1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mешани бракови

Дискусија во 'Брак' започната од Tanjamm, 27 ноември 2017.

  1. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.643
    Допаѓања:
    251.444
    Пол:
    Женски
    Се сеќавам на почетокот на темава, Пирамида пиша јас сум од мешан брак, мајка ми е жена татко ми маж.
    Толку е доволно :)
     
    На piksooki, Luminary, bittersweet и 20 други им се допаѓа ова.
  2. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Лично јас би стапила во мешан брак,само ако партнерот е католик.
    Како што кажа погоре членката скоро се е исто, и не гледам голема разлика помеѓу православни/католици.
    Од друга вера нема шанси.
     
    На Alisa22, Feminka22 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  3. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Поубаво мислење од ова не сум прочитача(y)
     
    На Luminary, Dadusicka, Dalia93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Со националист и верник, не би била... од која сака нека е националност и/или религија, дури и македонски христијанин.
     
    На Animali, dunika, Waka-waka и 10 други им се допаѓа ова.
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ама Грците се и православни. Парадоксално малку
    Немој па и ти сега да комплицираш толку :worried:

    Патем, православната црква не ги признава светите тајни на католичката, така да џабе ќе се венчате во католички храм, поголем дел од православните пак ќе ве гледаат со презир и ќе ви кажуваат дека ќе горите во пеколот.
     
    На Yowannty, bittersweet, Joi и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Као демек нема затуцани Македонци, и тоа православни христијани :angel:
     
    На Animali, dunika, Annath и 12 други им се допаѓа ова.
  7. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Па, тие кои се строго против мешани бракови, обично им се истомисленички на таквите - со целокупен мајндсет... таман ќе се најдат. :D
    Само нека не им се мешаат во изборот на другите, и нема да бидат „нетолерирани“, „етикетирани“ и сл.
     
    На Animali, dunika, theowndemon и 10 други им се допаѓа ова.
  8. *Bridget Jones*

    *Bridget Jones* Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Јас сум православна
    Маж ми е католик
    Најдобрата другарка ми е Босанка Муслиманка, мажена за Православен
    Посложен брак мислам дека нема од нивниот
     
    На Animali, Yowannty, Bozica1980 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Dalia93

    Dalia93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Ирак е Арапска држава (затоа те прашав погоре) што е Арапин, а што Ирачанин. Девојчето беше Курдка (Атеист или Христијанка не ми текнува).
    Арапи има 23 држави и секако постојат голем број прекрасни луѓе, а и лоши како што има секаде (од секоја вера).

    Многу ми е жал за твојата пријателка која после многу години брак почнале да ја малтретираат. Јас се радувам затоа што познавам десетина парови кои се среќни.

    Православните и католиците имаат многу разлики, за да се венчате мора еден да смени вера (исто и за крштевање и погреб).

    Поединци не ми го менуваат мислењето за цела нација, а најмалку вера. Како што и твојот национализам кој го искажуваш нема да ми го смени мислењето за Македонците. Велиш би со Французин, Германец ама не би со Јорданец. Затоа те прашав ЛИЧНО дали знаеш некого.

    Светот ја подига свеста, затоа и мешаните бракови се сѐ почести и поприфатени.

    Се мажам од љубов, без разлика што е и од каде е ( сум можела и јас да се родам на негово место ).
     
    На bittersweet, Luminary, NarCis@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира, како нејзиниот глас од Јордан пристигна до тебе? Не знам дали имаш таква енергија, ама изгледа тебе луѓето само ти се жалат. Не паметам да сум прочитала мислење во кое велиш дека некој е среќен.
     
    На Animali, Alita, Lolipop23 и 11 други им се допаѓа ова.
  11. *Bridget Jones*

    *Bridget Jones* Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Јас сум мажена за Католик
    венчана во Католичка црква, меѓутоа не сум менувала вера ниту црквата го побарала тоа од мене
    Јас сум православна, Маж ми Католик
     
    На iki26, Tanjamm, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Dalia93

    Dalia93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Секако, не се изразив убаво (христијани се и едни и други) Ама јасно е, се венчавте во Католичка црква. Немам искуство за обратно. Не е исто како со православен. Битно сте во граѓански брак, останатото не е задолжително
     
  13. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    За брак да биде важечки не ви треба ни црква, ни катедрала, ни џамија... само матична служба. Јас ни за македонец не би се мажела ако ме тера во верски објект да се венчам.
     
