1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kазна за ново презиме со стар пасош

Дискусија во 'Политика и настани' започната од jana83, 16 мај 2012.

  1. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    ливчето од л.к и пак плати 1500 ден и мислам 250 админ.такса и стариот пасош...
     
  2. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Од марс се паднати газдата на фирмата заедно со тие од МВР кои ги мрзи или не умеат или можеби не можат правилно да изменаџираат сè како треба.
    Не е баш така. Нејзе не и била работата да знае. Имало таму студенти, со средно, со основно со факултет... сите јадно платени. Случајно имам неколку познанички што работеле во тој кол центар порано па ми кажале. Ако МВР не им даде детални упатства тие неможат да ти кажат нешто што незнаат или не се овластени да кажат. Имајте разбирање за кутрите во колцентарот, не се тие виновни. Самите за себе не можеле на времето да си закажат кога беа гужвите со пасошите. Нивно е да ви закажат термин, евентуално ви понудат друг ако не ви одговара и толку! Сè друго на шалтер.
     
  3. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    мене брзо ми закажаа за 5-6 дена.. пред 1-2 недели ама не отидов на терминот зошто немав лична карта.. пробај јави се.. :)
     
  4. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Законот чинам е оддамна,ама ете сега активно го активираат.
    Инаку,после свадбата сакавме некаде да одмориме,ама ете со пасошот ќе треба да почекаме.
    Инаку ,за нов пасош да поднесам барање,ми треба извод на раѓање,или само лична карта ? Или може и без лична карта :?:
     
  5. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Мене минатата недела ми закажаа за 11.06 за пасош, ама пред тоа бев и прашав во една од кабините дали може да поднесам документи само со тоа ливчето дека ми е примено барањето за л.к. и тој ми рече може и плус доказ за промена и стариот пасош.
    Тој така ми кажа, а како ќе биде ако погодам друга кабина, кој знае. Мислам дека до тогаш ќе ја земам л.к. па нема да имам проблеми.
    Многу ме нервира тоа што пак треба да платам 1.500 денари, порано мислам на втора страна само ќе им променеа презиме, и децата на втора страна ги ставаа, сега све се поремети.
    Па после возачка да пријавам (до 1 октомври бил рокот за промена на старите), па здравствената да ја сменам, па изгледа и картичката од банка, и така до комплетна измена на идентитет :lol:
    За личната карта не ми бараа извод, ама поднесував во Беко, а ако ти закажат во мтв, можеби ќе ти бараат и нов извод, ама во Беко сигурно не. Само копија од венчаница.
     
  6. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    ти треба нов извод од родените со забелешка дека имаш ново презиме односно дека си склучила брак. врз основа на изводот вадиш нова лична карта па потоа дури пасош
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    Казна за ова, казна за она доста бре луѓе!!! Уште малку ќе има казна дека накриво сме го погледна Ацко на плоштатд :@
    Единствена цел е само да си ги наполнат џеповите :swear:
     
  8. DanielaXyz

    DanielaXyz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    Ми треба помош.
    Прочитав сега брзо во Вест дека после менување на презимето ако патуваш со пасош со старото презиме следи казна од 500 евра.
    Јас правам свадба сега брзо и сакам веднаш после тоа да одам надвор од земјава. Нормално, ќе нема време да извадам нов пасош.
    Дали има некаков период за кој е дозволена отстапка? Ќе може повеќе детали околу ова? Што прават младите брачни парови за меден месец во случајов?
     
  9. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    во рок од 30дена треба да смениш документи
     
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Едно прашање за изводите-зошто е заклучена општи прашања,незнам каде,дали за извод мора лично да се оди,за колку време е готов ?
     
  11. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Мора лично, се уплаќа на уплатница 150 ден. (на една уплатница 100 ден и на друга 50 ден) се пополнува едно ливче-образец (со новите генералии), копија од лична карта на мажот ти треба и оригиналната негова лк за увид, копија од венчаница и оригиналот, лк твоја, абе земи си се што мислиш дека ќе ти треба, никад не се знае. Изводот го даваат брзо, мислам највеќе за 5 раб дена.
    Јас така отидов за пасош да променам, му дадов лк со промените и овој ми вика венчаница имаш ли, па нема да ми дадат лк ако сум немала венчаница, глуп и сега треба венчаница да носам у некоја си соба таму, абе :x
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DanielaXyz

    DanielaXyz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    Знам тоа. Прашувам следново:
    Правам свадба на 1 август. Одам на одмор надвор од земјава на 3 август (со стар пасош). Вадам нов пасош на 25 август. Дали следи казна?
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    За тоа ќе си ги прашаш одговорните, тие најубаво ќе ти кажат. Во секој случај, рокот за менување на документите поради промена на лични податоци е триесет дена, почнувајќи од денот на промената. Практично е неизводливо за толку кратко време да се сменат, ама тоа е што е.
     
  14. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Нека почнат уште малку да се задолжуваат со градење на кипови,а буџетот ќе биде празен па нема друго решение па удри по народот казнувај за се што треба и не треба!
     
  15. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    196
    Ме интересира јас имам истечен пасош со старо презиме не планирам никаде да одам дали морам да извадам нов пасош со новото презиме
     
  16. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485

    За жал така е но навистина на нас Македонците само така за некој работи ни доаѓа памет .Кога кажав Македонците мислам и на Албанската популација НАЈВЕЌЕ бидејки они се едни од најголемите не почитувачи на законите тука .Сигурен сум дека не држи муабетот дека се имуни од казни
     
  17. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Мора да извадиш. На последната страна на пасошот, пишува дека при промена на личните податоци МОРА во рок од 30 дена да го дадеш да го поништат, без разлика дали ќе вадиш нов и дали планираш да патуваш. Ако немаш врски и ако не си го дала да го поништат, можно е да ти одредат казна од нај малку 50 евра.
    Јас на трети се јавив за 11-ти ми закажаа, а требаше да го сменам до петти јуни и ме зезаа мораше да однесам копија од венчаница лично кај инспекторите во мтв на 9 кат, дури од тогаш го праќаат барањето за нов пасош, на изготвување.
    Инспекторите примаат странки само во вторник и четврток од 9-12,30 часот

    p.s. Ама како што кажа и Annath зависи и од кога ти е истечен, ако после брак ти важел уште 30 дена, и ако сакаш во иднина да извадиш нов, може ќе ти прават проблеми зошто не си го пријавила на време.
     
    На Eleonorastrumica му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски

    Штом ти е истечен, мислам дека нема да платиш ништо. Освен ако не си патувала со тој пасош после свадбата. Нов ќе си извадиш кога ќе ти треба, може дотогаш ќе престане ова безумие со казниве...
     
    На Eleonorastrumica му/ѝ се допаѓа ова.
  19. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Следи, следи. Казните се за користење на документи за лична идентификација со погрешни податоци. А ти штом ќе пробаш да излезеш од земајата со старите, фактички користиш лажни. Преместете го одморот откако ќе го земеш новиот, во спротивно ти следи казна. Јас не знаев и два пати излегов од земјава со стариот. Уште не се решавам да вадам нов, ќе побарам врски претходно :D
     
  20. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    ај едно прашанје и од мен па ако не ви етешко одговорете
    седевме со мазот ми кај свекорт и свекрвата сега седиме под кирија на друга адресана лична карта ни стои адреса од кај свекорот дали и за нас вази казната што не сме ја смениле адресата?????
    да напоменам дека личните карти ни вазат некаде усте 7-8 години од новите се или ова е само за презиминјата