1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mешани бракови

Дискусија во 'Брак' започната од Tanjamm, 27 ноември 2017.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.001
    Допаѓања:
    11.121
    Еден од јавните личности кој е во мешан брак јавно на тв си кажа дека го сметаат за шовинист, ама него не му е гајле. Кога го гледав, си реков добро, бе, што се женел со Македонка ако е шовинист, или не е важно што е жената, битно моето дете си е мое, носи мое презиме, моја националност и крај. Има и такви.

    Јас мислев дека си чист Полјак, така те сфатив од пишувањето на форумов.
     
    Последна измена од модератор: 29 ноември 2017
  2. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Таткоми е половина македонец половина полјак, мајками е полјакиња што значи дека не сум чист полјак, имам и македонска жица.
     
    На Tanjamm, Petra777 и elimkd им се допаѓа ова.
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Исламот сам по себе не е радикална религија..
    Тоа што група терористи по некоја случајност се муслимани, не значи дека сите се.
    Ете пак едно генерализирање и осудување..:!:
    Абе македонче...
     
    На Luminary, vitamina, smooch и 12 други им се допаѓа ова.
  4. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Pa ne e bas taka Bender.
    Zalno i vistinito.
    Toa od Socializmot "site sme ednakvi", toa samo tamu postoese. Koga propadna toj, propadna i taa idea.
    Multi zaednici, navidum se funkcionira , ama pod cergice kup otpad.

    Site, ama site nacionalnosti imaat nekoj koj go nejkat. Taka i gi vospituvaat svojte potomci.
    Aziatite im velat na decata "zemi bel", drugive velat "nemoj od niv da mi doneses".
    Mi raskazuva koleska od Caribi za ljubovniot zivot na decata i mi sepka na uvo "im rekov, ne od ovie crnive".
    Druga(od Ungarija) posinuva dete i ni kazuva na mene i koleskata koja e od Romanija "vo poverenje, cigance e moeto dete". Vo poverenje. Zosto? Zatoa sto na slikata koga ke ni ja pokaze jas i koleskata odma ke primetime, sakase da ne pripremi, bas zatoa sto znae koja e nasata svest.
    Zenata deteto si go saka i mislam deka nema posrekna od nejze, no priprema ni dade bas zaradi toa sto znae kakva e reakciata na ljugeto koga ke vidat cudni kombinacii.
    Filipinka mi ima receno isto sto niv gi sovetuvaat doma.
    Taka da teoriata za "bratstvo, edinstvo i ednakvost" e OK se dodeka ne te pogodi individualno.

    Mojot brak e mesan brak. Kombinaciata e vo korist moja. Koga mu spomnav na mm da zememe pasos negov za da se otselime tamu mi rece "ke te izludat na fin nacin dodeka sama eden den ne gi soberes partalite i zamines".

    Religisko mesanje ic da ne spomnuvame. Toa e i te kako izrazeno kaj 85% od naciite.
    I te kako se vodi racun koj so kogo. Na TV i vo skolo se vospituvaat decata edno no uspat im se naglasuvaat razlikite na koj treba da se svesni. Znaci pak ne se ona solidno "site sme isti".

    Sekade e isto samo sto kulturata e na razlicno nivo. Ke ti dadat na znaenje na prekrasen nacin na koj kade mu e mestoto, pokusi nema da ostanat.
     
    Последна измена: 30 ноември 2017
    На Rama, Tanjamm, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Не не е генерално осудување туку тоа е мое мислење и јас знам што е најдобро за мене. Имам во клас муслимани кои не се терористи имаше и случка каде македонец се заљуби во муслиманка. Таа во очи му кажуваше дека не сака со него бидејќи не е муслиман дури и нејзиниот брат дојде да му се заканува. Имам многу примери каде муслиман е во врска со христијанка во нашето школо ама ниту една врска каде муслиманка со христијанин. Нешто не е во ред тука нели?
     