    На FVP, Luminary, dayla и 8 други им се допаѓа ова.
  14. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Подржувам и им се восхитувам што ете останал човек што одбира љубов пред стегите на денешното општество и наметнувањето на немири и неслоги меѓу целокупната популација општо.
    Да беше светот како тие ретки персони меѓу популацијата што одбираат љубов од сите можни денешни војни и немири што ги создаваат за да ги раздрзнат луѓето на конфликти и селекции наместо на почит и разбирање грото од народот одбира конфликт пред убавите нешта во животот па ете не мора ниту да е љубов може и да е само почит ама не. Светот не бил така скроен.

    Остајте ги нека си живеат и нека се љубат штом на нив не им е важно и им е убаво зошто да ги зборите? Им е гајле на нив ? Не верувам дека се притресуваат на осуди.

    Абе нека се сака народот луѓе без разлика на се.
    Голема е љубовта.
    Огромна ... и е за лица што имаат огромно срце.
     
    На bittersweet, Luminary, dunika и 9 други им се допаѓа ова.
  15. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски

    И ова е нешто ново за тебе?
    Ако размислиш малце сигурно ќе ти текне на барем една комшика, братучедка,пријателка која не е во мешан брак а поминува низ истото што и жената која се омажила во Јордан.
     
    На piksooki, Someonespecial, Rose96 и 8 други им се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.085
    Допаѓања:
    11.238
    Aко си следела девојката беше муслиманка која ја смени верата, се венчаше во црква, па дури и во еден тв прилог кажа ќе смени име во Светлана, ќе го преведе. Мојот став за тоа што сакам, а што не не е национализам.

    Многу те интересира. Нема да ги кажам. Има денес комуникација, вибер, интернет. Што ти е гајле, јас го кажувам примерот дека ете некој се решил да отиде далеку, баш далеку и против волјата на блиските, родителите, а потоа враќање назад не знам дали има. Да се впушти во нешто непознато. Не знам дали е среќна или била, но ја малтретираат и нејзините се нервираат. Сепак, тоа е земја каде важат строги правила, не е Македонија каде жената има права, па може да прави што сака.

    Жена овде може да се разведе, а таму важат строги правила, исламот е пред се. Таа веќе се води по тие правила.
     
    Последна измена од модератор: 27 август 2018
    На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Стварно?! Што љубов беше тоа медиумска :)
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Dalia93

    Dalia93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Значи се е во ред, секој со својот став. Јас сум муслиманка родена (атеист по личен избор сега). Ве молам не измислувајте како во исламот не е дозволен развод. Напротив, во Куранот жената е многу заштитена. Не можам на форум сѐ да пренесам, но верувај ми не е така. Секаде постојат некои чудни традиции кои во никој случај не се верски. Пророкот Мухамед го вовел разводот и од тогаш (1400год) развод постои во Исламот и сите Арапски држави.

    А за Нора од Курдистан не можам да знам што се случило, не му е прв развод на мажот и, трет пат веројатно се разведува.

    А и сега се смири војната, и сакала можеби да се врати, таму е прекрасно особено во северниот дел кај Курдистан. Блиски исток е прекрасен, ако не си била ти посакувам да го посетиш, верувам ќе се зачудив и сфатиш како медиуимите лажат.
     
    На piksooki, bittersweet, Dr.Zzz и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.085
    Допаѓања:
    11.238
    Не знам и јас се чудев дека се разведоа. Имаше скоро таа едно интервју дека овде биле луѓето фини со неа, ама сакала во Ирак да помага. Мажот не го спомна и бракот. На ФБ сите слики од свадба и се тргнати. Презимето македонско го тргнала. Статус слободна. Разведени се од блиски луѓе дознав.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    А што е со државите каде има Шеријат?