1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

INKTOBER'19

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од theowndemon, 30 септември 2019.

 1. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.654
  Допаѓања:
  156.075
  Пол:
  Женски
  Првично ја отворам темата сега за поќе луѓе да ја видат. Инктобер е интересен со друштво. Зборовите се објавени уште од први Септември, ама неќев тогаш да ја отворам тема зошто учам од стари грешки. Лани ја отворив недела порано и не седеше во нови теми зошто стана активна недела покасно и не беше видена од многу луѓе.

  Инктобер уствари е глобален настан каде во текот на Октомври се црта ( со мастило, стило, туш) на одредени зборови. Има по еден збор на ден и сте слободни да го интерпретирате зборот на свој начин. И тоа е уствари како Инктобер ја добива убавината зошто разлика во интерпретацијата гледам меѓу мене и другарка ми шо во карактер сме како едно исто јаже свиткано во топче.

  Зборовите се објавени уште од Септември, од страна на креаторот.

  Овие со официјални правила, како треба да ги објавуваме цртежите секој ден со хаштаг, ама тука нема потреба од ознаки.

  1537715525733_InstaSave.jpg
  Простете шо сликата со правила е од 2018 ама пуста мрза за да најдам од годинава. Ама правилата се исти така да...

  Следно, има три начини на кои можи да учествувате во Инктобер:
  • Објавувате цртеж секој ден према дадениот збор
  • Половичен маратон е кога цртате секој втор ден
  • И 5К е кога цртате и објавувате на крај на неделата.
  Зборовите:
  2019promptlist (1).png

  Мал мајтап, како голем дел учествуваат во Инктобер:
  EDjJeTCW4AAOuIF (1).jpg
  @SStasia оваа слика ја смета за личен shade кон неа, и ова ти е покана да дојдиш да не ти пишам приватно. Посекако ќе учествуваш.

  За да учествуваш во Инктобер не мора да си цртач ни во слободно време. Доволно е да сакаш да се дружиш и зато се надевам дека голем дел од вас ќе се нафатат, надеж последна умира. :')

  Цел на темата: еден цртеж на ден, каде темата е одреден збор. Цртежот треба да биди завршен со мастило (стило, туш), ама основата можи комотно да е со молив, кој после нели се покрива со стило.

  Апсолутно сите сте добредојдени и се надевам ќе се појавите во поголем број утре!

  Предлог: можите да ја ставите темата на надгледување и кога некој ќе објави цртеж да се потсетите дека Инктобер уствари е активиран.

  Линк до ланската тема.
   
  На Feather, Brinetka, Purplelilac и 18 други им се допаѓа ова.
 2. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.808
  Допаѓања:
  10.923
  Пол:
  Женски
  Интересноо ќе учествувам и јас :D
   
  На SStasia и theowndemon им се допаѓа ова.
 3. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.654
  Допаѓања:
  156.075
  Пол:
  Женски
  Одлично!

  Јас сега одам на шопинг по тетратка. Овај ми е трет Инктобер до сега и секогаш купвам блокчиња со 30 лисја ама сега се думам да купам тефтер и уште неколку години да ми се внатре, да е средено, се на едно место. Ама на крај ако пак се вратам дома со блокче - то е. :D

  Едит
  Совет:
  немојте да земате големи блокови и лисја за цртање зошто се црта секој ден и нема да имате време да се посветите на целиот лист.
   
  На SStasia, cresa-jagoda и piksooki им се допаѓа ова.
 4. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.690
  Допаѓања:
  52.961
  Пол:
  Женски
  Сакам да учествувам. :D
  Одам после да си купам тетратка (ако не ја најдам таа од лани каде што цртав за инктобер) и туш или црно пенкало. :D
   
  На Purplelilac, cresa-jagoda, piksooki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.654
  Допаѓања:
  156.075
  Пол:
  Женски
  Со туш мислам ќе ти се смачи секој ден да вадиш и да пазиш да не истуриш, ама гелни стила се д шит.
  Е са поскапи се, најефтино кое сум нашла било 30ден или 40 шо е многу ефтино према други шо имам земано, ама пак вредат скроз.

