Lupus eritema

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од dunja, 18 април 2010.

1. dunja

dunja Популарен член

Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    473
    Допаѓања:
    806
    Ve molam da mi kazete dali nekoj dosega slusnal za dijagnoza lupus eritema?

2. riba79

riba79 Истакнат член

Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    118
    lupus e avtoimuno zaboluvanje (organizmot ne si gi prepoznava kletkite i sam si gi unistuva)..edna prijatelka otkako go rodi 3 dete go dobi ova zaboluvanje ..prima terapija i e podobra..taka da navrem da se otkrie i da se slusaat sovetite od lekarot.pozdrav i so sreka

3. Nina24

Nina24 Популарен член

Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    330
    http://sr.wikipedia.org/wiki/Лупус

Јас лично не сум слушнала до сега за ова заболување, но еве линк каде има објаснување, можеби ќе биде од корист.

4. dunja

dunja Популарен член

Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    473
    Допаѓања:
    806
    Blagodaram,
    mislam deka nema nisto od dijagnozata ama me isplasi lekarkata.
    :)

5. Filipina

Filipina Истакнат член

Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    12
    dunja се што те интересира за болеста можам да ти кажам, а има доста работи за оваа болест за кажување, бидејки избива на разни делови напатена сум од таа болест, не јас ама мој близок и како докторка сум за лупусот се знам...

На Asja му/ѝ се допаѓа ова.
  6. skorpija123

skorpija123 Популарен член

Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    2.623
    aко болестa се открие нa време и aко се слушaaт советите нa докторот не е ништо стрaшно иaко е стрaшнa болест. Јaс си знaм од искуство боледувaм од тaa болест. Сaмо со позитивни мислењa и се ќе биде добро. aко ве интересирa нешто повеќе прaшaјте слободно, ќе ви кaжaм тоa што знaм.

На Asja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. elence192

elence192 Истакнат член

Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Здраво , баш ми е мило што некој ја отворил оваа тема за лупусот , затоа што кај мене мајка ми боледува од Lypus Erythematodes DLE. Дали некој слушнал за ова ? На мајка ми и испадна едно мало брумче на челото и после тоа се исфрла на целото лице , ама само на лицето , највеќе и го зафати носот .Брумчињата се црвени и околу нив има како лушпи . Уште кај не отидовме и ниеден доктор не знаеше за што се работи , сите викаа дека е алергија од сонце, после направи биопсија од едно брумче и и кажаа дека станува збор за лупус . Откако веќе знаевме за што станува збор пак ниеден доктор незнаеше што терапија да и даде ( жими " докторите " наши ) . После кога почна Др.Оз на сител во една негова емисија беше една докторка Дорис Деј , дерматолог многу познат од Њу Јорк и решив да и пишам .Многу се израдував кога видов дека ми вратила на емаилот и ми кажа дека лупусот во америка бил многу познат , не може до крај да се излече , но со терапија може да се запре од проширување. И ми кажа апчиња и крема со која да се мачка . Е сега ако некој има слушнато за оваа болест или ако некој ја има , ве молам да ми кажете што вие сте направиле

8. skorpija123

skorpija123 Популарен член

Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    2.623
    на кој о да прашаш ќе тикажи дека лупус не се лечи, но може да се иблажи болеста со многу внимавањр на самиот себе...таблетите секаде во земјава се истите: resochin и decortin....за тоа што имше напишано за лицето,само нека го заштитуват со крем со најголем фактор и не смо лицето туку цело тело каде кожата не е заштитена со облека...да носи лесна памучна облека со долги ракви макар и на лето....и да ср храно здраво.....(млејо, млечни производи, риба најмогу, храна со омега3 масни к-ни)...то кажувам од оскуство од истата болеѕ боледувам.....