1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kазна за ново презиме со стар пасош

Дискусија во 'Политика и настани' започната од jana83, 16 мај 2012.

  1. Didi666

    Didi666 Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Јас и маж ми ќе одеме да живееме за германија. Јас имам бг пасош а синчето и тој мк. Ние се земавме откако го извадив јас пасошот. И сега на мк пасошот ми е смемето презимето односно ми стои моминското и неговото а на бг пасош не ми е сменето ми стои само моминското. Дали ќе ни прават некој проблем во германија околу пријавувањето заради презимето на бг пасош?
     
  2. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    И мене ова ме интересира. Сакаме да се регистрираме во април, а веќе имаме купено авионски карти за крај на април да патуваме јас со старото презиме и стариот пасош. Има ли рок од кога ќе се регистрираме да можам да го искористам стариот пасош па после патувањето да го сменам? Ако има некој искуство нека каже.
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Имаш рок од месец дена за промена на сите документи, не само пасошот. Мислам дека не смееш никаде да патуваш со пасошот со старо презиме.
     
  4. Lea.Messi

    Lea.Messi Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    2.073
    Девојки ми треба помош
    Не најдов тема за лична карта па затоа пишувам тука
    Кои докумемти ги носевте за промена на презиме бо лична карта и адреса на живеење
    Извод од мат. Книга на венчани, одјава од градот кај што сте и старата лична карта
    Дали треба и извод со новото презиме од мат. Книга на родени???
     
  5. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @Lea.Messi На страната на МВР пишува вака:
    Замена на лк по основ на склучен брак:
    Барање, уплатница, извод од матична книга на родените со новото презиме или извод од матичната книга на венчаните, старата лична карта, важечка лк од сопругот или сопругата.

    Со промена на адреса: Барање, уплатница, имотен лист или договор за закуп, старата лична карта.
     
  6. Lea.Messi

    Lea.Messi Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    2.073

    Да, го видов тоа
    Ама кога отидов ми побара и одјава и затоа мислев некој скоро да бил па да ми каже да не бараат нешто друго ☹️
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    За промена на презиме на мене не ми побараа лична карта од сопругот. А за промена на адреса не ти треба имотен лист. Само лична карта, лична карта од сопругот и извод од венчани.
     
  8. Srcka1230

    Srcka1230 Активен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Zdravo da prasam dali vo licna karta stoi samo na mazmi prezimeto ili i mominskoto ako si go zadrzam moeto i go dodadam negovoto
     
  9. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.649
    Допаѓања:
    161.739
    Пол:
    Женски
    Во лична карта стои презимето кое ти е во венчалниот лист од матичарот.
     
  10. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Личната карта е документ за идентификација во кој стои презимето за кое си се изјаснила пред издавање на изводот од матична книга на венчани.
     
  11. ana_spa

    ana_spa Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    дали некоја од вас била вратена на граница при обид за преминување со пасош на кој не е променето презимето ?


    сите знаеме дека е казниво , но дали кога одите во полиција за да промените и тогаш е казната или на самата граница има во систем па ве враќаат назад (иста ситуација како да е истечен датувот на важење )

    во ситуации каде морате да патувате а уште не сте стигнале да промените презимето или картите биле резервирани пред регистрација

    ?
     
  12. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.415
    Пол:
    Женски
    Јас патував пред 3 /4г кога склошивме брак со стариот пасош со моминско презиме а дури отпосле го сменив со венчаното презиме некаде после 10месеци од кога смрнив презиме . Не ми правеа проблем.
    Само ме прашаа зошто не сум на време сменила веднаш кога сум сменила презиме , им реков дека не ми беше потребен тогаш пасошот и на крај памет ми текнало дека мора да го сменам и ми потпишаа без да плаќам казни.
     
    На ana_spa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ana_spa

    ana_spa Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски


    super , fala ti na odgovorot

    jas treba da patuvam vo petok sega pa mi kazaa deka ke me vratat na granica sto voopsto ne e logicno ,
    no ete navodno bilo golem rizik , a uplateno e veke se i moram da odam
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.649
    Допаѓања:
    161.739
    Пол:
    Женски
    На граница нема да те вратат
    Ама кога ќе одиш да вадиш нов пасош и те како можат да ти направат проблем.
    Казната е 400 евра.
    Пријателка скоро така плати ваква казна , само затоа што ден по свадбата замина на одмор со стариот пасош
     
    На ana_spa и TutiFuti им се допаѓа ова.
  15. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.415
    Пол:
    Женски
    Јас брак склопив 8 јануари а на 10/11 јануари бевме во бугарија. Баш памтам на ризик дека одевме, во Мвр кај нас кога поднесов за нов ништо не ми кажаа во канцеларика ме пратија баш знам за да ми потпишат дека правам промена на презиме во новиот пасош. Ме прашаа зошто каснам ама како што кажав не ми пишаа тоа беше пред 3/4г. Ако имаш врски во МВР има секогаш црни дупки.
     
    На ana_spa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ana_spa

    ana_spa Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    kazna sekako ke se plati toa jasno da
    inaku vo slucajov konferencijata e platena od rabota i zakazana pred poveke od mesec
    jas pravev svadba tocno pred mesec
    u meguvreme dvapati se javiv za termin za promena vo policija

    i kaj nas se ceka za se normlano pa taka da eve nedela dena neuspav da zavrsam a moram da odam na konferencija

    pa jas iskreno ne ni pomisliv deka ke me vratat na granica no taka mi kazaa
    i zatoa morav da se posovetuvam so vasite licni iskustva a ne so necivo mislenje

    zatoa fala vi od se srce za ova

    a okolu kaznata najverojatno poradi sistemot so ni e takov ke ja platam iako nema logika koga maticniot e toj , kako sakas prezivaj se toa e toa ,
    i site nie menuvame prezime radi brak so pak ne e krivicno delo za da te vratat od granica

    ova so e so svadbeno patuvanje odma posle svadba isto e smesno , 500 evra kazna a si posol na meden mesec :)

    mozebi sega 2019ta e drugo pa ako ostanam na granica ke platam 500 evra i za taksi da me vraka nazad do skopje
     
  17. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.649
    Допаѓања:
    161.739
    Пол:
    Женски
    На граница во никој случај нема да те вратат.
    Исто и во полиција кога ќе вадиш нов пасош можат да не "приметат", може да ти прогледаат низ прсти.
    А по брза постапка пасош се вади за 48 ч ( околу 4000 ден кошта)
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Ама мора прво личната карта да ја смени, за да може да вади пасош. Не знам дали може со потврдата што ја добива кога ќе се слика за лична карта, да поднесе барање за нов пасош.
     
    На Bubce38 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.649
    Допаѓања:
    161.739
    Пол:
    Женски
    Јас во еден ден ги менував.
    Барем така мислам.
    Али не сум 100%сигурна
     
  20. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    На граница нема да те вратат во никој случај затоа што системот на нашите институции не е поврзан. Во системот на мвр нема информација дека ти си склучила брак.
    Откако ќе склучиш брак имаш 30 дена да ги смениш личните документи. Може за сите од еднаш да се сликаш, не мора прво за лична како што пишале погоре.
    Јас после менување на презимето отидов во Словенија и кога се вратив ги сменив сите од еднаш а тоа беше во рок од 30 дена.
    Но дали ќе те казнат и дали ќе се замараат да гледаат дали си поминувала граница зависи само од човекот кај што ќе се сликаш. Ако тој не се замара да проверува, немаш проблем. Е сеа ако ти се падне некој терсене....