1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    За што и да ти треба слободно пиши. Знам во кој шок бев јас првиот пат кога ПАП-от излезе дека не ми е во ред :)
     
    На i13dk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    За тие што имате ХПВ, би ви предложила да пробате од чајот на билна аптека Стојанови што е за ХПВ. Јас имав ХПВ и матичната баш ми спомна за чајот, велеше земи го,помага. А во меѓувреме чекав за да одам на типизација. Го земав чајот но имаше одвратен вкус и не можев да го пијам. Најпосле закажавме за типизација, (упатот ми беше за 5 дена) и јас од страв земав да пијам од чајот и после тие 5 дена отидов на типизација. Се изненадив кога резултатите излегоа чисти. Мене тој чај ми помогна многу, и тоа за само 5 дена.. Пробајте, нема што да изгубите. :)
     
  3. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Ништо на светов нема излечено ХПВ за 5 дена :)
    Претпоставувам дека на ПАП-от покажало клеточни промени што асоцираат на вирусни инфекции. ПАП-от покажува само сомневање за хпв, а не и дека со сигурност го има. Само типизација може да потврди дали навистина има.
    Во твојов случај, воопшто си немала ХПВ.
     
    На candy.cane и јolene им се допаѓа ова.
  4. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Здраво, ве молам за одговор, не ми е јасно нешто во врска со резултатите од ПАП тестот. Заокружено ми е дека има Клеточни промени што асоцираат на вирусни инфекции -ХПВ, а подолу во точката Епителни клеточни абнормалности, немам заокружено ништо. Дали тоа значи дека кога ќе правам типизација на ХПВ, допрва ќе се испитуват тие Епителни клеточни абнормалности (CIN 1,CIN2,CIN3).....Или типизацијата на ХПВ е сосема друго од ЦИН......
    Дали доколку имам ЦИН ќе беше тоа видено на ПАП тестот?
    Несум многу најасно,па молам за одговор додека се видам со гинекологот.
     
    Последна измена: 19 јуни 2020
  5. Layla24

    Layla24 Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво, ми треба совет за Цин 3 со високо ризичен хпв. Оваа недела чекам да направам Лееп процедура .. дали некој претходно имал искуство со сличен случај? Се плашам дека и после процедурата цин 3 може да се врати. Сега за сега немам некакви витамини препишани од мојот гинеколог. Исто така некој совет како можам да го зацврстам имунитетот?
     
  6. ladystardust

    ladystardust Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    6.827
    Пол:
    Женски
    Ако папот не ти покажува некој вид на ЦИН (клеточни промени на грлото на матката), значи дека е чист, ама сепак постои сомневање за постоење на вирусот и затоа е заокружено клеточни промени што асоцираат на ХПВ. Сега следно треба да се направи типизација и доколку типизацијата покаже некој високоризичен тип како 16 или 18, тогаш следно е колпоскопија. ЦИНот е промената која ја предизвикува вирусот, типизацијата е метода преку која се определува типот на вирусот кој може ама и не мора да направи промени. Клеточни промени што асоцираат на ХПЦ не значи по автоматизам дека имаш некаков тип на ХПВ, многу често се јавува таков резултат, а типизацијата после да е негативна, така што не се секирај, направи го тестот и ќе знае твојот доктор што понатаму да ти препорача.
     
    На Nade-sunrise и sunmoonstars им се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Како само ти да си имала искуство а друг не може ништо да каже. Еве јас Хпв без цин не сум имала добри 3 години.
     
  8. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    ХПВ без ЦИН може и 10 години да имаш, а може и никогаш да не добиеш ЦИН. Може и периодично да имаш ЦИН па да немаш. Може и спонтано да се повлече ХПВ-то и никогаш повеќе да го немаш.
    Ама дека ХПВ за 5 дена може да се излечи, во никој случај :)
     
    Последна измена: 23 јуни 2020
    На Suhan и ladystardust им се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    ХПВ не се повлекува,еднаш фатиш и тоа е. Сем ако не го активираш.
     
  10. Fidorija

    Fidorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    а помеѓу хпв и хив што е разликата?
     
