1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kазна за ново презиме со стар пасош

Дискусија во 'Политика и настани' започната од jana83, 16 мај 2012.

  1. vivi.davvero

    vivi.davvero Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    24
    Во нашата државичка со ништо не може да се биде на чисто.
    Јас кога се омажив излегов еднаш од државата со стариот пасош и тоа во Србија и кога дојде ред да го сменам пасошот ме казнија 50 евра. :@ Молев колев за џабе, си ја платив казната и кога бев да ја предадам уплатницата тие насмеани таму млатат пари од нас сите, им ја давам и викат: Овие медени месеци се најскапи ха ха ха :roll: два-тројца собрани таму со кафињата (шеги ко оние од матично: Не болеше гледате ха ха ха) :puke: Ако, мора да се почасти и кај вас за брак, дека рака што дава нели не се суши- им викам. Ме погледнаја бледо, мм ме стиска по рака да прекинам ама мн бев нервозна. Гнаси Гнаси!! А да не зборам дека познавам најмалку 5 луѓе кои се убија од патување и не платија ништо. Дури и ме зафркаваа ајде ти ке ја опраиш државата. Ама чудесна земја е чудесна земја.

    И не е за 50 евра, туку за трулиот систем кој го имаме. На крај краева матичниот бр. е ЕДЕН како сакаш викај се и презивај се, ама добро важно е да се дружиме :headbang:
     
    На Miss666, kjukli и tessie им се допаѓа ова.
  2. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    798
    Девојки,ми треба услуга од вас кои знаете кои документи ми треба за да поднесам за нова лична карта,на 24.10.2014 се венчавме,па сега треба со ново презиме и нова адреса да поднесувам.
     
  3. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Mislam deka samo treba da popolnish od nivnite listovi i mozebi izvod od maticna kniga na vencani da si ponesesh, stariot pasosh, licna karta, vozacka, a za uplata sega mozesh so bezgotovinsko plakjanje so karticka. Dokolku imash nov izvod od maticna kniga na rodeni i tamu ti stoi promenata na prezimeto, no i izvodot od vencani mislam deka e dovolen.
     
  4. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Од 24.10.2014 г. до денес не ти се средени докумнтите со новите податоци???
    Зошто не си се информирала веднаш откако си се венчала? Законскиот рок за поднесување на барање за новите документи е 15 дена, а потоа се плаќа парична казна.И јас моментално ја имам истава обврска.
     
  5. mon4i91

    mon4i91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    101
    девојки, се регистриравме на 1.02.2015 и за утре имам закажано за лична карта и возачка.. прашањето ми е бидејки сменив презиме и адреса дали морам и пасошот сега да го сменам, оти јас мислев понатаму бидејки сега баш нема да ми треба..
     
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Мораш, ќе те казнат кога ќе одиш да го менуваш. Не ги казнуваат баш сите , како ќе им текне така прават. Познавам и казнети и неказнети.
     
  7. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.237
    Допаѓања:
    7.955
    Пол:
    Женски
    Nie pred godina ipol se vencavme i togas si gi smeniv lk i izvodot i drzavjanstvoto, a pasosot i vozackata ne zos iskreno ne ni planirav da patuvam a i mn retko vozam skoro ic. E sega sakam da gi smenam i niv. Dali ke treba da platam kazna iako ne sum izlegla vo stranstvo?
     
  8. MARILENA

    MARILENA Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    дали може да се патува со пасош со моминското презиме додека во постапка ти е новиот пасош со новото презиме?
     
  9. vodolija007

    vodolija007 Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здарво феминки!!!
    Сакам да ве прашам дали некој знае за колку време може да се извади меѓународна венчаница откако ке се регистрираш? И што документи се потребни?
    Ви благодарам однапред :)
     
  10. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    10.190
    Пол:
    Женски
    Јас веќе две години живеам во странство и пред речиси една недела се регистриравме со маж ми во државава. Овде поднесив документ за промена на презиме и знам дека ќе треба секаде да пријавам дека ми е сменето.

    Е сега, сеуште немам тукашен пасош, туку само лична карта што е помалку комплицирано, а во државава влезена сум со бугарски пасош.
    Се изначитав нешто казни од смешни суми за ако не ми е сменето презимето на пасошот во рок од 30 дена... Треба сега да се вратам во МК да извадам нов пасош така? Исто и во Бугарија за да сменам пошто нели со ново презиме?

    Работава зошто се омажив ќе излезе на крај... :D:worried:
    Се нашол некој во слична ситуација да ми продаде малку памет?
     
  11. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    И јас имам бугарски пасош и уште ми е со старото моминско презиме,е сега уште не сум се распрашала што и како треба,а моето презиме си стои и го додадов и неговото и сега за бугарскиот пасош поим немам како ќе биде.
     
  12. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    А доколку е сменета само адресата во лична карта и се разликува од пасошот ?
     
  13. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Ќе треба да менувам улица на личната карта и сакам да си го додадам моминското презиме кон постоечкото. Дали тогаш морам и пасош да сменам во рок од 30дена дека ќе имам ново презиме од 2 презимиња?
     
  14. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Ако по склучување на брак нема промена во презимето, дали и во тој случај треба да се промени лична карта/пасош?
     
  15. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Ако има промена на адреса на живеење ДА
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  16. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    А дали ако се прецизира правописно нечие име, да речеме на пример Биљана во Билјана или Љубчо во Љупчо, или Димитрија во Димитар, дали и тогаш треба нова лична карта/пасош? И која е во тој случај процедурата? Дали и тоа важи за промена на лично име или постои некаква ставка за прецизирање на лично име?
     
  17. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Јас треба другиот месец да менувам лична карта и останати документи , кои се на моминско презиме ( конкретно сум излегувала од државава но само со лична карта , пасошот е неискористен ) . Дали треба да носам извод од матична книга на венчани , или само изводот на родени со сменето презиме и адреса на живеење ?
     
  18. monpan

    monpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2017
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,

    Јас го имам следново прашање. Ќе правам свадба (и регистрација) во јуни, а на меден месец планираме во септември. Меѓутоа авионските карти веќе сеа би ги купувале. При купување се наведува број на пасош и име и презиме.. Како може да се изигра тоа, имал ли некој вакво искуство? Пошо ако ги наведам сегашниве податоци и патувам со сегашниот пасош, времето е од регистрацијата до патувањето е големо и ќе јадам посекако казна.. А доколку ги сменам документите, картата моја неважечка би ми станала, така?
    Tnx in advance.
     
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Прашај во авио компа ијата најубаво.
     
  20. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.982
    Допаѓања:
    166.588
    Пол:
    Женски
    Девојки, направивме регистрација на 29ти Декември. Го додадов неговото презиме. Е сега тој е странец. Следната недела доаѓам за МК. Што ми е потребно од тука да понесам за да ги направам измените во Македонија и што се треба да сменам?