  Ова се моите за почеток, како ќе ги трошам ќе ги заменвам:
  IMG_20190930_163723.jpg
   
  На SStasia, cresa-jagoda, LittleChili и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  11.403
  Пол:
  Женски
  И јас исто ќе учествувам, само нема да бидам од тие за секој ден. :lol:
   
  На Purplelilac и theowndemon им се допаѓа ова.
 7. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.654
  Допаѓања:
  156.075
  Пол:
  Женски
  Како ти одговара - така! Макар и со слика, доволно е. :inlove:
   
  На Blue.Sky му/ѝ се допаѓа ова.
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.188
  Рапитографи имаш бе :inlove:
  Ќе си купам и јас сеа!
  Користев порано
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 9. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.654
  Допаѓања:
  156.075
  Пол:
  Женски
  Да земиш и прв ден денес RING. Јас сега си ги почнувам така да ќе потрај ... :')
   
  На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
 10. art_la_mila

  art_la_mila Активен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2019
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  399
  Пол:
  Женски
  И јас се приклучувам на Инктобер оваа година, веќе 2 години учествувам. Истиве цртежи ќе ги споделувам на мојот инстаграм @art_la_mila https://www.instagram.com/art_la_mila/
  Еве го мојот цртеж за денешниот prompt - Ring
  DAY_1_Ring_IMG_20191001_135625_662.jpg
   
  На Feather, LivingGlam, Elenpelen и 34 други им се допаѓа ова.
 11. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Јас и уметност никако не сме за во исто мислење, ама едвај чекам на сите инктобер цртежите да ви ги видам.
   
  На Juicy, Srckata28, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 12. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.654
  Допаѓања:
  156.075
  Пол:
  Женски
  PhotoEditor_20191001_160344233.jpg PhotoEditor_20191001_160419231.jpg PhotoEditor_20191001_160459147.jpg
   
  На Elenpelen, Brinetka, Lolipop23 и 28 други им се допаѓа ова.
 13. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.682
  Допаѓања:
  46.941
  Same shit сесре xD *те тапкам по рамо

  Ние сме за во публиката. Нели и за таму треба некој :rofl:
   
  На candy.cane, Purplelilac, Little Star 12 и 5 други им се допаѓа ова.
 14. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.690
  Допаѓања:
  52.961
  Пол:
  Женски
  IMG_20191001_172022851~3.jpg
  Се мислев дали да го прикачам. Катастрофа е знам. Ми препиша едното пенкало што си го најдов од лани и ми направи несакани линии. Башка немам молив фатено да цртам од лани ова време.
  Утре ќе си купам друго ново пенкало и се надевам поубаво ќе испадни од ова денеска. :)
   
  На Elenpelen, Brinetka, Lolipop23 и 20 други им се допаѓа ова.
 15. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.808
  Допаѓања:
  10.923
  Пол:
  Женски
  20191001_182202.jpg Ајде прво па грдо.:rofl:Ќе се потрудам повеќе:$:lol:(Аларм)
   
  На Elenpelen, Brinetka, Lolipop23 и 20 други им се допаѓа ова.
 16. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  3.331
  Допаѓања:
  20.878
  Пол:
  Женски
  Многу завидувам на сите што знаете да цртате и ми е криво што го немам тој талент а пак сакам да учествувам (цртам stickman за човек..).

  Дали смее да се гледа слика некоја од интернет и да проба да се нацрта нешто слично на тоа или мора да е лична инспирација? Мислам дека доколку гледам некој цртеж ќе можам колку толку да направам да личи на нешто, ама верувам дека не е дозволено такво нешто и разбирливо е :rofl:.
  Ако ништо друго, тука сум да пуштам лиги на секој цртеж.
   
  На Srckata28, simonna.a, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.654
  Допаѓања:
  156.075
  Пол:
  Женски
  Апсолутно. Гледај, се ова е за забава, нема ништо против то да гледаш и да нацрташ нешто. Дали гледаш од друг цртеж или од жив модел - независно.

  Јас лично можам да цртам само мандалас, се друго гледам, најчесто спојвам поќе работи во едно ама колку да имам модел зошто сама не можам.

  Џејк Паркер, креаторот, го направи Инктобер и за забава ама и за било кој цртач да се подобри зошто да, талент е многу мал процент, се друго е вежбање. 30/1 ден прај многу разлика во то шо можиме да напрајме. Така да ако сакаш ич не се срами и не се плаши, стикмен- стикмен, гледано- гледано. Прво ќе бидиш ти среќна, следно со то шо ќе се обидиш ќе научиш нешто ново.

  И најважно, ќе се дружиме. :hug:
   
  На Elenpelen, art_la_mila, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 18. kockichka

  kockichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2014
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  2.758
  Пол:
  Женски
  IMG_20191001_194745.jpg
   
  На Elenpelen, Brinetka, Lolipop23 и 16 други им се допаѓа ова.
 19. Sweetlove_0312

  Sweetlove_0312 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2017
  Пораки:
  1.599
  Допаѓања:
  13.072
  Пол:
  Женски
  јас малку покасно ја видов темава и сакам да учествувам, имам такви слични цртежи цртано во една тетратка што ми е посебно за цртање во слободно време. Ама од утре ќе почнам дека треба да купам такво мастилно пенкало.
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 20. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.654
  Допаѓања:
  156.075
  Пол:
  Женски
  Те чекаме!
  И со обично стило можиш, битно мастило да е. Ама во свое време, те чекаме!
   
  На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.