1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Па и не е така чудно, со оглед на тоа дека резултатот од пап тестот е 50% точен. Затоа се прават дополнителни испитувања за да се утврди за што се работи. После колпоскопијата гинекологот смета дека нема потреба од биопсија? Ако е така, мислам дека нема за што да се грижиш.
     
  2. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    494
    Пол:
    Женски
    колку чини хпв типизација? Денес ми кажа гинекологот дека со картонче е 1900 а на приватно 3800. Точно ли е ова? некако многу ми се чини
     
  3. Saf

    Saf Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    1.608
    Na mikrobiologija 350 den bese jas koga pravev
     
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.947
    Допаѓања:
    18.059
    Мене ми зема гинекологот 550 ден, рече толку се плаќало на клиника (плус 250 ми зема за курирот што го носи) ми рече оваа цена е за партиципација инаку било 5500.
    Може и да лаже,не знам
     
  5. Saf

    Saf Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    1.608
    Jas sama si gi nosev brisevite na klinika mi naplatija 350 i ginekologot otprilika tolku mi zema. Nema sansi da e tolku skapo
     
  6. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    494
    Пол:
    Женски
    Добро, каде можеме да дознаеме која е вистинската цена?
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TheGoldenPeach

    TheGoldenPeach Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    3.676
    Пол:
    Женски
    Јас праев во Ремедика минатата година и не се сеќавам точно но мислам дека платив негде 2800 денари. За на државно немам појма.
     
  8. irenask

    irenask Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    8
    Јас правев тест пред една недела на приватно е 5500 , а инаку е 10% од сумата односно 550 денари доколку брисот си го носите сами... Мене матичниот ми побара 2500ден . Секој матичен различно си бара :)
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    На минатиот пап пред 7 месеци резултатот ми беше бенигни промени, инфламација вклучува типична обнова. На тоа докторката ми кажа дека е во ред и немав терапија. Е сега бев пак на преглед, и она при земање на пап ми рече сме имале ли кај тебе сомневање за хпв порано, има како ресички на влезот на вагината.. Ме исплаши, викам не, освен инфламација немало ништо и рече ајде ќе го почекаме папот, може едноставно таква е самата вагина од внатре.
    Е сега дур чекам ме фаќа психа, па да ве прашам дали некоја има вакво искуство, што може да значат тие ресички..? Дали ова од претходно инфламација нешто е сериозно? Иако докторката ништо не ми препиша.
     
  10. Saf

    Saf Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    1.608
    Јас имав исти резултати на папот, направив типизација и хпв позитивна сум, докторот не ми препиша никаква терапија на своја рака земав некој витамини да го појачам имунитетот и после 1 месец резултатите се нормализираа. Така да не е ништо опасно, а во врска со ресичките не знам јас имав црвенило и чешање кога ми излегоа тие резултати.
     
  11. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Јас не правев типизација не ми пишуваше тоа на резултатот и не ми ни рече докторката, само контрола за 4-6 месеци...
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Побарај си сама
     
  13. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Овој резултат ми е од минатиот преглед ама докторката по смс ми пишува резултати и за тој ми имаше пишано дека е уреден. Јас сега кога пак бев на преглед во картонот го видов резултатот и баш ја прашав ми рече тоа не е ништо...
    Правев пак пап па ќе видиме ама сега ме замисливте, додека да стигне ќе ме јаде психа...
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Епа баш затоа
    Вака ќе си направиш и ќе бидеш раат.
     
  15. Saf

    Saf Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    1.608
    Па и мене не ми пишуваше на резултатот од пап тестот дека има хпв, а имам. Затоа подобро направи си да знаеш што е и како е.
     
  16. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Здраво пред 5г на папот ми покажа цин1 и хпв, пиев Zell Oxygen imunokomplex и правев напиток, со испиенава доза и два сирупа наредниот пап беше чист, направив уште 2-3пати на 6м и потоа докторката ми рече нс на 1година да правам ама јас од страв правам на 6м до сега се е ок

    Еве го и рецептот
    300гр свеж лист од алое вера се меле во машина за месо(оние металните, ако не во сецко) колку се постари листовите поарно(цело цвеќе си го изедов), се меша со 700дл црвено вино старо, 500гр кафе од цикорија(во билните аптеки има), 400гр мед со саќе и 400мл 90%алкохол или оној колку беше 75 од аптека. Ставате се во голема тегла од 3кг се чува на темно и ладно место но не во фрижидер се пие после 7дена
    Првите 5дена 3x1чајна лажичка 2-3ч пред јадење а потоа се пие 3x1лажица(супена) 1чпред јадење се додека има од напиток от.... Немав потреба да пијам повторно се надевам и вие
     
    На Zimone му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nadika

    Nadika Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Дали ако имам цин1 значи дека имам hpv
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да.
     
  19. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Како да?
    Не мора да значи. Цин не се појавува само како последица од хпв вирус.
     
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Епа јас така знам и така ми е кажано од доктор. Е сега ако ме лажеле мене те лажам и јас тебе.