1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Најчеста причина е хпв,а секако постојат и други причини
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Вака девојки.Имам хпв тип 16 и 58 и многу ме фати паника дека се високоризични.Почнав да пијам Шитаке,Витамин Е,Цинк,Витамин Ц,Фолна киселина и Алое вера.Наредна недела докторката ќе ми препише и Изопринозин.
    Имам прашање до вас што подолго време го имате вирусов.Дали би ми препорачале уште нешто? И дали откако ќе ги испијам овие ќе треба одма да продолжам со истите или треба малце пауза?
    Иначе правев и колпоскопија,во ред беше.
    Премногу сум испаничена,ми мавна на психа;(Било каков совет е добредојден.:(
     
  3. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Во иста ситуација сум, 2 високо ризични имам и све тоа пиев (освен алое вера), веќе 2 години опстојува цин1 и никако не ми се повлекува. Здрава храна, избегнувам стрес колку што можам, не пушам и не пијам, сите овие витамини и имунотерапија, па сеуште го имам. Други луѓе имам читано дека со изопринозин им се повлекло, значи зависи од организмот.

    Нема потреба од ништо повеќе да земаш од тоа што го наброја, и едноставно пробај да не го мислиш (верувај, знам дека тоа не е лесно). Мене веќе ми е смачено од тоа нонстоп мислење што и како, после последнава контрола се откажав, се помирив дека ќе си го имам ова и не можам да се замарам со давање 3-4000 денари секој месец на шитаке и компанија, па правам малце пауза.
     
    На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Офф ќе пробам колку можам да не го мислам ама многу ќе биде тешко сега на почеток,со тек на време ваљда ќе се навикнам и ќе го прифатам фактот дека цел живот ќе го имам..
    Најмногу ме плаши понатаму да не ми влијае на бременост.Прочитав дека не влијае ама сепак стравот постои..а не дај боже да доведе до понатамошна појава на рак..Знам дека сум хипохондрик ама едноставно таква сум,што да правам;(
     
  5. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Ooo воопшто да не се секираш за бременост, нема никакво влијание на тоа, баш дури бременоста знае да го исчисти вирусот/цинот. Мене докторката секој пат ме прашува дали имам дечко за да си затруднам и да го исчистам, ама јас пустата сингл :D Така да за тоа ич да не се грижиш, само ќе си пиеш витамини и ќе си тераш напред.
     
    На Aschenputtel и ana-sweet им се допаѓа ова.
  6. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Фалаа тиии,ме утеши малцее:inlove:
     
  7. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.128
    Допаѓања:
    951
    Пол:
    Женски
    Zdravo

    istiot problem go imam . Vekje 2ra godina. Pijam vitamini zdravo se hranam vezbam gledam da ne se nerviram. Ginekologot mi vika da ne se sekiram treba samo da go sledam. Ama ne sum sigurna sakam da vidam uste nekoe mislenje. Ne sum napravila biopsija dali treba za hov 16 i 58 ?

    Ve nolam za info. Falaa
     
  8. Saf

    Saf Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    1.608
    Биопсија треба само доколку има абнормална колпоскопија . Доколку имаш колпоскопија правено и докторот не ти кажал дека треба биопсија значи не треба да правиш.
     
  9. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.128
    Допаѓања:
    951
    Пол:
    Женски
     
  10. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Направи прво колпоскопија, тоа е исто како за пап тест само наместо брис да ти земе, околу грлото на матката те премачкува гинекологот за да види дали има промени во клетките. Ако има, се препорачува биопсија за најпрецизно да се утврди на што се должи таа промена. Ако немаш ништо, нема потреба од биопсија.

    Еве прочитај си кратко и убаво објаснето тука
     
    Последна измена: 28 март 2020
  11. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Здраво девојки! Ми стигнаа резултатите од хпв тестот и имам ХПВ16 високоризичен.Живеам во Германија и резултатите ми стигнаа по пошта ( ова е најнормално за тука). Пишува дека имам ПАП1 што значи нема клеточни промени и ХПВ 16 и да направам контрола за 6 месеци. Сакам да почнам да користам нешто за подобрување на имунитетот и доколку има некоја што живее тука да ми препорача што конкретно користи и од каде да порачам.
     
  12. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Пробај
     
    На Norah Jones и ana-sweet им се допаѓа ова.
  13. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Фала ти за рецептов:clap: Само да те прашам: каде можам да најдам свежи листови од алое? И малце ме збуни со алкохолов, на каков точно мислиш?
     
  14. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.125
    Пол:
    Женски
    Isto imav hpv visoko rizicenni goristev za imunitet GE132+ I plus prasok od cink
     
    На bambusce му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ladystardust

    ladystardust Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    6.827
    Пол:
    Женски
    Малку ми е чудно дека во Германија што има фантастично здравство не ти препорачале да правиш колпоскопија со ваков резултат, кај нас е тоа стандардна процедура кога ќе биде издвоен ХПВ 16 на типизација бидејќи се работи за најризичен тип. Не би сакала да те плашам, ама во мојот случај, од негативен пап, а позитивен ХПВ 16 и негативна колпоскопија (се беше чисто иако вирусот се покажа) за шест месеци дојдов до ЦИН 2 иако тие шест месеци правев се што можев да го исфрлам од организмот. За имунитет после операцијата пиев високи дози на витамин Ц, фолна киселина, витамин Е, коензим q10, цинк, селен, масло од пченични никулци, и можеби имаше уште нешто и јадев многу зеленчук, овошје, јатки.
     
    Последна измена: 28 мај 2020
  16. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Навистина незнам зошто не прават колпоскопија. Инаку баш сега го сменив претходниот доктор затоа што сестрата на двапати ми имаше грешка резулати кажано. Пред да останам бремена направив пап тест и ми рекоа дека нема ништо резултатите се добри.После 6 месеци (тогаш веќе бев бремена ) ми вика сестрата да направиме контролен пап тест затоа што нели на претходниот имаше ПАП 2. Јас останав цела во прашалници.За среќа контролниот тест беше со Пап1 резултат. Живеам во помал град и едно што нема којзнае колку гинеколози друго за термини се чека многу.Инаку никаде не е идеално па ни во Германија.
     
  17. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Алкохолот од аптека го купив, а алоето го имав веќе дома можеш да си купиш од цвеќара...
     

    Прикачени фајлови:

    На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Дали после тоа го отстрани ЦИН 2? И јас имам негативна колпоскопија и ХПВ 16 и 58, пијам изопринозин и овие витамини што ги имаш и ти пиено а за месец дена треба да правам нов ПАП и колпоскопија. Страв ме фати сега...
     
  19. ladystardust

    ladystardust Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    6.827
    Пол:
    Женски
    Го отстранив, на ГАК правев интервенција. Со ЦИН 2, а ХПВ 16 не се чека :) Од тогаш фала богу сите папови ми се чисти, скоро 5 години поминаа, а ПАП правам на 6-8 месеци. Иначе вака одеше: после ПАП резултатот ЦИН2 ми правеа биопсија и ЕCC, кои го потврдија наодот на папот. Чекав да добијам, и после тоа одма следниот циклус ми правеа интервенција. Мој совет до сите - доколку имате ХПВ 16, а не сте правеле колпоскопија, побарајте му на матичниот да ви ја направи. Не е воопшто болно, исто е како земање брис, само подолго време трае, 10-15 мин. Докторот гледа со колпоскоп и доколку има промени, ќе се забележат одма.
     
    На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  20. maja65

    maja65 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Како настанува ХПВ вирусот? Дали ако имате значи дека ви го пренел партнерот?