1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mешани бракови

Дискусија во 'Брак' започната од Tanjamm, 27 ноември 2017.

  1. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    42.778
    Пол:
    Женски
    Девојки би сакала да ве замолам доколку сака некоја од вас, која е во мешан брак, да ми пише лп. Чисто за разговор. Ви благодарам однапред :)
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Имам комшии што се во мешан брак. Жената е православна, а маж и е муслиман. Децата имаат муслимански имиња, по националност се муслимани. Мажот строго се држи до неговата вера. Искрено, не сум сретнала ваков брак каде што децата имаат православни имиња и по националност се македонци.
     
    На bibiiii, Tanjamm и Alisa22 им се допаѓа ова.
  3. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.986
    Да се биде муслиман не е националност. Децата може да се по националност македонци, а да се муслимани.
     
    На Biljarkata, dayla, ane.bella и 3 други им се допаѓа ова.
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Хахахаха. Сега видов што сум пишала. Мислев на вероисповест.
     
  5. Youknow

    Youknow Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.646
    Допаѓања:
    3.124
    Пол:
    Женски
    Apsolutno se soglasuvam :clap::clap::clap:
     
  6. DanceT

    DanceT Нов член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Ни едната ни другата фамилија ќе ги сакаат децата од тие бракови. Примери низ државава колку сакаш..
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  7. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Ima. Tatkoto na drugarka moja e poluturcin a ona i sestra i imaat makedonski iminja. Slavat pravoslavni. Praznici. Turski ne znaat nitu dvete.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    42.778
    Пол:
    Женски
    Многу лошо и жално ако навистина сеуште го има ова.
     
    На Mari*, Dalia93 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  9. Tiffany.

    Tiffany. Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Здраво, не знам во која тема да пишувам ама не сум добро воопшто.
    Имам дечко, сега вереник муслиман заедно сме 5 години. Јас сум бремена 8ма недела им кажав на моите татко ми ми рече јас внук шиптар не сакам иди живеј си кај нив и никогаш да не идеш кај нас.
    Никогаш не го прифатија цело време пробуваа да не разделат мислат дека ќе ме малтретира ама луѓе мене ми е супер се сакаме се почитуваме неговите ме прифатија одма, не сме религиозни ни јас ни он.
    Многу се нервирам и плачам имам болки што да правам? Нормално ли е вака да се однесуваат кој родител прави вака?
     
    На WildMk и Cutiepie1 им се допаѓа ова.
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Знаеш дека кај нас се уште е ова табу тема. Многу жени не комуницираат со родителите заради ваквите бракови - православна со муслиман. Имам таков пример во комшии. Ќерката е отфрлена од цела фамилија.

    Ако ти е убаво со него не треба ич да му ја мислиш. Само да знаеш дека ќе имаш осуди од околината.
     
    На fana, buba4e89, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Tiffany.

    Tiffany. Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу среќна во Германија живееме 3 години работиме во иста фирма таму никој ме се замара.
    Зошто се однесуваат вака не разбирам нели мојата среќа треба да е најбитна за нив? Ако мене не ми е убаво нема да бидам со некој што ме малтретира.
    Како може татко ми да ми рече внук шиптар не сакам??? Се вика ли така за неродено дете?
    Јас имам 25 години не сум мала знам што е добро за мене
    Моментално сум дома кај моите со ситуацијава.
    Се договоривме и околу името да биде интернационално и нема да му наметнуваме религија ќе си одбере тоа што сака кога ќе разбира.
    Имам болки страв ми е за бебето
     
    На buba4e89, Ava.84, 1209 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Има доста конзервативни родители на кои побитно им е на нив да им е убаво отколку среќата на нивните деца. Самата кажа дека си многу среќна. Терај понатака.
     
    На hermosa, flawless_, Cutiepie1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Оди на лекар околку си загрижена за твојата здраствена состојба, посебно во овој период од бременоста. не може тоа што твоите родители се против твојата врска да ти влијае врз твоето здравје и здравјето на плодот. Доколку ти си решена да видеш со вереникот, тој ти е сега фамилија и нема што да гледаш назад кога веќе си знаела дека твоите се против дури и предходно. Што бараш уште кај твоите родители?
     
