1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Ilina1994

    Ilina1994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2015
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки да прашам пред 4 5 месеци бев на рутинска контрола на гинеколог и пап и брисот беа уредни, сега пред 2 недели ми се појави црвенило со ненормално чешање и отидов на гинеколог ми правеше пап тест и брис и ми најде габична инфекција и некоја бактерија заборавив и АСКУС..Ми спомна нешто хпв ова она и ме извади од памет.Ми даде терапија и ми зема брис типизација за во ману... До сега сум имала само еден партнер а и тој исто така...Дали е можно поради инфекцијата да се појавил аскус и како според папот може да тврди дека имам хпв...
     
  2. macovska

    macovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски

    Според папот може да се види дали имаш цин 1,2 или 3, а цинот настанува како последици на зараза со ХПВ вирусот. Хпв вирусот има три видови, ниско, средно и високо ризичен. По бројки одат кои се ниско кои средно а кои високо ризични. Изгуглај малку за Аскус сигурно има на нет нешто. Добро е што те пратил на типизација затоа што повеќето гинеколози не го прават тоа.

    АПЕЛ СО СИТЕ ДЕВОЈКИ КОИ ОТВАРААТ И ЈА ЧИТААТ ТЕМАТА, супер е ако правите пап тестови, но мн често ( што беше и кај мене случај) има грешно читање, ама максимално грешно.
    Добро е и еднаш годишно да правите ХПВ типизација, се прави во Скопје на клиника е сеа и за во ману нз еве членката таму пратила.
    ВЕРУВАЈТЕ ДЕКА Е ПРЕБИТНО КАКО РЕДОВНО ПАП ТАКА И ТИПИЗАЦИЈА, јас од нигде никаде од чист пап за неколку месеци сосема случано со цин 3 завршив, на никој не му е јасно како. Најверојатно грешно читан последен пап, а ја па за тоа сум луда, три пати годишно правам.
    Затоа коа идете за брис за пап нека ви земат и за типизација, на клиника не е повеќе од 350 денари.
    Да ми кажеше некој порано за ова ќе си скратев маките и операции, ама ајде во тоа нека е лошото, јас не знаев, Вие што читајте, верувајте благодарни ќе сте ми.
     
    На WildMk, LaSchtroumpfette, Annora и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Дали некој има користено вагиналети некакви (Бетадин или некои други) за ХПВ?
     
  4. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Jas kolku sto slusnav od drugarki kazaa deka ne gi ima momentalno vo aptekite. Inace jas gi koristev da tie gi preporacuvaat za Hpv.
     
  5. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Кои ги користеше? И дали ти помогнаа побрзо да се повлече вирусот/цинот?
     
  6. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
    Гинекс форте
     
  7. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Истото прашање го имам и за тебе :) Дали стварно помагаат за побрзо да се повлече? Јас имам 2 високоризични и цин1 (иако пред 7 месеци правев ласер за цин1, пак го имам). Also, каков е процесот на користење вагиналети? Никогаш не сум користела.. Тоа истекува од тебе наредното утро? Односи смее/не смее колку долго?
    Фала однапред и на двете за одговорите
     
  8. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
    Мене ми ги препорача гинеколог. Јас плус ги примив 2012 вакцините сите 3 против ХПВ. Имав ХПВ на пап, чиста ману типизација. 2016 родив здраво дете. Колпоскопија декември чиста. Ама редовно ги ставам и превентивно. Значи внатре се 10 тина. Секој месец ги купувам. Плус без Вит.Ц 2000мг во денот не сум.
    П.С. Ги земав ИмуноАСист од Зегин 12 видови на печурки, ама ги укинаа незнам зошто. Тоа беше врв за имунитет. Исто користам ПРЕВЕНТИВНО бетадине вагиналети и кантарион. Друго што и да те интересира прашај слободно.
    П.П.С. Истекува да ама ништо страшно стави влошка за сабајлето
     
  9. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508

    Se slozuvam i jas, istoto mi se sluci.. Ne se naslonuvajte samo na pap-test obavezno i kolposkopski pregled so HPV tipizacija.