    На Rama и Tanjamm им се допаѓа ова.
  6. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.923
    Допаѓања:
    165.983
    Пол:
    Женски
    Тања, сите што ги спомна се third world countries. Освен Унгарија, која иако не е, е националистички уредена, и што повеќе да се каже? И воопшто не се сложувам за Азијатите. Сум соработувала со нив долго време.
    Нормално, секаде има исклучок од “правилото”. Но тука на Балкан каде што сме заглавени во бесконечна транзиција на секое поле од економско до умствено, е потешко да се разговара за мешани бракови отколку во развиениот свет. Тука во 21 век, сеуште народ се дели на патриоти и предавници побогу. Често пати без воопшто да се знае и познава самата терминологија.

    Не може да се очекува од земја која заглавила во ментална транзиција, вклучувајќи го тука цел Балкан, некоја си голема либералност. Ма да позитивно изненадувачки е дека ние најбрзо учиме, и за тоа има доста примери.

    И многу е полесно да се зборува за мешани бракови, врски што год, во земја каде луѓето генерално ги “надраснале” општествените, социјалните, религиозните, националните разлики. Велам генерално, оти дури и во најразвиената земја секогаш постои изолиран случај на “земи си наш/а”, дефиниран според лични норми и перцепции.

    Како некој кој е во “мешана” врска, мене овој термин ми е скроз глуп, зошто јас верувам дека секој од нас има иста тежина на овој свет, а и дм се согласува, па можам да ја праам споредбата со не-мешаната врска.

    Сума сумарум, пасивно-агресивни притисоци, набивање грижа на совест, никаква поддршка. Кај мене, тоа релативно кратко траеше зошто фамилијата и сама по себе ми е мешана со истите со кои јас се “мешам”, а и по моето укажување дека јас сум среќна и нема да се откажам. Од негова страна за мое изненадување се погоди да се дури и полиберални од моите.

    За да бидеш во мешан брак или врска на Балканов, потребно е многу повеќе коцки да се поклопат, отколку само двајца да бидат привлечени еден од друг.
    Дм на пример, поминал доста време на запад и си има прифатено многу од западњачкиот менталитет што мене тоа ми беше многу битно, и голем плус, отколку нели да е со “застарени” сфаќања. Што ако е Македонец, Албанец, Србин, Унгарец, ако во мозокот има рупа, а во рупата 14 век?

    Неговите, од дм, се високо образовани, професори во пензија. Го прошетале светов. Open minded луѓе се. Колкави се шансите да бидам прифатена од луѓе со едвај средно да речеме, кои не мрднале подалеку од своето село и цел живот слушале вести и саделе маслинки? Можеби би била, но тие шанси се толку мали скоро и да ги нема. Се надевам ми ја разбирате поентата. Тука на Балкан, не е доволно само двајца да се привлекуваат, средината исто игра значајна улога. Секогаш може да се избега некаде каде нема никој да те осудува, потешко е да се остане тука со сите потценувачки погледи. Но за да се остане овде, за тука, не може човек да живее сам. Тука мора да се живее и со сите останати и ако мислиш дека не си подготвен да влезеш и живееш во “заостанато маало” подобро воопшто не влегувај. Таму не се издржува долго.

    Денеска не ми е тешко воопшто. Денеска имам врска која функционира како и секоја нормална врска и ако некогаш раскинеме или подоцна се разведеме, тоа ќе биде од најразлични причини како што впрочем се раскинува и секоја обична врска или брак.
    Ние одамна ги надраснавме нашите национални разлики, каде требаше се направија компромиси и имаме здрав темел.

    Никогаш не би била со религиозен фанатик без разлика од која националност е. Не би можела да живеам со човек кој е со затворен ум и кој верува во само една вистина. Кој не прифаќа ништо што не е по негов замислен терк, кој не е слободоумен, и кој животот си го темели на дискриминација, сноб и без волја да истражува, проучува, осознава. Без волја да знае.
     