    На ane.bella и Mari* им се допаѓа ова.
  14. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Најнормална работа!Со тек на време и тоа ќе се среди...ваљда
    Ако ти е убаво со вереникот чувајте се и сакајте се
    И јас сум мажена за муслиман :$
    Среќни сме и ние, сите кои беа против се посреќија :D
    Пази на меше :!: :hug:
     
    На buba4e89, violetblue, Antolinaa и 9 други им се допаѓа ова.
  15. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Имаш 25 год и доволно си зрела за сама да решиш што ти е по важно во животот , среќата твоја или на родителите :!:
    Ако нив не ги боли за тебе зошто тебе да те боли за нив? Знам дека е сурово вакво размислување ама е искрено.
    Болно е што сеуште се делат луѓето по боја, религија националност итн...

    Мојата ситуација беше слична на твојата, само мојов што не е муслиман туку е црнец.
    На почетокот беше ептен напнато, не бев ни бремена а не ни планирав да раѓам тогаш а велеа и шо сега треба црнчиња внучиња да гледаме |( глупостите одеа до степен на или тој или ние, ако не го оставиш ќе се самоубиеме.
    Плачење, нервози имаше многу, еден ден пресеков и кажав што ви е ќеиф то да си правите, ако ви е до умирање слободно отепајте се, и само да знаете дека нема ни на душа да ве носам оти вие сами така све одлучиле, а јас него го сакам и останувам со него.

    Сега скоро 5 години по касно, сите сме здрави, живи, смирени никој не се самоуби :D имаат внуче црнче и од сине и убава таа лепотица наша по долу и немаат кажано, на секое слушнување прашуваат како е зетот, поздрави го од нас :D

    Значи она "свако чудо за 3 дана" е многу вистинито, само треба да се издржи јако дури трае.

    Биди јака, мисли на тебе и на бебчето тоа ти е нај важно сега.
     
    На christinnn, Dust, emiliana и 29 други им се допаѓа ова.
  16. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.312
    Пол:
    Женски
    Жално што уште го има ова, расизам , предрасуди.Мајка ми често ми викаше ако најдеш црнец дечко ќе те отпишам од ќерка .Колку е тоа сурово и плитко,еј .Како и да е само да додадам не треба да етикетираме црнец или шиптар ,да даваме такви епитети . Малограѓанско е .Јас се водам по принцип дали особата ми се допаѓа,а најмалку се битни културните разлики ,само можда би ми било проблем да треба вера да сменам . Љубовта е најмоќната сила ,совет до сите со таков проблем не се откажувајте од тоа што го сакате макар цел свет да е против вас
     
    На T.e.d.d.y, Kimberly11, Herrera и 10 други им се допаѓа ова.
  17. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    И не треба вера да се менува!
    Јас 10год сум со мм, дечиња имаме па не ми паднало на памет вера да мењам
    Не се десило да се разговара околу тоа!
     
    На Bezimenka90, Nausicaa, Antolinaa и 13 други им се допаѓа ова.
  18. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Ne se soglasuvam so mesan brak.Sestra mi imase musluman maz vo stranstvo,pa dzabe bese obrazovan koga pak javno velese deka decata ke bile muslimani i majka mu bese apla ,se molese 2 pati na den.Baska so nivnata religija i rodnini....Eden postar rodnina ednas me prasa dali sum muslimanka a jas krst lance si nosev.Taka da,ubavo napravi so se razvede i nemaja deca so nego. Sekogas koga tie ke zemat zena,ja mislat nivna sopsvenost ,a za decata da ne zboruvame.A retko pak nekoja muslimanka zela pravoslaven.Imase vo nasiot grad edna turcinka zede makedonec,pa od doma i ja otpisaa i 20g taa ne postoi za niv ,nitu decata nejzini.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Moра мешање во туѓи штипки живот ко ќе немаат.
    Мене ни најмалце не ми е гајле за ставовите на другите, нивни си се.
    На мене не можат да влијаат.
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tiffany.

    Tiffany. Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    @ane.bella Тоа ми е и мене, они гледаат дека сум среќна ништо не ми фали ама побитно им е што викаат роднините и комшиите. Кога им кажав дека сум трудна татко ми што се не ми рече, срцето ме болеше немало да гледа внуче шиптарче.
    Неговите се пресреќни, никој нема да наметнува религија на нашите деца.
    Фала ви на сите
     
    На Ance-to, SummerGirl и ane.bella им се допаѓа ова.