  11. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Да, еднаш го фаќаш и тоа е тоа. Но имуниот систем ако развие одбрана против него ќе го "деактивира", повеќе нема да се покаже на типизација и нема да има влијание. Тоа значи повлекување.

    Едит: Бидејќи еве ти имаш искуство, молим те сподели кој ти кажа дека симптом за ХПВ е кога "ти мириса додека уринираш", многу ме интересира.

    @Fidorija мислам дека не е тешко да пребараш на Google и да прочиташ. Линк за хпв и предходната недела ти пратив.
     
    Последна измена: 23 јуни 2020
    На ladystardust му/ѝ се допаѓа ова.
  12. worldtraveler

    worldtraveler Активен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Да ве прашам дали на вас или на некоја што ја познавате и се има случено да добие погрешен резултат за ХПВ типизација на Институт за микробиологија? Фала ви

    Jas sum nov clen i sega go citam tvojot post. Se nadevam se smiri do sega. Inaku mene biobran mnogu mi pomogna. Se pijat po 4 na den, minimum 3 meseci. Isto taka i ace +selen na dr Woltz se mnogu dobri. Izbegnuvaj blago, posebno sladoled i vo idnina, ne samo sega bidejki znaes virusot moze da se vrati.
     
    Последна измена од модератор: 5 јули 2020
    На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Треба кај и да е да направам ПАП за да проверам дали е смирен. Каде можам да најдам биобран и по која цена?:)
     
  14. Elizabeta_88_Eli

    Elizabeta_88_Eli Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво жени, девојки,
    Гледам темава за ХПВ е ултра обемна па сакав да споделам и прашам.
    Најдени ми се 3 типови (2 високоризични и 1 ниско) ХПВ 18, 13, 58. Папот има заокружени само Инфламација, не и ХПВ ниту ЦИН.
    Препорака од гинеколог: Биопсија.
    Имам и раничка на грлото на матката која ми кажаа дека не се третира освен со кантарион вагиналети. Видена е на колпоскопија. На колпоскопијата не е најдено ништо освен раничката (ectopio papillaria).
    Дали некоја имала слично искуство и дали прифатила биопсија со само една ХПВ типизација?
    Симптоми немам. Типизацијата е направена рандом на мое инсиситирање, без предходни никакви индикации.
     
  15. worldtraveler

    worldtraveler Активен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Биобран има во Виола по цена од 2,900 денари. Ќе ти требаат две кутии за еден месец. Моја препорака е откако ќе го направиш пап тестот сега скоро (дај боже се да е во ред) продолжи со истиот начин на исхрана и земај ги витамините а,ц,е + селен исто како додека си сега под терапија бидејќи знае брзо да се врати вирусот. Со среќа Ana Sweet :)

    Здраво. Јас прифатив биопсија после првата типизација кога ми беше детектиран вирусот и не е тоа ништо болно, пожелно е за да знаеш до каде зел замав вирусот, дали воопшто има промени на матката (ЦИН 1,2 или 3). Колпоскопија не правев и среќа немаше промени кај мене.
     
    Последна измена од модератор: 5 јули 2020
    На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    494
    Пол:
    Женски
    после години битка со хпв и цинот гордо изјавувам дека од тоа зло нема ни трага ни глас. Се излечив луѓе за 2 месеци. Мајка ми ми направи домашен лек од чувар куќа мед и лимон.... Јес!!!
     
    На Lolita7, Dodo1, Zimone и 5 други им се допаѓа ова.
  17. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Каде можам да направам конизација а да не е прескапо а да е добро?... :(
     
  18. Layla24

    Layla24 Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски

    Баш ми е мило. А цинот беше 1, 2 или 3? Овој домашен лек во ден по едно лажиче или како? Фалаа
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Не знам колку ти е итно, ако можеш да почекаш да почнат на ГАК, кај Горан Димитров да идеш.

    За приватниве не знам со цени како е, најубаво да прашаш телефонски да ти кажат точно, ама дека е ефтино не верувам.
    Јас само за биопсија и ецц платив 14.000 во Систина.

    Класична конизација или LLETZ треба да правиш? Која ти е дијагнозата?
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Колку чинеше во Систина? Дали болеше?
    Цин 2 :(