    Последна измена: 30 ноември 2017
    На baby-star, crimson, cresa-jagoda и 12 други им се допаѓа ова.
  7. Deep

    Deep Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Машки
    Jas mozam da kazam i spodeluvam moe licno iskustvo.
    Bev vo mesan brak 9 god, fakt e deka ne e voopsto ednostavno da se zivee vo mesan brak vo naseto opstestvo. Mesanite prakovi naiduvaat na osuda od dvete strani vo nasata sredina. Jas licno ne bev primen i prifaten od nejzinite nitu ednaska vo tekot na nasiot 9 godisen brak, koe sama po sebe ni sozdavase komlikacii i teskotii vo nasiot zaednicki zivot. Veruvam deka ne se site isti i ima luge sto se vo mesan brak a sepak srekno i veselo si ziveat.
    Licno nemam nisto protiv , gi podrzuvam takvite brakovi i bi sakal da se nadmine ovoj zaostanat del od nasiot mentalitet vo opstestvoto. I pokraj moite nemili iskustva od mojot poranesen brak , koga bi nasol srodna dusa sto mi odgovara , ne bi se kolebal ili zaprasal voopste sebesi za eden takov seriozen cekor. Bi skoknal vo mesan brak povtorno .
     
    На *Ane* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sawyer

    Sawyer Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.031
    Пол:
    Машки
    Nema da zboram za sfakjanjata, vo celost se soglasuvam so tebe deka ni se zaostanati vo mkd, megjutoa mislam deka tuka problemot moze da ee i malce posirok.
    Kako na primer mozno e odredeni licnosti voopsto da ne stavaat akcent na etnikum I religija, toa da ne im pretatavuva precka vo nivnata harmonicka vrska, megjutoa pritisocite od strana na najbliskite ili eventualno posiroko da se golemi. Sto gore dole pak doagjame do sfakjanjata, vo situacijava ne vo sfaljanjata na neposrednite ucesnici, tuku na tie okolu niv.

    I da se nadovrzam, vo temata, vo sekoj brak ima problemi od razlicni vidovi I mislam deka najcesto, problemot e metodologijata na resavanje na istite I karakterot na zasegnatite, otkolku prirodata na poteklo na problemot.
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.401
    Допаѓања:
    81.596
    Пол:
    Женски
    Која националност ќе се конструира кај децата од мешани бракови?
    Обично националноста се конструира по машка линија,брак србин-македонка,детето србин по националност.
    Брак албанец- македонка детето албанец.Познавам пример една моја школска македонка се омажи за албанец,роди 3 деца машки ,сите три со албански имиња и секако со албанска националност.
    Не сме ние толку на Балканот заостанати,туку само искусни во поглед на разноразни мешања во ех ју па од тука влечеме последици.Брак Србин-Хрватица и обратно за време војната знаете како изгледаше?

    И на крај секоја птица кон свое јато лета,тоа ние во природата.

    Можеш да бидеш ти со либерални сваќања,но последиците на раст и развој,формирање на карактер и однесување во средина која е национално,религиски културолошки различна од нашата ,кога тогаш ќе исплива и тогаш настанува проблем,не ради средината и неприфаќањето туку поради разликите кои постојат.Тие се проблем,а не дали некоја тетка ќе ве прифати или не.
    Инаку повеќе верувам во национално мешани бракови на слични народи отколку верски,верските по мене не можат да имаат успех ,колку и да се атеистични и толерантни сопружниците,разликите од растење во различна религија ќе излезат на површина.
     
    На SummerGirl, Rama и Tanjamm им се допаѓа ова.
  10. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.923
    Допаѓања:
    165.983
    Пол:
    Женски
    Многу е битно баба, тетка, стринка, комшика да те прифатат. Зошто? Зошто твоето неприфаќање ќе се одрази понатака и на твоите деца и голема е веројатноста истите да се дискриминирани во секој поглед.
    Затоа е многу битно општеството каде одиш да живееш. Колку е порурално толку ќе биде потешко, колку е по мултикултурно толку сите околности ќе бидат полесни.

