1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mасло од aрган

Дискусија во 'Коса' започната од agirl17, 9 април 2011.

  1. Loretta

    Loretta Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    637
    Jas go stavam i na lice i na kosa.
    Na lice go stavam sekoja vecer pred da legnam, so nezni dvizenja nanesuvam dve tri kapki na celoto lice i vratot, a na kosata kako ke stavam zavisi od toa dali planiram da ja peglam kosata. Ako ne ja peglam, otkako sosema ke mi se isusi kosata,stavam nekolku kapki na vrvovite i edno 1 cm nagore, a ako ja peglam masloto go stavam vednas posle peglanjeto, dodeka kosata e seuste topla. Ova go pravam zatoa sto licno kaj mene sum zabelezala deka ako prvo stavam maslo pa potoa ja peglam, kako bukvalno da si ja przam kosata
     
  2. Beti82

    Beti82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    I jas go imam istovo od 100 ml go kupiv na nekoja akcija bese. Edno vreme go stavav na lice no mi izleguvaa bubulici pa prestanav da go koristam.Imam kombinirana koza so t zona.kako e kaj tebe slucajot.
     
  3. Loretta

    Loretta Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    637
    Jas imam poprilicno suva koza taka da go nemam ovoj problem mnogu cesto, no sum zabelezala pojava na akni poradi nego. Bi ti sovetuvala vo toj slucaj da stavas mnogu pomala kolicina od masloto, i poretko da stavas maslo, pr 2 -3 pati nedelno, aknite ti se pojavuvaat zatoa sto kozata ti e prezasitena od maslo.
     
    На Beti82 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. iva345

    iva345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    koja cena e masloto od nature's ?
     
  5. WinX13

    WinX13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    13
    дали некој има користено арганово масло на argan oti http://www.arganoil.mk/index_mk.html или на institute organica http://argan.mk/ ... ? Argan oil e 930 денари за 30ml а на институте органица е 890 денари за 50ml... има доста разлика за истата цена скоро дупло поголема количина... па ме интересира мислење од некој што пробал, дали има разлика во квалитетот или плаќаме само фирма?
     
    На LivingGlam и koritsaki им се допаѓа ова.
  6. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.590
    Допаѓања:
    13.556
    Пол:
    Женски
    Super e go preporacuvam kosata e meka ubava
     
  7. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Маслото од http://www.arganoil.mk/index_mk.html јас го користам подолг временски период, 30мл=930 ден, го купувам од Космо. Презадоволна сум, не ја мрси косата, и дава убав сјај.

    А маслото од http://argan.mk/ на Органика не сум го користела до сега, ама ми го испофалија во ДМ, гледам дека е на попуст во Зегин, сега е на акција = 650 ден. Се мислам дали да го купам, да го пробам, па ако некоја од вас го користела нека пише, да знам дали да експериментирам или да продолжам да си го користам од http://www.arganoil.mk/index_mk.html.
     
  8. #Пепи

    #Пепи Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    351
    Пол:
    Женски
    Ова ти се популарно наречените силиконски капки за коса од арганово масло и се прекрасни јас ги користам веќе подолго време и што е најбитно не ја мрси косата, се нанесува мала количина на врвовите. Одличен е! Колку за твоја информација сега мислам дека во наредниот каталог од Кампања 03 на Авон цената им е 159 ден (или 189) не ме фаќај за збор т.е намаелни се ... Поззче
     
  9. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Ми треба арганово масло за лице, некој што го користел и имало резултати. И пишете цена отприлика. :)
     
  10. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Чисто органско масло имаш од две марки едната е биокосмос 315 денари за 50 мл, другото е институт органика кошта околу 980 нешто така беше. Ова од биокосмос е одлично, а другово го немам пробано така да не знам каков ефект има. Важно е дека и двете се ладно цедени чисти и органски, а цената на првото е повеќе од фантастична. Поздрав.
     
