1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kérastase

Дискусија во 'Коса' започната од koritsaki, 25 ноември 2018.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.665
    Пол:
    Женски
    Забележав дека неколку пати на форумов се спомнуваат производите на Kerastase , па ете и една тема за нив :) Станува збор за француски high-end производи за нега на коса , шампони , регенератори , маски , масла , заштитувачи од топлина, ампули за против опаѓање на косата итн.

    Нивните линии на производи се следните:
    -Aura Botanica
    -Chronologiste
    -Densifique
    -Discipline
    -Elixir Ultime
    -Nutritive
    -Reflection
    -Résistance
    -Spécifique
    -Styling
    -Volumifique
    -Soleil


    Дали имате користено некоја нивна линија на производи? Како сте задоволни?

    Прв пат ги пробав шампонот и регенераторот од линијата Aura botanica - единствената линија на Kerastase со природни состојки. Многу ми се допаѓаше регенераторот, од шампонот не бев воодушевена - јас користам шампони за повеќе волумен на косата , мирисот е прекрасен , регенераторот поготово ја правеше косата како свила.Косата ми сјаеше од него. Општо овие производи од оваа линија се повеќе наменети за нормална до сува коса.
    [​IMG]

    Го имам пробано лосионот за заштита од топлина L'Incroyable Blowdry , одлично си ја врши работата , немав воопшто расцветани врвови и косата ми беше мека. Го нанесував на мокра коса и потоа се сушев со фен. Штити до 230 степени. Неделава ќе гледам пак да го земам.

    [​IMG]

    Минатата недела бев на фризер (намерно одбрав фризерница што соработуваат со Керастас и користат и нивни производи) правев терапија за згуснување на косата и волумен (линиите Densifique и Volumifique) - тоа се едни ампули кои се нанесуваат на мокра коса со масаша на темето и косата , 10 минути се чека и се измива косата со шампон. Резултатот беше феноменален , намерно ја одбрав таа линија зошто косата ми е ретка и во последно време многу ми опаѓа.

    [​IMG]
    Друга линија за против опаѓање на косата е Specifique.
    Бидејќи терапијата ми се допадна , ме интересира дали некоја ги пробала шампонот и маската за згуснување Densifique плус ме интересира и за пената што се нанесува на коренот по миење на косата? Овие се тие производи

    [​IMG]
     
    На BellaS му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Можеби во Гр ги земаш, амс да не знаеш каде ги има производите на Керастас во Скопје?
    Порано ги имаше во фризерскиот салон во Хотел Русија, ама воопшто не одам натака....
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.665
    Пол:
    Женски

    Читајќи од групите по фејсбук , спомнуваат дека ги има во Еликсир парфимеријата , и по фризерските салони ( кај Весна 501 , фризерско студио Нена во близина на градска болница , кај Оскар Хакан спроти Рамстор) Незнам колку се во Македонија , јас во Грција ги наоѓам со добри цени
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Koja цена се движат производите?
     
  5. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.317
    Пол:
    Женски
    Имам забележано српскиве блогерки дека многу ги фалат.
    Јас одамна ги меркам, но ги немам најдено низ Охридов ама на lookfantastic ги има.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.665
    Пол:
    Женски
    На lookfantastic се продаваат и на акција 1+1 , или по цели линии (шампон + маска).
    Шампоните и маските се концентрирани , да не мора да ставаш едно кило на косата , баш се нанесува малку , а на овој начин и по споро се трошат производите.
    Исто така многу се исплатат и големите количини на шампони и маски - од 500мл или 1 кило.
    На акција од lookfantastic минатата недела ги порачав маската и шампонот сет од линијата Densifique , фризеркава каде што имав ги продаваше двете за 45 евра , но јас ги најдов на интернет за 34 - сепак разликата е голема во цената :)
    Кога ќе почнам да ги употребувам и двете ќе пишам подетално на темава :)
     
    На lovemme му/ѝ се допаѓа ова.
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.188
    Допаѓања:
    33.950
    Пол:
    Женски
    Која линија е за мрсна коса? Доколку има.
     
  8. LittleMissSunshine

    LittleMissSunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    22
    Bain Divalent
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Loli4ka444

    Loli4ka444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2017
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Девојки која линија е за сува коса? Исто така дали ги има во DM или во Cosmo? Благодарам многу
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.665
    Пол:
    Женски

    [​IMG]

    [​IMG]

    Оваа линија е за сува коса , ги нема во Космо и ДМ туку само по фризерските салони. На фб најдов дека ги има поточно во некој ф.салон Оскар Хакан спроти Рамстор и во салон за убавина Нена во близина на Градска
     
    На Loli4ka444 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Loli4ka444

    Loli4ka444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2017
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Фала многу
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. maartinaaaa

    maartinaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Devojki kerastase ima da se kupi vo Hairdo frizersko studio pozadi trgovskiot bunjakovec vo belata nova zgrada. Ja sum ja koristela chronologist linijata i resistance( za suva i ostetena kosa). So resistance mnogu mi se opravi kosata zatoa sto ja peglam sekoj tret den i mnogu brzo mi raste, a od chronologiste kosata mi sjae i mi e mnogu meka i zdrava. Premnogu ubavo mirisaat. Porano gi kupuvav vo cosmos vo solun vo xanti frizersko studio 66 evra bese maska i sampon a chronologiste bese malku poskapo. Ama zatoa sto se sisam vo hairdo od koga pocnaa da gi prodavaat kaj niv gi kupuvam . 1300 e sampon a okolu 2000 maskata. Vredi da se proba, iako se skapi mnogu se koncentrirani i mnogu malku se stava koga se mie kosata. Maska mi trae po godina dena i poveke... a sampon dva do tri godisno kupuvam :)
     
    На srekice и koritsaki им се допаѓа ова.
  13. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Јас пред многу години ги купував од фризерскиот салон во Рамстор, доле во сутерен. Убави се ептен, коса совршена но поскапи. Во ДМ ги има шампонот и спрејот на Byphasse со кератин, пробај мене ми се топ.
     
  14. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Последна измена од модератор: 22 декември 2019
  15. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Мака мачам со сува коса. Масла пред миење, маски, оваков шампон, онаков... Не бе брале, ништо не помага. Го најдов шампонов закопан во фиока(знаев дека го имав де, чекав да ги потрошам милиоти шампони што ги изнакупив), колку што разбрав за долга коса нешто беше... Косата ми е помека од било кога, а и не чувствувам дека косата ми е сува како претходно. Значи шампоните биле тие што ја сушеле(не користам фен, преса или сл.). Дефинитивно ќе пробам повеќе производи!
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Кој конкретно го користиш?
     
  17. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    81393689_486056668996631_559595064272093184_n.jpg
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.665
    Пол:
    Женски
    @Katie90 мислење за шампонот (за против опаѓање на косата) дали ти помогна?
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    1.171
    Извини што дури сега ти одговарам навистина не приметив дека си ме тагнала.
    Шампонот го користам веке подолго време, има преубав мирис и убаво ја мие косата.За жал не ми помогна воопшто со опаѓањето на косата.Прво го користев заедно со црвената маска за фарбана коса од Лореал, а потоа сменив со маската од Лореал против опаѓање на косата од линијата Ботаника.Мислев да не е премногу агресивна маската но повторно немаше никаква промена.
    За 25 е за 250мл шампон не вреди воопшто!
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    [​IMG]
    Искуство со некој од производиве за побрз раст на коса?