1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kérastase

Дискусија во 'Коса' започната од koritsaki, 25 ноември 2018.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.756
  Допаѓања:
  102.389
  Пол:
  Женски
  Забележав дека неколку пати на форумов се спомнуваат производите на Kerastase , па ете и една тема за нив :) Станува збор за француски high-end производи за нега на коса , шампони , регенератори , маски , масла , заштитувачи од топлина, ампули за против опаѓање на косата итн.

  Нивните линии на производи се следните:
  -Aura Botanica
  -Chronologiste
  -Densifique
  -Discipline
  -Elixir Ultime
  -Nutritive
  -Reflection
  -Résistance
  -Spécifique
  -Styling
  -Volumifique
  -Soleil


  Дали имате користено некоја нивна линија на производи? Како сте задоволни?

  Прв пат ги пробав шампонот и регенераторот од линијата Aura botanica - единствената линија на Kerastase со природни состојки. Многу ми се допаѓаше регенераторот, од шампонот не бев воодушевена - јас користам шампони за повеќе волумен на косата , мирисот е прекрасен , регенераторот поготово ја правеше косата како свила.Косата ми сјаеше од него. Општо овие производи од оваа линија се повеќе наменети за нормална до сува коса.
  [​IMG]

  Го имам пробано лосионот за заштита од топлина L'Incroyable Blowdry , одлично си ја врши работата , немав воопшто расцветани врвови и косата ми беше мека. Го нанесував на мокра коса и потоа се сушев со фен. Штити до 230 степени. Неделава ќе гледам пак да го земам.

  [​IMG]

  Минатата недела бев на фризер (намерно одбрав фризерница што соработуваат со Керастас и користат и нивни производи) правев терапија за згуснување на косата и волумен (линиите Densifique и Volumifique) - тоа се едни ампули кои се нанесуваат на мокра коса со масаша на темето и косата , 10 минути се чека и се измива косата со шампон. Резултатот беше феноменален , намерно ја одбрав таа линија зошто косата ми е ретка и во последно време многу ми опаѓа.

  [​IMG]
  Друга линија за против опаѓање на косата е Specifique.
  Бидејќи терапијата ми се допадна , ме интересира дали некоја ги пробала шампонот и маската за згуснување Densifique плус ме интересира и за пената што се нанесува на коренот по миење на косата? Овие се тие производи

  [​IMG]
   
  На BellaS му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.693
  Допаѓања:
  14.228
  Пол:
  Женски
  Можеби во Гр ги земаш, амс да не знаеш каде ги има производите на Керастас во Скопје?
  Порано ги имаше во фризерскиот салон во Хотел Русија, ама воопшто не одам натака....
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 3. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.756
  Допаѓања:
  102.389
  Пол:
  Женски

  Читајќи од групите по фејсбук , спомнуваат дека ги има во Еликсир парфимеријата , и по фризерските салони ( кај Весна 501 , фризерско студио Нена во близина на градска болница , кај Оскар Хакан спроти Рамстор) Незнам колку се во Македонија , јас во Грција ги наоѓам со добри цени
   
  На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bilbilce

  Bilbilce Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2010
  Пораки:
  415
  Допаѓања:
  217
  Пол:
  Женски
  Koja цена се движат производите?
   
 5. lovemme

  lovemme Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.921
  Допаѓања:
  81.310
  Пол:
  Женски
  Имам забележано српскиве блогерки дека многу ги фалат.
  Јас одамна ги меркам, но ги немам најдено низ Охридов ама на lookfantastic ги има.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.756
  Допаѓања:
  102.389
  Пол:
  Женски
  На lookfantastic се продаваат и на акција 1+1 , или по цели линии (шампон + маска).
  Шампоните и маските се концентрирани , да не мора да ставаш едно кило на косата , баш се нанесува малку , а на овој начин и по споро се трошат производите.
  Исто така многу се исплатат и големите количини на шампони и маски - од 500мл или 1 кило.
  На акција од lookfantastic минатата недела ги порачав маската и шампонот сет од линијата Densifique , фризеркава каде што имав ги продаваше двете за 45 евра , но јас ги најдов на интернет за 34 - сепак разликата е голема во цената :)
  Кога ќе почнам да ги употребувам и двете ќе пишам подетално на темава :)
   
  На lovemme му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.143
  Допаѓања:
  33.830
  Пол:
  Женски
  Која линија е за мрсна коса? Доколку има.
   