    Ne uspeav za zal stignav do cin3 i morase konizacija. Sekako preventivno se dobri no moras imunitet da podignes i pomalku stres!


    Ke mozes da mi kazes vo MANU kako ide procedurata? Vednas po zemanjeto go nosis brisot ili ima termin? Mene mi kazaa 10rabotni dena i 550denari e cenata. Sakam da napravam kontrola, veke na GAK imam 2 pati praveno pa da se obidam i na drugo mesto.
     
    Последна измена од модератор: 24 јули 2018
  10. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
    Имаше ли некои симптоми за да се посомневаш во веродостојноста на ПАП тестовите?
     
  11. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Nemav, slucajno na pap cin1 imav cela godina pa blagodarenie Dr Goran Dimitrov me upati za biopsija i izleze cin3. Imav hpv tip16 pa istiot pravi kancerogeni promeni.. Dokolku imas cin1 i hpv sreden-nisko rizicen tip probaj so pojacuvanje imunitet,betadin vaginaleti, zastiten odnos i redovni kontroli na 3-4meseci.

    Inaku pravev pap test prvata godina na 3 razlicni mesta i definitivno isto pokazuvase.
     
    Последна измена од модератор: 24 јули 2018
  12. Bambarabumbara

    Bambarabumbara Нов член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Pred 7 god mi otkrija hpv tip 53 visoko rizicen no otkako go smeniv ginekologot koj znae kolku vreme sum go nosela virusot stom doslo do razjaduvanje na grloto na matkata i sum dobila cin 3 .a dolgo vreme kaj prviot ginekolog se kazuvsse deka e vo red neam nisto..no so deckoto pri odnos primetivme iscedok kako vodichka zakrvavena i pod hitno otidov da si go zemam kartonot od kaj toj doktor i otidov kaj drugiot koj sto primeti masovna promena i se utvrdi toa sto vi kazav.dodeka cekav naodi od pap test piev mnogu aloe vera i vit.B C i D plus selen site zemeni od FOREVER LIVING PRODACTS i dodeka dojde vreme za zimanje parce tkivo ..koga stignaa rezultatite pokaza CIN 1 znaci se namalilo ..i posle otidov na operacija laserski go izgorea.bev mirna se do denes koga rezultatite od PAP pokazaa prisustvo na HPV znaci posle 7 god.sega ostanuva da otidam za tipizacija..sto mislite kako mozese povtorno da se pojavi Hpv?
    Na brisevi pokaza Bakterija streptokoka vo vaginata ..dali e mozno da poradi taa bakterija pokaze HPV ILI ? :(

    Jas pisav kaj mene vo komentar ..procitaj.imav i ja istiot tip 53

    Zimajte aloe vera od forever living products i proizvodi od tamu na baza vitamini i minerali .jas pred 7 god uspeav da izlecam od cin 3 na cin 1 i go unistiv hpv 53
     
    Последна измена од модератор: 31 јули 2018
  13. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    4.811
    Пол:
    Женски
    @Bambarabumbara За жал HPV не можеш целосно да го отстраниш од организмот. Тоа е вирус. Ти си имала високоризичен пред 7 години, па со витамините што си ги земала (селен, алое вера и сл.) ти се зајакнал имунитетот и се намалиле присуството и ризичноста на вирусот. Сега можеби си под стрес или имаш послаб имунитет, па се покажало повторно присуство на HPV. Вирусот напаѓа кога имунитетот е ослабен.
    Инаку, бактериите во мокрача, брисеви и стрептококи немаат врска со тоа дали ПАП тестот ќе покаже присуство на HPV или не. За различни типови на тестови станува збор.
    Продолжи да внесуваш селен, можеш да земеш и вагиналети Гинекс форте, помалку стрес и нервози. Работи на имунитетот.
     