    Миграција на народи имало од секогаш и куп луѓе секогаш ќе се преселуваат на запад и таму растат деца кои деца ќе имаат Германска, Шведска, Швајцарска националност. Германско, Шведско, Швајцарско образование, растени со Германски, Шведски, Швајцарски менталитет, далеку поразличен од нашиот. Или било кој друг. Цел живот се соочуваме со разлики, и борбата е да се издигнеме над нив. Ти не можеш на тие деца да им всадуваш балкански менталитет, зошто ќе ги направиш различни од останатите, но секогаш можеш да ги научиш на својата култура и истата да ја почитуваат.
    Родителите на тие деца ги учат и запознаваат и со нивните култури од просторите од каде тие доаѓаат.
    Бар на форумов гледаме феминки омажени насекаде, тоа не значи дека нивните деца немаат апсолутно никакви познавања од каде двата или едниот родител е. Тоа се тие компромиси што се прават во таквите врски и се додека тие компромиси постојат, нема проблеми.

    Нормално дека детето ќе ја наследи националноста на таткото, но тоа никако не значи дека ќе биде лишено од познавања за потеклото, културата, јазикот и религијата на мајката.
     
    На Annath, piglet1, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Секој со различно искуство и мислење.
    Јас не би. - кратко и јасно.
     
    На Rama, Tanjamm и carangigia им се допаѓа ова.
  12. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.019
    Пол:
    Женски
    Пријателка е од мешан брак меѓу Македонец и Ромка, маж и меѓу Турчин и Ромка. Двајцата викаат дека се Македонци :?: Тука родени, пораснати, подоцна преселени на западот...

    Друга работа, битни се разликите меѓу партнерите, не меѓу нивната вера или националност. Еве јас не сум некој верник,крстена сум во православна црква, би требало ваљда како православна христијанка да се декларирам, на црква одам еднаш или ни еднаш годишно и тоа или ради што сите одат за велигден или ако ме поканат на свадба или крштевка. Не сум венчана во црква ниту има сила што ќе ме натера да се венчам или дете да крстам т.е да му наметнам некоја вера. Сигурно не би стапила во брак со некој верски фанатик, македонец, што би палел свеќи дома пред некоја икона, би се молел, би постел, би одел секоја недела во црква. Ама би се омажила со некој албанец, турчин, муслиман на пример што ич не му е гајле дали смее или не смее да јаде додека грее сонце за Бајрам, на пример. На исто рамниште ми се сите празници, обични денови, како Нова Година или Први Мај пример, како денови на кои можеш да собереш со блиски и ништо повеќе од тоа.
     
    На Annath, Ketchup, Luminary и 2 други им се допаѓа ова.
  13. aleksandra4444

    aleksandra4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2016
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    Jas bi.
    Ljubovta pred se.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Кога ќе ми текне дека македончињата (и балканчињата, општо) се прилично мешана раја, за разлика од северот на Европа каде биле поизолирани, ме тера да се подзамислам дали мешање не е навистина контрапродуктивно, генерално кога ќе се земе цела популација.
     
    Последна измена: 30 ноември 2017
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Зoштo прoблем би билo кoјa нaциoнaлнoст ќе биде дететo. Кaкo дете oд мешaн брaк, никoгaш не сум имaлa прoблеми сo тoa бидејќи oд секoгaш сум се идентификувaлa и сo нaциoнaлнoстa нa мaјкa ми и сo нaциoнaлнoстa нa тaткo ми. И пoрaди тoa никoгaш не сум се чувствувaлa oтфрленo, туку пoприфaтенo бидејќи припaѓaм нa две групи нa нaрoди.

    Кaј нaс кaј мнoгу брaкoви имa прoблеми бидејќи две индивидуи штo биле oдгледaни рaзличнo не мoжaт дa се сoглaсaт, пa aкo се дoдaде нa oвa рaзличнa културa и религијa мoже дoдaтнo дa се исoмплицирa. Нo сепaк мoже дa успее мешaн брaк aкo мaжoт и женaтa имaaт слични рaзмислувaњa и се спремни зa кoмпрoмиси.
     
