1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. BadgalRiri997

    BadgalRiri997 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2019
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво, некој да не знае каде можам да се јавам за резултати од ХПВ типизација на ГАК?
     
  2. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.999
    Пол:
    Женски
    Jas go imav toj problem Mila I se resi so laser I posle toa Eve veke 6god nemam problem .toa e bezbolno I nema krvarenje
     
    На *malenavolena*87 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.953
    Допаѓања:
    18.061
    Девојки,породена сум пред 3 месеци.
    Последен пап правев 2 месеци пред да останам бремена, испратен на испитување во Систина, уреден.
    Во бременоста правев микробиолошки брисеви во 12,22 и 34та недела. Сите уредни.
    На прва контрола 6 недели по породување матичната ми зема пап.
    Папот испратен во државна болница за испитување.
    Стига резултат: кандида, гарднерела вагиналис (никогаш во живот не сум ја имала ниту знаев дека постои) ,ХПВ.
    Препорака хпв типизација.

    Докторката вика овие инфекции не се гледале со микробиолошки брисеви. Заради кандидата и гарднерелата било заокружено хпв не значи дека ќе го има,затоа да се направи типизација да се провери.

    Заради тоа што дојам не смеам да пијам таблети (така рече она) и ми препиша само вагиналети Малмирор.
    За сопругот не спомна ништо.
    А јас се сомневам во веродостојноста на резултатот.
    Чаре?
     
  4. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски

    Епа направи хпв типизација да видиш дали стварно е присутен вирусот или не, па потоа ќе бараш чаре. Не се пијат таблети или апчиња за хпв, така да и да го имаш ќе си земаш само витамини/имунотерапија за да си го ојачаш организмот и да го исчисти самиот тој вирусот.
     
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.953
    Допаѓања:
    18.061
    Знам дека со витамини се средува,го имав пред 10 год. Од тогаш на 6м правев пап не се појави, а баш ми е чудно што се појавува сега(ако е точно) после бременост,после еден тон испиени витамини.
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па затоа што се исчисти после породување и си го активирала со нешто. Мора да го подобриш имунитетот ама направи типизација за да видиш дали имаш Cin.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mary28

    mary28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Zenski zdravo, vaka sea ili mojot ginekolog ne razbira nisto ili jas, na pap testot mi bese zaokruzeno Acs-h i dok me prati na kloposkopija i hpv tilizacija, imav prethodno obajveno za ova, kloposkopija ok, hpv negativno.... Nosam rezultati mi veli mora da povtoerime pap test. Pap test kazuva ima nesto mora pak se prasuvam zosto me prakase na ispituvanja plus, kade sto ispadna se ok a sea mi veli pak pap test. SAMO mi pravi stresovi. VO drzavna mi objasnia deka acs-h e ima nesto ama neznam dali ima ibdeka so ova se potvrdilo deka se e vo red. Ve molam za iskustva
     
  8. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    А да си направеш биопсија?
     
  9. mary28

    mary28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Neznam zosto se pravi biopsija i vo koi slucaevi, nemozam da razberam ako hpv nema, cin nemase zaokruzeno na papot, kloposkopija ok, i dok ne znae da objasni. Sto bi se utvrdilo so biopsija?
     
  10. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Штом имаш asc-h на пап тестот треба да направиш биопсија и со тоа ќе си бидеш на чисто. Со биопсијата се земаат парченца од цервиксот и се испитуваат и тоа е најверодостоен начин да видеш има ли нешто или не
     
  11. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.474
    Пол:
    Машки
    Од каде може да се набави ХПВ вакцината?
     
  12. Saf

    Saf Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    1.608
    На хпв типизација испадна дека имам хпв а пап тестот излезе чист можно ли е да е лажен пап тестот или не секогаш покажува кога има хпв?
     
  13. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.953
    Допаѓања:
    18.061
    А каде беше на испитување папот?
     
  14. Saf

    Saf Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    1.608
    Не знам кај матичниот гинеколог бев ми зема материјал и после еден месец стигнаа резултати, немаше ништо на папот

    И гинекологот ми рече да сме направеле колпоскопија и биопсија а ако е потребно и уште еден пап на приватно
     
    Последна измена од модератор: 4 февруари 2020
  15. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.953
    Допаѓања:
    18.061
    Сигурно бил во државна болница,направи си уште еден на приватно пред да правиш биопсија
     
  16. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Пап тестовите според мојот гинеколог се 50% точни, што значи ако при типизацијата покажало дека имаш ХПВ вирус, тогаш дефинитивно имаш. Нема потреба од уште еден пап тест.
     
  17. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.953
    Допаѓања:
    18.061
    Дали за хпв типизација се плаќа 550 ден на гак?
     
  18. Saf

    Saf Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    1.608
    Да знам тоа, само мене ме плаши да не има нешто што не го покажува пап тестот, чим не покажал дека има хпв.
     
  19. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Мислиш нешто друго настрана од ХПВ вирус?
    Затоа се прави колпоскопија, која ако е уредна тогаш се е во ред и нема потреба од понатамошни испитувања. Ако твојот гинеколог се сомнева на нешто, тогаш те праќа на биопсија.
     
  20. Saf

    Saf Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    1.608
    Да бидејќи на првата колпоскопија имаше некој промени што докторот рече дека биле поради инфекцијата, а папот не покажа ништо затоа ми е чудно.