1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mасло од aрган

Дискусија во 'Коса' започната од agirl17, 9 април 2011.

  1. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Универзално е може да го користиш за што сакаш. јас го користев и за лице и за коса. Чисто ладно цедено е. Знам две продавници на биокосмос една во т.ц. Буњаковец друга на излез од г.т.ц. ја поминуваш новата катна гаража, пред Тинекс во блокот.

    Поздрав
     
    На Kiki-Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kiki-Angel

    Kiki-Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Фала ти најмногу! :l:

    Ако сакаш уште да ми кажеш како се нанесува на мокра коса или пред бањање на сува? :)
     
  3. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да направиш третман на косата како маска пред шампонирање се нанесува на полувлажна коса (благо навлажнета) се покрива со фолија или ќеса и пешкир и се остава да делува околу сат време (може навечер да го оставиш и цела вечер). Се мие со шампон.

    Како серум за оштетени врвови (од типот на силиконски капки, само што ова е без силикони :) ) се нанесува по миењето на влажна или сува коса многу мала количина само на врвовите.

    Поздрав.
     
    На Kiki-Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kiki-Angel

    Kiki-Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Фалааа најмногу! :l:
    Поздрав! :*
     
    Последна измена: 3 јуни 2016
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WinX13

    WinX13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    13
    а блогот каде да го најдам за да прочитам? :angel:
     
  6. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, блогот се вика Биодевојка пиши на гугл ќе го најдеш. Исто така во секоја моја порака која ја пишувам на форумов имаш линк најдоле на крај, (сепак да не постирам линкови на темава и да го почитувам форумот и правилата). Или ако сакаш оди на мојот профил фемина и ќе најдеш директен линк. Поздрав.

    п.с. конкретно за оваа статија пиши на гугл етерични масла: најчесто поставувани прашања и ќе ти излезе
     
    На WinX13 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Јас ги зедов овие на сликата. Добри се, ама не сум нешто специјално воодушевевена. Прескапи се, не вредат за парите argan-oil1.gif
     
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, пробав едно ново масло од арган кое според мене е најдобро нешто што досега сум го прпбала и сакам да го споделам со сите вас. Станува збор за Bare Origin масла од арган каде има три вида чисто арганово масло, со мирис на чоколадо и со мирис на роза.

    [​IMG]

    Јас го користам она со мирис на роза и можам да ви го кажам следново:

    1. Најнапред ми се допаѓа што доаѓа во темно стаклено шишенце а знаеме дека темните шишенца го помагаат правилното оддржување на маслото и ја спречуваат предвремената оксидација или ужегнување на истото.

    2. Мирисот на ова масло ме потсетува на едно прекрасно масло кое го купував во Рим. Има убав пријатен интензивен мирис на јаткасто овошје (нешто слично на лешник). Се препознава дека е природен затоа што најнапред кога ќе се нанесе на лицето се чувствува мирисот на самиот арган, а дури на крајот мирисот на роза. Ова е затоа што арганот доколку е чист тешко се покрива со други мириси со оглед на тоа што има убав интензивен мирис сам по себе.

    На крај веќе се чувствува и розата и дава убава пријатна свежина на лицето.
    Интересно е да напоменам дека чистото арганово масло без разлика на тоа што има убав интензивен мирис, не остава мирис на самота кожа затоа што по две минути кожата веќе го апсорбира, што е уште еден знак за квалитет на самиот производ.

    3. Маслово воопшто не масти и убаво се впива на самото лице. Доколку аргановото масло е премногу тешко и повеќе масти во тој случај е помешано со некое друго масло. Доколку убаво се впие и не остава масна трага (секако ова зависи и од типот на кожата) станува збор за убаво и квалитетно масло.

    Обично препорачуваат аргановото масло да се користи навечер, меѓутоа јас го користам и за преку ден и навистина ми одговара многу. Без разлика на тоа што имам комбинирана кожа, како што веќе имам напоменато многупати, мојата кожа обожава масла и секогаш ги користам.

    Поздрав
     
    На жули, sorbet, evangelina.ina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    Од каде го купи маслово и колку пари е? И дали може да се нанесува на коса или е само за лице?:)
     
  10. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, маслото може да го најдеш во Јавна соба, ако не се лажам до крајот на месецов е на попуст 25%.Може и за коса и за лице да се користи како сакаш. Поздрав.
     
    На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Pinkgirl.22

    Pinkgirl.22 Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2017
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Го користев маслото од арган околу 900 ден беше лани од ДМ и искрено ништо посебно.
     
  12. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски
    После толку многу пробани Argan oils, според мене ова е најдоброто. :inlove:
     

    Прикачени фајлови:

  13. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    368
    Здраво, сакам да прашам дали маслото го ставате пред фенирање/пеглање или после тоа?
     
  14. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Обично пишува на полусува коса, па јас го ставам откако ќе пројдам со крпа, значи пред фенирање.
     
  15. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    368
    Дека чисто масло е мене ми е страв да не гори повеќе така
     
  16. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга зборувам за фенирање затоа што не ја пеглам косата. Може и на двата начини. Ако се одлучиш пред фенирање стави го на полувлажна коса (најнапред малку засуши со фен) по должината и на врвовите. Ако сакаш по фенирање за сјај на косата стави ептен мала количина на сува коса на врвовите. Поздрав.
     
  17. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    6.301
    Пол:
    Женски
    Кoгa aргaнoвo мaслo се нaнесувa нa пoлувлaжнa кoсa дaли требa кoсaтa дa се пoкрие сo кесa и пешкир? :)
     
  18. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Ако е на измиена коса пред да се исфенираш нема потреба. Тоа е за заштита на косата од фенот. Мала количина се нанесува и се досушува косата. Ако сакаш како третман на полунавлажнета коса пред миење тогаш да, се става ќеса и пешкир одозгора, се загрева со фен околу минутка две и се држи најмалку половина час. Потоа се мие косата со шампон и се обликува. Поздрав.
     
    На жули и carangigia им се допаѓа ова.
  19. Ladybbc

    Ladybbc Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Колку чини маслото?
     
  20. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Од 400 денари па нагоре за 50 мл.

    Можеш да го најдеш во продавниците за здрава храна и во некои од дрогериите.
     
    На Ladybbc му/ѝ се допаѓа ова.