia и iloveyou29 им се допаѓа ова.
  5. Roli

    Roli Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2017
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Јас ги користев тиан де влошките ама немаше никаков ефект пап тестот повторно беше ист
     
    На Tictactoe му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Tictactoe

    Tictactoe Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2017
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истиот проблем сега ке правам типизација и страв ми е мене ми го кажаа истото дека е од слаб имунитет и ми дадоа сируп и вагиналети матичната ми рече дека хпв не смета на бременоста и дека можам да забременам но сепак страв ми е.
     
  7. Cuci33

    Cuci33 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Eve me i mene povtorno tuka vaka sega imav kondiloma koga ginekologot mi ja vide mi pravea biopsija i pokaza deka imam cin 1 i HPV ne pravev tipizacija sega koga dojdov pak vo MK pravev pap test cin nema ama HPV ima i samata neznam sto ne ispiv i bio bran i vloskite od tiande razni vitamini i sega pak imam HPV i sega dodeka sum vo MK ke pravam tipizacija vase mislenje ?
     
  8. Zlato22072005

    Zlato22072005 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Jas pravev ginekoloski pregled vaginalno i vika deka treba da oravam biopsija posto sumla deka imam HPV sto znaci ova strasno e kako se leci i dali 3 seksualno prenosliva te molam objansimi
     
  9. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Влошките ги користев пред да го правам пап тестот. И конечно после толку позитивни резултати, се е чисто немам ништо. Мислам дека имаа улога влошките, меѓу кои и сите други работи кои ги пиев.
     
    На Tictactoe му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Cuci33

    Cuci33 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Mene biopsija mi pravea za kondilomata a HPV mi pokaza na pap testot kaj mene se sumlja deka e od mnogu padnet imunitet utre odam za tipizacija pa ke videme sto i kako a i ke se konsultiram so doktorot pak da mi poobjasni poveke
     
    Последна измена од модератор: 21 март 2018
  11. MelaniaX

    MelaniaX Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2016
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Колку време ги користеше влошките? И дали во тој период користеше нешто друго на пр. некои таблети или сируп? Фала
     
  12. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Прв пат ги користам, 2-3недели пред да правам пап тест ставив 5 од тие 24 часовни што се. А во меѓувреме си пиев се што пиев и претходно. Е сеа незнам што точно помогна бидејќи пиев многу работи, ама треба подолг период за да се подигне имунитетот.
    Сега од влошките ќе земам превентивно ќе ставам, па ќе видиме како ќе биде.
     
  13. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.987
    Допаѓања:
    4.846
    Пол:
    Женски
    Јас треба да правам во петок типизација. Прашав на доктор и сама сум требала да ги однесам брисевите во државна на гинекологија.
    Каде се носат поточно знае некој и колку пари е отприлика???
     
  14. chia

    chia Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме користете кирилица
    Zdravo decki,mene pred nekoe vreme mi kazaa deka imam hpv pa pravev negde u feb.tipizacija mi iskoci tip53 i od togas sum pod stres sve mislam na najlosoto..pocnav da pijam vitamini spirulina cink nekoi vitamini od pecurki koi vikaat mnogu pomagale za hpv i pred nekoe vreme pocnav da gi koristam i uloskite na Tiande i se nadevam deka ke pomognat..ama samo hpv mi najdoa cin toa nisto e sega neznam dali na pap testot ako sum imala cin isto ke pokazelo kako i hpv ili na toa ne me testirale..ic nekako ne sum upatena a mnogu mi e strav,ako nekoj znae ve molam da mi objasni:)
     
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Сексуално пренослива е.
    Се лечи ама траен лек нема. Може да исчезне и веќе да не се активира.
    Внимавање на имунитетот, витамини,минерали. Кандидата да се исчисти. За кандида:Јогурт,кромид,морков,печурки. Избегнувај благо,леб и шеќери.
     
  16. chia

    chia Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    jas gi koristam vo momentov,ne gi zalev parite samo da se spasam od virusov..vo cet idam na kontrola pa ke vidime dali pomognale,ali kako sto citav ima dosta zadovolni pa ke vidime
     
  17. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Хпв типизација се прави 1 до 2 пати годишно. Почесто немаш потреба бидејќи му треба време да го снема.
     
    На chia му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.987
    Допаѓања:
    4.846
    Пол:
    Женски
    Што може да е предизвикувач на високо ризичен хпв?
    Имунитет, сексуално пренослив или што?
    Опасен е по здравје, има последици или не?
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    мене ми кажаа пад на имунитет пошто немав односи. и сеуште пијам апчиња за имунитет.
     
  20. kuklickata1

    kuklickata1 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2018
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    ме интересира дали има овде мајки со хпв и како го заштитуваат своето бебе случајно да не го заразат