    На Bambarabumbara му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bambarabumbara

    Bambarabumbara Нов член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Blagodaram mnogu..inaku bev na more 13 dena ..ne osekam mnogu deka e padnat imunitet nese sekavam koga posleden pat sum bila prehladena no mozebi od pred toa koga sum imala bakterii clamidia i ureaplasma piev silni antibiotici pa mozebi i od niv padnal imunitet no sega se vrativ od more a brisevite se zeni pred skoro 1 mesec .ovie denovi ke pracam tipizacija pa ke vidime.
    A za streptokoka vo vaginata ima nesto da kazes kako sum ja dobila? :(
     
  15. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    4.811
    Пол:
    Женски
    @Bambarabumbara Јас искрено секоја година од на море се враќам настината. Сите се надеваме дека од солената вода нема ниеден вирус да не помине, ама за жал не е секогаш така. :)
    Стрептококата е бактерија која постои во сечие тело. Често се забележува во вагината, но не е сексуално пренослива болест. Доколку мислеше дека си заразена преку сексуален пат - не се грижи, не е тоа случај ниту пак ти можеш партнерот да го заразиш.
    Причини поради кои е можно да се појави бактеријата: земање антибиотици (како што и сама кажа), стрес, недоволен сон, консумирање поголеми количини алкохол, неуреден начин на исхрана или внесување премногу кисела храна, носење тесна облека во која телото не може да дише, секојдневна употреба на секојдневни влошки или зачестена употреба на тампони, бременост.

    Како што ти напишав и претходно, работи на зајакнување на имунитетот за организмот сам да ти се избори со бактеријата и вирусот. Внесувај лук, јогурт и пробиотици, чај од кантарион и чајно дрво (има и крема од чајно дрво низ аптеките, ја користев долго време), брусница (сок, чај, свежа), увин чај, чај од хибискус, витамин C, пиј барем 8 чаши вода на ден и промивај се со сода бикарбона од време на време.
     
    На Bambarabumbara му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bambarabumbara

    Bambarabumbara Нов член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу...ептен се распаметив кога ми ги кажаа резултатите..благодарам на сајтот фемина за оваа можност на разменување искуства и добивање информации за помош околу решавање на нашите здравствени проблеми :)
     
    На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bambarabumbara

    Bambarabumbara Нов член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Денес бев на гинеколог за терапија за стрептокока Б .и ми кажа дека е пренослива на партнерот .тоа е она демант на тоа што ми кажаа некои дека не е пренослива ..ми рече докторката нема бактерија што не е пренослива.
     
  18. Freya123

    Freya123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    234
    Здраво, треба да ми земат брис да се утврди дали имам хпв и ако воопшто имам, да се види кој тип е. Сакам приватно да одам за побрзо да добијам резултати, па ме интересира ако може да ми предложите каде и за колку време би ги добила? Мене гинекологот ми кажа дека они соработуваат со авицена, би ме чинело 3600 и би ги добила резултатите за две недели, ама видов дека не проверуваат за сите типови, туку само за определен број на ниско/високоризичен хпв. Не знам како идат овие работи ама не сакам да испадне дека не дај боже имам хпв и дека е некој вид што не го проверува авицена па пак да треба да давам пари за типизација. На клиника има слободен термин дури крај на септември, а искрено не ми се чека толку.
     
  19. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Во систина можеш, јас кај др.Тимчева правев све околу со хпв-то, и е многу добра и коректна докторка (ти кажувам ако не дај боже испадне да треба да бараш доктор за после). Иначе 3500 мислам дека е, и за неколку дена ги добив јас резултатите. Ти посакувам среќа да испадне се нормално
     
  20. dafe993

    dafe993 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    12.700
    Пол:
    Женски
    Женски јас со месеци веќе имам печење внатре во вагината.. Правевме брис излезе негативен. Ајде триста вагиналети, апчиња, па дури и против алергија пиев и ништо. После некое време ми се појавија кондиломи, ама пап тестот чист.. Вчера се јавив за резултатите од пап тестот што го правев пред еден месец,излезе дека имам Хпв.. Сега додека чекам за преглед може ли да ми кажете што следи понатаму? Какви други испитувања треба да се прават, што терапија се користи?