1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Vgikii

    Vgikii Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    малку е глупо прашањето, ноо само преку сексуален однос може да се заразиш со Хпв или може и на друг некој начин ?
     
  2. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    И преку користење на иста крпа за капење со друг човек или носење фармерки, купачи што ги носел друг.... значи сè што е допрено со гениталиите на заразен човек, а потоа истото ги допре твоите гениталии. ХПВ вирусот живее во кожата, а кожата остава остатоци (мртви клетки и сл.) на се со што се допира. Така извор на зараза со вирусот може да биде и ВЦ-шолјата, меѓутоа најчесто се пренесува по сексуален пат.
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  3. foxx07

    foxx07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Pravenje tipizacija vo drzavna za kolku vreme bi bile gotovi rezultatite?
     
  4. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    За 10 дена на Микробиологија.
     
  5. Zimone

    Zimone Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Девојки ај препорачајте ми некој кој ги гори овие кондиломиве... почнаа кај мене да се шират. Примам терапија се ... имам високоризичен ХПВ со кондиломи .... сега освен долу почнаа и на вратот да ми се појавуваат... неможам да ги трпам.
     
  6. mary28

    mary28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site, na posledniot pap test mi pokaza kokidni bakterii I zaokruzeno Acs-h 2002 do nego Napisano, maticnata me upati na hpv tipizacija, kloposkpoja me preplasi... Dali imate vakvo iskustvo. I me interesira cin 1-2-3,dali se otkirva preku pap test zatoa sto ne mi bewe zaokruzeno nisto. Fala vi
     
  7. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Здраво. Ми отктија ХПВ и ЦИН 1.За типизација мисли докторката дека е рано, ми даде 3 месечна терапија па пак да го повторам тестот ..Совет ? 20191202_153637.jpg 20191202_153623.jpg
     
  8. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Доколку се види нешто на колпоскопијата, мој совет е да направиш и биопсија. Најверојатно и матичната ќе ти каже.
    Само без паника, се што е навреме детектирано, лесно се третира.
     
    На mary28 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    @Nade-sunrise Извини што се мешам .
    Дали самото присуство на Цин 1 значи дека ХПВ е високорозичен?
     
  10. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.559
    Пол:
    Женски
    Не, бидејќи присуството на Цин 1 може да биде предизвикано и од други фактори, не само од ХПВ вирус, што значи може воопшто да нема ХПВ вирус а да има Цин 1.
     
    На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    На сестра ми и открија исто како тебе и и дадоа да направи биопсија. За среќа на биопсијата беше негативен резулатот.
    Кај мене пред 2-3 год покажа папот дека имам цин1, ми дадоа имунокомплекс сируп zell oxygen immunokomplex Dr. Wolz. Го пиев три месеци и од тогаш наваму пап тестовите ми се негативни.
     
    На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Најчесто појавата на ЦИН-от се поврзува со ХПВ вирусот, односно присуството на високоризичниот ХПВ предизвикува појава на ЦИН. Но, има случаи каде што ЦИН1 може да е предизвикан од други фактори, на пример инфекции како уреоплазма, калмидија и сл.

    Не знам зашто докторката мисли дека е рано за ХПВ тест. Тестот може и одма да го направиш, затоа што ти во моментов не знаеш дека со сигурност имаш ХПВ, а ако го имаш не знаеш ни колку долго си го имала. А ПАП-от, сам по себе, не потврдува 100% дека имаш ХПВ. Направи си една типизација за да знаеш дали имаш воопшто ХПВ, а ако имаш да знаеш точно кој тип го носиш. Во меѓувреме работи на имунитетот. Направи и колпоскопија.

    Мојот ПАП лани беше позитивен со дијагноза ASCUS (немаше заокружено ХПВ). Докторката сепак реши да направиме ХПВ типизација за секој случај. Тестот испадна позитивен на три високоризични типови. Потоа направив и биопсија и резултатот беше ЦИН1.

    Затоа мој совет е да испитате се што може да се испита, да не оставате на случајност.
    Искрено некогаш и матичниве многу не се замараат, затоа замарајте ги вие и барајте дополнителни испитувања.
     
    На LadyC, Annora и Someday им се допаѓа ова.
  13. Nela1

    Nela1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    9
    Ve molam ako moze da spodeli nekoj iskustvo za Visokorizicen HPV 68 ? Dali pravevte (i dali mora) biopsija ili nekoj drug zafat. Ili tretiravte so vitaminska terapija podignuvanje na iminotet, vaginaleti, zdrava ishrana, fizicka aktivnost....?

    Kakva terapija vi dadoa?
     
    Последна измена од модератор: 9 декември 2019
  14. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    @Nela1 Doctor Wolz 3 meseci da piam,mikromior vaginotableti,i apcinata isoprinosine. :)
     
  15. Nela1

    Nela1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    9
    Eve i nesto plus vitaminska terapija za HPV
     

    Прикачени фајлови:

    На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Добри се бетадине, јас си ги користам за кандида кога имам во мал облик.
    Ова следете го. Треба да се дигне имунитетот.
     
  17. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Ве читам и ви се радувам што и со Др. Волц и со изопринозин ви се средило се, јас после тие пак имав цин 1, и сега за 2 недели на контрола после пиење бета глукан/шитаке/витамин Ц и користење гинекс форте вагиналети (и ко за беља, многу стресови имав последниве месеци и не очекувам нешто позитивно..). Аман веќе да се решам од цинот барем..
     
  18. mary28

    mary28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Bev na kloposkopski pregled mi kazaa se e vo red, mi zemaa bris za hpv tipizacija. I Sega imam mn prasalnici dali ako newto ne e vo red ke pokazese na kloposkpoja najprvo ili nema vrska edno so drugo.
     
  19. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    На колпоскопија се гледа дали има промени во клетките на грлото на матката т.е. дали има ЦИН. Во твојот случај немало, што е супер, ама не значи дека немаш хпв (туку само дека вирусот не предизвикал промени во твоите клетки). Типизацијата ќе ти полаже најсигурно дали и каков хпв имаш.
     
    На mary28 и Nade-sunrise им се допаѓа ова.
  20. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.206
    Допаѓања:
    93.573
    Каде правите типизација на ХПВ на државно?