1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mасло од aрган

Дискусија во 'Коса' започната од agirl17, 9 април 2011.

  1. steker

    steker Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    [​IMG]
    Probajte gi ovi proizvodi jas na site i gi preporacuvam zasto za mene se najdobri
     
    На EMoonlight и simoncelicius им се допаѓа ова.
  2. skygirl

    skygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    153
    Која цена се и каде може да се најдат?
     
  3. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Може да го купите за 200 денари околку 750 мл ( не сум сигурна) во фарком
    најдете го тел бр на интернт, а преставништвото им е во аеродром
     
  4. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    750 мл за 200 денари? :^) мајка ми тоа што го купува е 30 мл, а е 250 или 300 денари (така нешто беше отприлика незнам точно) или си грешка или не е чисто арганово масло :)
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Јас ги користам овие производи од Гарниер со масло од арган и сум презадоволна поготово од серумот :)
     
  6. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Тие се оние што ги порачуваат фризеркте и не е чисто, но тоа им е набавната цена.
    За цената сум сигурна 100% а за количината незнам точно но е од 500 до 750 мл
     
  7. steker

    steker Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    macadamia oil od 30ml e 469 denari, procitajte na web
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Денес земав масло од арган од Космо, мало шишенце околу 980 ден го земав ама само работа да врши :?: кога ќе го испробам ќе пишам :)
     
  9. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    [​IMG]

    Јас го користев шампонов од арганово масло од орифлејм го земав ама не ми помогна ич, а косата ми е сува оштетна и ми се крши од фарбањето незнам со што друго да пробам да ја оправам, а сите го фалат маслото од арган :?:
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски

    Маријана а го прочита ли составот? Многу производи се со арганово масло ама кога ќе прочиташ има многу малку внатре 4-5% што секако не помага. Јас ти ја препорачувам линијата на Еугене Перма за сува и оштетена коса , ги има во Космо , јас ја имам маската и многу ми помага косата додека ја измијам ми е мекана :) а и маслото од арган од Космо , тоа е 100% масло се продава во мали шишенца ( околу 980 ден мислам беше) ама се става по малку и ке ти трае со месеци , мене ми помогна косата не ми е расцветана иако нели се фарбам плава :)
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    Пишува ама на бугарски кинески што не разбирам :D ама откако ќе ја измијам косата уште толку ми се кине ќе одам во космо и ќе бирам овие ти што ми ги рече морам да ја оправам косава :D
     
  12. Fatrix

    Fatrix Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    А пробал ли некој чисто ладно цедено арганово масло што се продава во продавниците за здрава храна? Тоа мислам дека чини накај 400 денари 100 мл
     
  13. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво јас долго време користев чисто арганово масло (го немам купено од Македонија) и тоа не само за коса туку и за лице. На коса го нанесував наместо силиконски капки (три масла имам пробано како замена за силиконски капки: арган, кокос и јојоба) фантастични се косата дише има прекрасен сјај а и навистина ја негуваат за разлика од силиконите. Исто така и како третман на навлажнета коса. За лице го користев во многу мала количина навечер како серум за лице или ноќен третман. Кожата на лицето ја прави прекрасна, и дава убав сјај и е мека. Друго масло кое е прекрасно за коса и ви советувам да го пробате е макадамија ама чиста не мешана со други нешта. Јас ја земав од биокулт некаде околу 335 денари ако не се лажам или можеби 355. Со оглед на тоа што маслата во биокулт се наоѓаат во одделот за исхрана можете да бидете сигурни дека се 100 посто природни и чисти иначе не би биле за внатрешна употреба.
     
    На kikkki, Fatrix и SnowWhite8 им се допаѓа ова.
  14. steker

    steker Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    jas koristam macadamia oil od aleksandar kozmetik
     
  15. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Вчерa се шишaв и фризеркaтa ми стaви oд oвa (нa сликaтa)[​IMG]
    Argan oil, велaт декa бил зa бришење нa брчки дури зa 7 денa и зa пoдoбрувaње нa рaзлњтaнa,сувa кoсa и нејзин рaст.

    Ме интересирa, кaкo oвa нa сликaтa кoлку пaри е и кaде се прoдaвa, не прaшaв кaј фризеркaтa..
     
  16. Beti82

    Beti82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Dali go imas koristeno za liceto.
     
  17. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Argan Oil pocnav da koristam za kosata.
    Rezultat: poveke od odlicno
     
  18. sticker

    sticker Нов член

    Се зачлени на:
    30 март 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, штотуку објавив една статија во која ги кажувам сите начини на употреба на маслото од арган, за кожа, коса и нокти. Се надевам дека ќе ви биде од корист. Еве ви линк од статијата http://biodevojka.blogspot.com/2015/04/olival.html Поздрав
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Една другарка ми поклони масло од арган одкако и се пожалив за состојбата на мојата коса летото, но бидејќи беше увезено од мароко ми се чини, не се снајдов со упатството и го имав складирано и заборавено. Дали знаеш дали постои рок на употреба на истите. После твојов пост би почнала да го употребувам доколку не е штетно.
    Знам дека имаш тестирано голем дел од производите на Др. Хаушка. Конкретно за тоникот за лице ме интересира дали правилно го нанесувам.
    Првен го длабински го чистам лицето со колекцијата во 3 чекори од клиник, потоа од истата колекција нанесувам анти ејџ и крема за под очи за хидрирање и на крај прскам со тоников на цело лице.
    Ме буни делот дали е подобро пред хидратантните креми или после...или можеби него да го користам во делот од денот кога нив не ги нанесувам.