    На Elence93, SunnyGirl2 и Veki4kaa им се допаѓа ова.
  11. Argonovomaslo

    Argonovomaslo Нов член

    Се зачлени на:
    10 мај 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Продавам 100% органско арганово масло ладно цедено не парфимирано 100% природно донесено од Мароко 40мл 1000ден
    контакти тел.070315754
     
  12. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Кое масло од арган е подобро на Аура или гарниер.. Она од органика многу ми е скапо :/
     
  13. WinX13

    WinX13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    13
    Го зедов тоа на органика кога беше на попуст 650 денари за 50мл... ми се допаѓа, косата ми ја прави многу мека и помалку се заприметува дека е оштетена + заприметувам дека ја обновува значи маслото е стварно добро, единствено ми пречи тоа што има лош мирис :( не знам дали е нормално тоа, читав на интернет дека ладно цеденото масло имало некој таков мирис како на орев или слично ако не е парфимирано, очигледно е дека ова на органика не е парфимирано и лошо мириса- и косата лошо мириса откако ќе ставам масло па морам да го мешам со други работи некои капки за коса или сериуми за да се покрие миризбата.
     
  14. WinX13

    WinX13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    13
    Од аура не е масло туку нешто како силиконски капки или серум за коса со арганово.... а не е чисто арганово масло, но колку што сум информирана тоа од аура било стварно добро, за гарниер не знам.
     
  15. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Кога правиш третмани за коса додади некое етерично масло на пример лимон за сјај или сладок портокал. Одлично го прикриваат мирисот на маслото. Поздрав.
    п.с. бирај само чисти етерични масла не есенции за простории.
     
  16. WinX13

    WinX13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    13
    За третман ставам повеќе работи во маската па немам проблем со лоша миризба... проблемот ми е кога ставам само од маслото после миење на косата :( а каде се продаваат овие етеричниве масла и по која цена се? Имам прашано во неколку аптеки но немаат такво нешто.
     
  17. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво етерични масла со најпристапна цена се оние на фирмата МеиЛаб не се органски ама се чисти и одлични за козметичка употреба. Најголем избор на овие масла има на штандот на Логона во т.ц. Сити Мол, а ги имам видено и во Зегин. Има од: лимон, портокал, мента, еукалиптус, лаванда, рузмарин и уште два вида не ми текнува сега кои беа. Цената им е сосема ок од 150 до 290 најскапото. Е сега јас ти препорачувам или лимон или лаванда. Лимонот има убав мирис и дава огромен сјај на влакното, а лавандата фантастично мириса (јас сум зависник од лаванда, ја обожавам). Доколку економски може да си дозволиш да купиш повеќе видови, би ти препорачала лимон, рузмарин, лаванда и портокал. Овие 4 етерични масла се универзални и може да ги користиш и за коса, и во антицелулитни масла, и во креми за тело, масла за масажа и др. имаат 1001 употреба.

    ВАЖНО: етеричните масла никако не се нанесуваат чисти на кожа или коса, секогаш растворени во базно масло како арган, јојоба, маслиново или било кое друго растително масло. Во зависност од она што ти треба ќе ми пишеш и ќе ти кажам пропорции или прочитај ја статијата на мојот блог за најчесто поставувани прашања во врска со етеричните масла каде ги имам дадено сите пропорции (за лице, тело и коса).

    Поздрав и за било што пиши.
     
    На WinX13 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kiki-Angel

    Kiki-Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Девојкии, ее абе дали можам да најдам некаде од маслово али "поевтино"? :?:
    Зашто многу е бе тоа гледам 700, 800 ден :lol: не дека сум скржава или па не би дала толку, него т'нка сум ептеен периодов со пари |(
    А ми го препорачаа аргановото масло баш, пошто имам мнооогу сува коса од многу фарбање :doh:(facepalm)
     
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Во биокосмос има ладно цедено органско арганово масло. Цената му е 399 денари. Го имам пробано фантастично е. Поздрав.
     
    На Kiki-Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kiki-Angel

    Kiki-Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Фалаа ти :*
    Е а тоа е за коса така? пошто гледам дека има и за лице, а мене за коса ми треба :)

    И да ми кажеш само каде е "Биокосмос" ако може? :D
    Поздравче :*