1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Bojana*

    Bojana* Нов член

    Се зачлени на:
    28 декември 2021
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дечки здраво,мене ме интересира партнерот како ќе се провери после 4 5 месеци од терапијата? Има ли земање брис за машко за хпв типизација?
     
  2. Zumbulche

    Zumbulche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.343
    Пол:
    Женски
    Има, ние правевме во Жан Митрев.
     
    На Bojana* му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bojana*

    Bojana* Нов член

    Се зачлени на:
    28 декември 2021
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, ќе се распрашаме ☺️
     
    На Zumbulche му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bojana*

    Bojana* Нов член

    Се зачлени на:
    28 декември 2021
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дечки, а какво искуство имате со терапијата? Мене ми се лоши од толку витамини и храна.Иако ги пијам на два пати чувствувам како да се дујам само. Правевте ли некоја шема на пиење? Може и некој да ми пише во порака што поминал низ ова, мене ми е скроз катастрофално. Поздрав
     
  5. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    3.723
    Пол:
    Женски
    Девојки дали некоја има искуство со терапија со флуороурацил крема која ја нанесува гинеколог ?

    И каде можам да го купам Алое вера на Форревер Ливинг ?
     
  6. Inna123

    Inna123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Здраво,

    Бидејќи долго време го читам форумот откако ми беше пронајден високоризичен хпв 39 и нискоризичен хпв 42, одлучив да го споделам моето искуство со лекарства после 6 месеци и се надевам дека и јас ќе помогнам на некоја пациентка :)

    Уште од моментот кога ми беа откриени вирусите, веднаш почнав со терапија Изопринозин 3х2 два циклуци од 15 дена па 15 дена пауза и еден циклус 3х2 од 29 дена. Истовремено во период од март - јуни употребував и Papilocare вагинални канули кои ги има во аптеките Betty.

    Исхраната ја променив тотално, односно секој ден ми започнува со здраво смути од замрзнати овошја, околу 600 грама шише, а потоа продолжувам со здрава исхрана од типот на сирова храна, салати, без млечни производи и без пржена храна.

    Резултатите ги зедов денес, пронајден е само нискоризичен ХПВ42, додека високоризичниот 39 не е детектиран.

    За 6 месеци планирам повторно да правам контрола, па се надевам на целосно исчистување.
     
    На Zumbulche му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nina007

    Nina007 Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Каде правиш котроли?
     
  8. Inna123

    Inna123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    На ГАК
     
  9. pozitivna1

    pozitivna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Ima vo Plodnost Bitola.
     
  10. VSD

    VSD Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2022
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    При редовни кинтроли на гиниколог на секои 6 месеци со чист пап тест, без бактерии и инфекции и сл. на последниот испадна цин 2, ми направија типизација 39.сега ме праќаат на биопсија и киретажа. Дали ова значи и операцијаи колку е ова опасно
     
  11. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи операција, прво биопсијата да покаже дали е стварно цин 2. И да е цин 2, прво мислам ласер и имунотерапија дека ќе препорачаат него конизација. Мене првиот пат ПАП тест ми покажа цин 3, но биопсијата покажа цин 1, така да чекор по чекор.
     
  12. VSD

    VSD Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2022
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Значи се зависи од бопсијата, дали ти правеа колпоскопија, пред биопсија и киретажа? И каде ја правеше биопсијата. Ти благодарам од ❤️ на одговорот малку ме утеши.
     
  13. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Да, колпоскопија ми правеа прво ама сепак биопсија е попрецизна од тие две работи. Правев во Систина бидејќи таму отидов на гинеколог за второ мислење откако ми кажаа цин 3, но можеби другите членки (или во темата веќе има спомнато) може да предложат поефтино, а добро место за биопсија.
     
  14. VSD

    VSD Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2022
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Јас одбрав место, се плашам да ризикувам по препорака на гиникологот ќе одам во Плодност.Дали пртходно имаше било каков проблем. Јас не. Од чисти анализи на секои 6 месеци редовно сега ова цин 2 наеднаш.Неможам да се изначудам и ми е шок.
     
  15. Makedonka95

    Makedonka95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2022
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Биопсија е најверодостојна во овој случај, многу пати паповите се грешни или покажуваат полоши резултати. И да дојде до конизација ја прават со летз метода или ласер и не е толку страшно.. јас многу полошо поминав но за жал мораше конизација и тоа класична.
     
  16. VSD

    VSD Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2022
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ти Благодарам.
     
  17. VSD

    VSD Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2022
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Направив биопсија и киретажа, бидејќи имаш искуство, колкав е временскиот период на опоравување заздравување на раните, колку време тррба да се исчувам од се. Бидејќи ниту матичниот, ниту специјалистот не ми кажаа ништо. Само од утре нормално функционирај.
     
  18. Makedonka95

    Makedonka95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2022
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Добро една мака помалку, да имаш чисти папови во иднина. Инаку најнормално се функционира само од односи се пазев 3 4 недели..
     
  19. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.852
    Пол:
    Женски
    Каде ја правеше типизацијата и колку чинеше :)
     
  20. VSD

    VSD Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2022
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Платив 3500 денари преку мојата матична Надица од Кавадарци за да се изработи анализа во Хистолаб Скопје. Но добив резултати од Рамус Скопје.
     
    На No Makeup му/ѝ се допаѓа ова.