    На Annath, Emy867, Deep и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.401
    Допаѓања:
    81.596
    Пол:
    Женски
    Ja kolku znam mozes da izberes i da bide vpisana vo dokumenti edna nacionalnost .
    Mojot soprug e isto od mesan brak i ima nacionalnost po tatko ,ne po majkata .Za mene ne e vo red da se konstruira po tatko to ,ama toa e.
    Moze da uspee ako ima kompromis ,da.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    @toogood, у глобала се слагам со се' што напиша - мене муабетот ми беше дека можеби новинарски текстови како оној од првото мислење, кои ги претставуваат луѓето од мешани бракови како ванземаљци, како светско чудо, само затоа што, ете, успеале да се во брак без меѓусебно да се испоубијат, и не се најдобар начин за справување со проблемот - подигање на свеста и промена на менталитетот на луѓето.

    Ако сакаме мешаните бракови да бидат прифатени како нешто најнормално, тогаш така и треба да се однесуваме со нив - а не како со нешто достојно за чудење, восхит и почит кај луѓето и заедницата.
     
    На Annath, vitamina, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.040
    Пол:
    Женски
    Заостанатост било човек да не сака врска или брак со некој од друга верска или етничка припадност... ах бе душички. :D
     
    На Rama, Tanjamm, S_997 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Не било, и не е.
    Сам за себе секој има полно право да избира што сака и не сака, што би прифатил и што никогаш не би.
    Заостанатост е да го осудуваш и карактеризираш како нешто погрешно изборот на тие што сакаат и би им било прифатливо тоа :)
     
    На Annath, vitamina, blackwave и 10 други им се допаѓа ова.
  20. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Citam tuka mesan brak od pr; Stbin i Makedonec,...

    Sto ima tuka mesano. Po vera se isti po nacionalnost , tradicii i obicai 95% isti.
    Tuka nema nekoja razlika za koja treba da se zbori. Pa da gi nabrojme i drugite kombinacii so ista veroispovest samo razlicna nacionalnost. Grci_Makedonci, Bugari-Makedonci,... tuka nema razlika za koja moze da se komentira.

    Razlika e koga se ima razlicna veroispovest i nacionalnost. Togas se vleguva vo sah-mat pozicia.

    Miljon pr. niz Canada (zemja so naj multiednicka mesavinost).
    Site se prifateni na ulica.
    Sto me briga mene za koleskata na rabota pa sega Jas ke ja prifakam ili ne.
    Na ulica, na rabota,.. site se prifateni no fakt e deka familiite ne se srekni koga se pravat neobicni kombinacii.

    Pr moze da davam bezbroj .
    Eve uste nekoj . Koleska Canaganka mazena za Indiec. Super se, jade pie nivna hrana, tera nivni obicai koga "treba", ama naglasuva "ne ja sakam nivnata svest za sobiranje na kup, familjarno. 300 luge na kup i nametnuvanje na nivniot nacin na zivot.Ne ja sakam nivnata familjarno herarsiska podredenost i ....." Mnogu pati kazala deka negovata familija saka da kaze posledna, taka nenametlivo. Ima kazano deka ne i e merak sto decata imaat indiski likovi i pomalku prodza kaj belite mazi.
    Ovoj brak e mesan po nacionalnost i religiski.

    Eve uste eden primer.
    Majstorot koj mi renovirase mi rece "ovaa sabota i nedela nemozam da dojdam. Svatovi mi doagaat za devojceto".
    Jas:"cestito neka e"
    Majstorot , gleda vo zemja i stramezlivo mi vika "Indiec Hindu e zetot"
    Jas "sto da e, srekni da se"
    Majstorot "epa ja sakavme Canada, a ne pomislivme deka taa so sebe nosi i drugi raboti"

    I da ne nabrojuvam drugi primeri.

    Rabotava e

    "Jo sto volim pozoriste u kuci, ali ne u svojoj kuci". :nod:
     
    На blackwave, Rama, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.