 8. LittleMissSunshine

  LittleMissSunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  22
  Bain Divalent
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Loli4ka444

  Loli4ka444 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2017
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Девојки која линија е за сува коса? Исто така дали ги има во DM или во Cosmo? Благодарам многу
   
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.756
  Допаѓања:
  102.389
  Пол:
  Женски

  [​IMG]

  [​IMG]

  Оваа линија е за сува коса , ги нема во Космо и ДМ туку само по фризерските салони. На фб најдов дека ги има поточно во некој ф.салон Оскар Хакан спроти Рамстор и во салон за убавина Нена во близина на Градска
   
  На Loli4ka444 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Loli4ka444

  Loli4ka444 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2017
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Фала многу
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 12. maartinaaaa

  maartinaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Devojki kerastase ima da se kupi vo Hairdo frizersko studio pozadi trgovskiot bunjakovec vo belata nova zgrada. Ja sum ja koristela chronologist linijata i resistance( za suva i ostetena kosa). So resistance mnogu mi se opravi kosata zatoa sto ja peglam sekoj tret den i mnogu brzo mi raste, a od chronologiste kosata mi sjae i mi e mnogu meka i zdrava. Premnogu ubavo mirisaat. Porano gi kupuvav vo cosmos vo solun vo xanti frizersko studio 66 evra bese maska i sampon a chronologiste bese malku poskapo. Ama zatoa sto se sisam vo hairdo od koga pocnaa da gi prodavaat kaj niv gi kupuvam . 1300 e sampon a okolu 2000 maskata. Vredi da se proba, iako se skapi mnogu se koncentrirani i mnogu malku se stava koga se mie kosata. Maska mi trae po godina dena i poveke... a sampon dva do tri godisno kupuvam :)
   
  На srekice и koritsaki им се допаѓа ова.
 13. srekice

  srekice Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  4.100
  Допаѓања:
  10.411
  Пол:
  Женски
  Јас пред многу години ги купував од фризерскиот салон во Рамстор, доле во сутерен. Убави се ептен, коса совршена но поскапи. Во ДМ ги има шампонот и спрејот на Byphasse со кератин, пробај мене ми се топ.
   
 14. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.969
  Допаѓања:
  3.680
  Последна измена од модератор: 22 декември 2019
 15. PurpleMind

  PurpleMind Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  3.605
  Мака мачам со сува коса. Масла пред миење, маски, оваков шампон, онаков... Не бе брале, ништо не помага. Го најдов шампонов закопан во фиока(знаев дека го имав де, чекав да ги потрошам милиоти шампони што ги изнакупив), колку што разбрав за долга коса нешто беше... Косата ми е помека од било кога, а и не чувствувам дека косата ми е сува како претходно. Значи шампоните биле тие што ја сушеле(не користам фен, преса или сл.). Дефинитивно ќе пробам повеќе производи!
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 16. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.969
  Допаѓања:
  3.680
  Кој конкретно го користиш?
   
 17. PurpleMind

  PurpleMind Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  3.605
  81393689_486056668996631_559595064272093184_n.jpg
   
 18. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.756
  Допаѓања:
  102.389
  Пол:
  Женски
  @Katie90 мислење за шампонот (за против опаѓање на косата) дали ти помогна?
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Katie90

  Katie90 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  1.130
  Извини што дури сега ти одговарам навистина не приметив дека си ме тагнала.
  Шампонот го користам веке подолго време, има преубав мирис и убаво ја мие косата.За жал не ми помогна воопшто со опаѓањето на косата.Прво го користев заедно со црвената маска за фарбана коса од Лореал, а потоа сменив со маската од Лореал против опаѓање на косата од линијата Ботаника.Мислев да не е премногу агресивна маската но повторно немаше никаква промена.
  За 25 е за 250мл шампон не вреди воопшто!
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  2.193
  Допаѓања:
  2.511
  [​IMG]
  Искуство со некој од производиве за побрз раст на коса?