1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. TheGoldenPeach

    TheGoldenPeach Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    3.677
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека ти е од намален имунитет и дека немаш простор за паника. Истото се случи и кај мене, одма испаничив и направив типизација на која се покажа дека го немам вирусот. Сепак, ако сакаш да бидеш помирна можеш да си направиш и типизација, колку да не ти влезе во психа или можеш да си почекаш 3-4 месеци за нов ПАП како што ти рекле.
     
    На Panthera му/ѝ се допаѓа ова.
  2. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322
    Мојот гинеколог, ми даде само мене терапија да пијам, рече за маж ми немало потреба, вирусот не се задржувал кај мажите, тие биле само преносители, е сеа ме интересира кај вас каква била состојбата кога сте пиеле терапија, дали само ви и дали сте имале заштитени односи додека сте примале терапија, бидејки гинекологот и тоа ми рече не морало, можело и без заштита пошто сме во брак други партнери немаме.



    И мене такви ми беа ПАП тестовите, матичната ништо не ми кажуваше додека не отидов на приватно, за друг проблем па излезе и ХПВ дека имам и на колпоскопија раничка. Според мене напрај си ХПВ типизација да си начисто, зашто јас со години сум била така матичната ни да ми каже ни ништо, многу лошо постапи што сама си одлучила дека нема потреба типизација без да ми каже а излезе високо ризичен тип на хпв.

    Тие што сте од Штип, мој совет кај Рамбабова - НИКАКО.
     
    Последна измена од модератор: 13 март 2019
    На SpoiledBaby, no name5, Aschenputtel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. orchid35

    orchid35 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Вирусот ти веќе го имаш и е активен при пад на имунитетот, целосно да се излекува колку што се информирав не е можно, затоа препишуваат апчиња за имунитет со цел да се стави во мирување а со тоа да не прави промени на грлото на матката. Јас скоро година дена се борам со вирусот, сеуште го имам , пиев се и сешто, сега пијам Исоприносин , Шитаке, Бета глукан, Комбуха, ставам Ацидосал вагиналети па баш ќе те известам на следен пап дали сеуште ќе го имам вирусот, а имав и цин1 ама се повлече. И јас до сега немам родено и тоа ствара поголем притисок а стресот само води кон пад на имунитетот... Затоа не се нервирај за се има решение , опушти се и работи на имунитетот

    Во однос на партнерот не даваат терапија , но советот од мојот др. беше односи со кондом , се дури не планираш да останеш бремена.
     
    Последна измена од модератор: 13 март 2019
  4. one13

    one13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Дали се умира од ХПВ?
    Од скоро се соочувам со него и не ми се познати основните работи а паничам многу. Гинекологот ми кажа недоволно информации и сега сум исплашена и не знам што да правам. Како тоа не се лечи никогаш туку само мирува, зарем на секој пад на имунитетот јас ќе треба да се секирам? И гинеколот ми рече дека се пренесува и преку користење јавни тоалети, дали е вистина ова?
    Многу сум испаничена и не знам што понатаму сега откако дознав за ова а не сум информирана ни малку па ако може да ми ги објасните најбитните работи и што се треба да знам бидејќи јас не знам ништо.
     
  5. orchid35

    orchid35 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
  6. Zimone

    Zimone Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Зсраво девојки ...кога бев на преглед гинекологот ми кажа дека забележам неколку кондиломи околу отворот долу, ми рече да не се плашам и дека биле многу мали и не биле стасани за горење. Направивме пап тест, но наодот излезе примерен. Ве молам за помош што би можело да биди? Дали е ХПВ или некоја друга брадавичка во прашање... имала ли некоја до сега ваков случај?
     
    На Tekkyi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски

    Доколку има кондиломи значи дека е Хпв во прашање од низок степен
     
  8. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Мора да направиш понатамошни испитувања за да знаеш дали е ХПВ вирус или нешто друго, вака не можеме да знаеме. Најдобро е да направиш ХПВ типизација со што ќе дознаеш кој тип го имаш и дали воопшто го имаш вирусот.
     
    На Zimone му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    Имам едно прашање...некаде прочитав дека вакцината против хпв штити 100% од вирусот. Меѓутоа пред некое време забележав кондиломи на вагината а сум ваквинирана против хпв многу оддамна. Дали е можно кондиломите да се појаврни поради друг проблем?
     
  10. Zimone

    Zimone Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Вакцината штити но само од високоризичните ХПВ... кондиломите се ниско ризични... но провери се... еве и јас имам примено вакцина но ми се појавија кондиломи а пап тестот ми бил примерен... сега правам додатни испитувања да видам што е во прашање.
     
    На JProud му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Ниедна вакцина не заштитува 100%. Причина за појава на кондиломи е само ХПВ од низок степен. Направи типизација да бидеш сигурна што е.

    Гардасил вакцината штити од високоризичните типови 16 и 18, и од нискоризичните типови 6 и 11.
    Проверете која вакцина сте ја примиле.
     
    На Zimone му/ѝ се допаѓа ова.
  12. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    146
    Zdravo mene mi napravija pap vo Acibadem,i.mi.pokaza sledno:
    Screenshot_6.jpg

    Mn.sum isplasena...pijam c 1000,Coriolus -MRL ,zinc,selen,mg,ACE i Aloe vera zemav a vo meguvreme cekam rez.od HPV tipizacija.Mile panika sum,se olasam mn.
     
    Последна измена од модератор: 5 јуни 2019
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Нема од што да се плашиш, се лечи. Пиј ги лекарствата и тоа е.
     
    На gogimica му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mollami

    Mollami Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Prethodnoto leto imav karcinom na grlo na matka, pocetna faza, HPV 66 stepen ili vid kako i da e..sega sum super na tipizacijata pisav i prethodno vo druga tema deka imav samo gardnerella vaginalis nisto drugo ne e pronajdeno :D
     
    На midnight.flower му/ѝ се допаѓа ова.
  15. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    Здраво, ме интересира дали резултат од ХПВ типизација, правена во ГАК, може да се подигне во неработен ден (пр.сабота)?
     
  16. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Не.
     
  17. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Сакав да прашам на мајка ми и дијагностицира Хпв вирус и дадоа витамини но нема цин сакав да прашам дали ако има хпв вирус мора да има и Цин промени оти се изначитав ..
     
  18. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Не мора, чим нема цин значи дека вирусот сеуште не направил никакви промени во клетките и тоа е добро. Сега да го ојакне имунитетот треба и со тоа ќе работи организмот на потиснување на вирусот, да не биде активен и да не доведе до такви промени т.е. цин.
     
  19. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Да, во ред благодарам но сакав да прашам дали Хпв вирусот или цин промените влијаат на промени на меструалниот циклус на пр.оскудна менструација или многу кратка менструација мајка ми кога и дијагностицираа хпв вирус има промени во менструалниот циклус и затоа сакав да прашам ако си имала вакво искуство дали хпв или цин промени можат да влијаат на меструалниот циклус
     
  20. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Аа епа не ти беше тоа кажано во првиот пост. Не верувам, не би требало да влијае на циклусот (можеби стресот и го пореметил циклусот? или почеток на менопауза?), но немам точни информации за ова, па најдобро да си го праша она гинекологот.