1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kазна за ново презиме со стар пасош

Дискусија во 'Политика и настани' започната од jana83, 16 мај 2012.

  1. jana83

    jana83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    A kako ti Slavica999 zabeleza tocno koi podatoci mu izleguvaat na cickoto na ekranot od kompjuterot koga prakticno toa ne se gleda od strana na patnikot? Za naredniot pat koga ke pominuvam granica da obrnam vnimanie i i jas da zabelezam.
     
  2. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    девојки јас се јавив да закажам за пасош ама личната карта ми е сеуште стара мислам со старото презиме е сега мислите ли дека ке успеам да поминам со старата лична карта и со венчаницата .. се јавив за пасош ама воопшто не размислив за лк дека ке треба .. ај хелп !
     
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336

    јас паралелно терав процедура за лична карта и пасош, т.с не поседував лична карта кога закажав за пасош и кога го добив.
    Пасошот ми беше по итна постапка а личната карта по нормална па ја добив неколку недели покасно.

    Ќе немаш проблеми, извод на новото презиме ќе заврши работа.
     
    На senjorita-v и Unique.chick им се допаѓа ова.
  4. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    епа добро тогаш. ке ја земам венчаницата ми кажаа дека треба да се фотокопира и да се завери на нотар и изводот а ке ја фотокопирам и старата лична карта !
     
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Дали некој знае да ми каже што треба да правам за промена на адресата кога ќе вадам нов пасош? Јас и сопругот ќе живееме на адреса која не е ниту мојата, ниту таа на сопругот, а кога веќе вадам нови документи, секако треба и точната адреса да стои.
     
  6. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Ништо од моето вадење нов пасош.. денес бев да го поништам стариот прво не сакаа да ми го поништат зошто поминале 2-3 месеци. И ми кажаа дека казна следувало кога одиш да поднесеш барање за пасош.
    Нели кажуваш дека е заради промена е сега ако не си го поништил на време пасошот те праќаат во Лисиче некаде така мислам ми кажаа.. а таму.... може ке поминеш со опомена може со казна.
    Јас ке почекам малку да се стиши атмосверава околку пасошиве бидејќи и така нема да ми биде потребен во скоро време, па можеби кога ке одам да вадам друг ке поминам само со опомена.

    Утре закажувам за лична карта се надевам таму нема да ми прават некои проблеми..
     
  7. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    А платил ли некој казна до сега?
    И јас требаше да платам, скоро 3 години непријавен брак (кој го склучив во странство) и 5 пати доаѓање во Македонија со стар пасош и на крај (со врски нели) ме искараа убаво и ми рекоа немој веќе и така.
    И јас загрижена на сите другарки им кажав да не се шалат да излегуваат од државата без сменет пасош и они ми се смееја.
    И сега незнам дали некој навистина плаќа казна или за плашење луѓе е работава.
     
  8. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Кога се случило ова, да поминеш со опомена само?

    Да, има многу девојки што платиле казни....
     
  9. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Јано ле душо, брат од чичко ми па на тетка му сестра работи таму
    :swear: Прашај, можеби ќе ти дозволат да видиш на екран
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  10. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Пред 6 месеци.
    Законот постоел одамна демек ама сега се решиле да казнуваат.
    Па поминав со опомена затоа што имав маил од нашата амбасада во државата каде што живеам дека неморам да се брзам, не е страшно...уствари никој не знаел дека решиле толку строги да станат.
    И се согласувам со мислењето дека пред да казнуваат треба да не предупредат затоа што ретко кој сака намерно да прави илегални преминувања преку граница.
     
  11. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    На пасошот позади си пишува дека откако ке го смениш презимето треба да го поништиш пасошот во рок од 30 дена. И ако не го поништиш кога ке одиш да вадиш нов тогаш ти прават проблеми пошто нели те прашуваат зошто вадиш нов кога стариот ти е важечки..
    Среќа што закажуваат за брзо време па можеш за кратко време да добиеш нов.


    И имам едно прашање до поискусните.. значи вака кога се јавив за лична карта да закажам ми кажаа дека треба да однесам и лична карта на мм.. е сега јас имам една адреса а он друга адреса и друг град мислите ли дека ке ми прават некои проблеми заради тоа.. Бидејќи во никој случај не сакам да ја сменам адресата, а инаку и двајцата тука си живееме на мојата адреса. Се надевам некој ме свати .:)
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Тогаш не ти треба лк од мажот ако не ја ставаш неговата адреса. Нема да ти прават проблем и ние сме на различни адреси.
     
  13. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317

    и мене ова многу ме интересира ама како што кажа Rainbow можда нема да биде проблем :) имам закажано за понеделник па држете ми среќа ;)
     
  14. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Исто и јас имам закажано за во петок па се надевам ке поминам без проблем..
    Држете ми среќа :)
     
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Епа ко тазе вадач на лична карта,истиов случај ептен го закомплицираа. Мислам не е мое искуството,ама го сведочев. Значи промена на место на живеење,прво бараа да дојде и личноста на која се води куќата/имотот,а и имотен лист,не само лична карта од сопруг. Луѓе не се нормални значи. Дали како ќе ти се погодат *сликачиве* или така е,поим немам. Ама ете тоа чудо го видов и чув!
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Божее , божеееее... што уште не ке им текне леле мори мајко.... немам коментар
    ЗНАЧИ СТВАРНО СЕ ЗАНИКАДЕ..!!!!!!!
     
  17. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    Жески значи да ве охрабрам малку...денес бев да сменам лична карта во Беко и кога ме прашаа дали сакам да си ја сменам адресата на живеење реков не, сакам на старата да останам :) инаку за документи ви треба копија од извод од родените(нов со новото презиме) , копија од лична карта, личната карта , барање и уплатница :) за 15 дена нова лична картааа
     
  18. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    За законов слушнав уште пред да излезе во јавност. Кога ја слушнав цената на казната останав :worried:ilent: Не дефинитивно не се нормални.
     
  19. DebbieLegg

    DebbieLegg Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    361
    Старо е ова ништо ново, и во стариот пасош и во старата лична карта пишуваше дека доколку дојде до промена на име, презиме,адреса имателот на исправата е должен истото да го пријави во МВР во рок од 30 дена.
    А исто така се третира и како лажно претставување и замена на идентитет, порано беше кривично дело, сега се третира како прекршок и е предвидена поголема парична казна.
     
  20. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317

    стар е законот да ама никој досега не менуваше презиме и адреса се додека не му истечи старата...пример јас пред 1 година чекав цела година за да се сликам за пасош :@ и сега треба пак ! најдоа сега пред одмори да пишуваат казни